09 marca 2023

Awaria samochodu, wypadek, zderzenie z dzikiem? Pobierz darmowy poradnik!

Nieoczekiwane zdarzenia drogowe mogą się przytrafić każdemu. Najważniejsze to wiedzieć, jak zachować się w trudnej sytuacji na drodze. Sprawdź, w jaki sposób pomoże Ci wtedy kompleksowe ubezpieczenie PZU Auto.

Dwóch mężczyzn spisuje oświadczenie o kolizji drogowej

Jesteś kierowcą i właścicielem czterech kółek? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy miniporadnik z najważniejszymi informacjami na temat wyposażenia samochodu oraz z zasadami postępowania podczas różnych zdarzeń drogowych. Dowiesz się także, dlaczego warto rozważyć zakup ubezpieczenia AC. Dodatkowo mamy dla Ciebie bonus – karty z praktycznymi instrukcjami, co zrobić w trudnych sytuacjach, które mogą spotkać Cię na drodze. Możesz je wydrukować i mieć zawsze pod ręką w swoim aucie. Na kartach znajdziesz też miejsce na wpisanie ważnych danych, które w razie wypadku drogowego mogą okazać się na wagę złota.
 


 

Ubezpieczenie auta

Pamiętaj, że OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, dzięki któremu nie musisz płacić za skutki kolizji lub wypadku spowodowanych przez Ciebie. Odszkodowanie pokryje nie tylko koszty naprawy uszkodzonych przez Ciebie pojazdów lub innego mienia, ale także pokryje koszty leczenia poszkodowanych osób, wypłatę renty lub odszkodowania z tytułu śmierci czy utraconych zarobków i wiele innych wydatków. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, również wtedy, gdy nie korzystasz z pojazdu, bo jest on np. unieruchomiony. Nawet jednodniowa przerwa w polisie może się wiązać z wysokimi kosztami.

Szukasz odpowiedniego dla siebie ubezpieczenia OC? Kliknij!


A jeśli wiesz już, czym jest obowiązkowe ubezpieczenie OC, to warto pomyśleć o kompleksowej ochronie Twojego samochodu, które zapewni polisa AC. Autocasco, jest ubezpieczeniem dobrowolnym, ale bardzo przydatnym w wielu sytuacjach. Pokrywa koszty naprawy Twojego uszkodzonego samochodu m.in. w razie kolizji drogowej, wypadku czy wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Autocasco działa również w przypadku kradzieży samochodu lub jego wyposażenia, a nawet obejmuje szkody powstałe podczas włamania do auta. PZU Auto AC chroni Twoje auto nawet w mniej typowych sytuacjach, takich jak:

uszkodzenie kabli przez gryzonie,
potrącenie dzikiej zwierzyny,
uszkodzenie auta przez obiekt latający, np. dron.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu AC w PZU


Wielu kierowców rezygnuje z zakupu autocasco ze względu na koszty. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj ubezpieczenia auta jest często oferowany w różnych wariantach. Pozwala to dostosować zakres polisy AC i jej cenę do możliwości i potrzeb ubezpieczonego. W PZU możesz wybrać spośród trzech wariantów AC – serwisowy, optymalny, partnerski. Wybierając jeden z nich decydujesz jak naprawisz ewentualną szkodę w aucie:

wariant serwisowy – naprawa pojazdu w autoryzowanych stacjach obsługi, z użyciem oryginalnych części producenta,
 

wariant optymalny – naprawa pojazdu z zastosowaniem części alternatywnych, które nie mają oznaczeń producenta, ale mają sprawdzoną jakość i korzystną cenę,
 

wariant partnerski – naprawa pojazdu z wykorzystaniem części oryginalnych, bez pomniejszania ich cen o amortyzację. Wystarczy wybrać jeden z warsztatów partnerskich PZU – ich listę znajdziesz na pzu.pl.

Wykupując ubezpieczenie autocasco warto również zadbać o dodatkową ochronę, np. ubezpieczenie bagażu, stałą wartość pojazdu* czy auto zastępcze na czas naprawy Twojego samochodu.

*Wartość samochodów spada w ciągu roku nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki opcji Auto Wartość 100%, wyliczymy odszkodowanie na podstawie wartości Twojego auta z dnia zawarcia umowy, a nie z dnia, w którym dojdzie do szkody. Tę opcję polecamy przede wszystkim właścicielom nowych aut, ponieważ to one tracą najwięcej na wartości w pierwszym okresie użytkowania. Nie ma jednak ograniczeń – możesz ją wykupić dla każdego samochodu.

Jednak ubezpieczenie autocasco to nie wszystko. Każdemu z nas zdarzają się gorsze dni. Zatrzaśnięcie kluczyka, brak paliwa albo rozładowany akumulator nie zaburzą Twoich planów, jeśli zapewnisz sobie realne wsparcie. PZU Pomoc w Drodze w wariancie Super to kompleksowe ubezpieczenie, w ramach którego otrzymasz organizację i pokrycie kosztów usług assistance 24h/7. Jeśli w podróży przydarzy Ci się wypadek lub awaria zorganizujemy holowanie auta do warsztatu. A dla Ciebie i podróżujących z Tobą auto zastępcze, nocleg i wiele innych usług.

Sprawdź szczegóły PZU Pomoc w Drodze
 

Wyposażenie samochodu

Aby wyruszyć w drogę ze spokojną głową, zadbaj również o odpowiednie wyposażenie samochodu. W Polsce obowiązkowo – oprócz tablic rejestracyjnych – musimy wyposażyć samochód dodatkowo w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Pamiętaj, że kary pieniężne wiążą się nie tylko z brakiem tych elementów, lecz także z ich niewłaściwym użytkowaniem. Gaśnica powinna być sprawna i mieć ważną datę do użytku, a trójkąt ostrzegawczy należy w razie awarii, kolizji lub wypadku ustawiać w przepisowej odległości od auta.

W wyposażeniu samochodu warto też uwzględnić:

apteczkę,
kamizelkę odblaskową,
zapasowe żarówki,
linkę do holowania,
przewody rozruchowe,
zimą: skrobaczkę do szyb, szczotkę do odśnieżania, łopatkę, odmrażacz.

Jeśli podróżujesz autem za granicę, sprawdź, jakie wyposażenie samochodu obowiązuje w krajach, do których się wybierasz. W wielu z nich niezbędny zestaw obejmuje zupełnie inne elementy. Przykładowo w Hiszpanii są to: kamizelka, dwa trójkąty ostrzegawcze, koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany. Z kolei na Słowacji obowiązkowe wyposażenie samochodu zawiera: apteczkę, kamizelkę, trójkąt i koło zapasowe z narzędziami. Jak widać, każdy kraj ma własne zasady, dlatego nie warto narażać się na koszty i wcześniej dobrze się przygotować do podróży.

Oprócz wyposażenia samochodu i odpowiedniego ubezpieczenia trzeba również pamiętać o ważnym badaniu technicznym auta. Brak takiego badania może się skończyć mandatem, a w przypadku kolizji drogowej – może być podstawą dla ubezpieczyciela do odmowy pokrycia kosztów lub zmniejszenia wypłaconej kwoty odszkodowania.
 

Kobieta spisuje oświadczenie o kolizji drogowej
 

Zdarzenia drogowe – jak postępować?

Nawet najlepszemu kierowcy może się przytrafić nieprzewidziana sytuacja – awaria samochodu, wypadek drogowy, kolizja, a nawet zderzenie ze zwierzęciem. Najważniejsze to wiedzieć, jak zachować się w takich momentach i nie tracić zimnej krwi. W trosce o Twoje bezpieczeństwo przygotowaliśmy praktyczne karty z podpowiedziami, jakie czynności należy wykonać w kryzysowych sytuacjach.

Karty poradnikowe

Pobierz, wydrukuj je i przechowuj w swoim samochodzie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Karta 1: Awaria samochodu na drodze

Karta 2: Zasady pierwszej pomocy

Karta 3: Postępowanie przy kolizji drogowej

Karta 4: Oświadczenie sprawcy kolizji
 

Materiały zostały zweryfikowane przez ekspertów Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego: https://www.pbd.org.pl/

Zdarzenia drogowe najczęściej wiążą się ze stresem i nerwami. Dzięki naszym kartom będziesz miał w zasięgu ręki podpowiedź, co robić w takich sytuacjach. Na każdej karcie znajduje się również miejsce na wpisanie własnych danych – warto je wypełnić, bo może to uratować Twoje zdrowie i życie. Pamiętaj również, że przy tego rodzaju zdarzeniach bardzo przydaje się ubezpieczenie AC. Dzięki niemu nie musisz się martwić chociażby o koszty naprawy auta.

Zachęcamy Cię do pobrania wszystkich kart. W razie zdarzenia drogowego warto mieć taką ściągawkę przy sobie, bo w kryzysowych momentach bardzo trudno jest zebrać myśli. Możesz zapomnieć nawet o czymś, co na co dzień jest Ci doskonale znane. Życzymy Ci bezpiecznej jazdy i tego, abyś tej teoretycznej wiedzy nigdy nie musiał wykorzystywać w praktyce.*Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach lub u naszych agentów.