07 czerwca 2024

Co to jest ubezpieczenie AC i dlaczego warto je wykupić

Autocasco, czyli w skrócie AC, to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu, które chroni m.in. w razie kradzieży, kolizji lub zdarzeń losowych. Dzięki polisie ubezpieczony może naprawić szkody z wypłaconego  odszkodowania.

Spis treści:
 
W Polsce każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czyli pojazdu. Dzięki niemu w razie uszkodzenia innego pojazdu, płotu lub gdy kogoś potrącisz, twoje ubezpieczenie OC pozwoli wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie, a nawet rentę. 
 
Jazda, a nawet samo posiadanie pojazdu bez tej polisy skutkują mandatem i karą od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Brak OC wykupionego dla samochodu osobowego wiąże się z ryzykiem zapłaty nawet dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku w Polsce. 
 
Inaczej wygląda kwestia AC. Jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które pozwala pokryć naprawę szkód w twoim pojeździe. Oznacza to, że w razie np. kolizji
z twojej winy czy zdarzenia losowego otrzymasz odszkodowanie lub ubezpieczyciel naprawi Twój pojazd. To, czy wykupisz autocasco, zależy wyłącznie od ciebie.
 
Ubezpieczenie PZU Auto AC może obejmować różne pojazdy, np. samochód osobowy, ciężarowy lub motocykl. Jest dobrowolne i znacznie zmniejsza ryzyko kłopotów finansowych, które wynikają z różnych zdarzeń. Odszkodowanie z AC w PZU jest wypłacane, nawet jeśli dana sytuacja (np. stłuczka) zdarzyła się z winy ubezpieczającego pojazd lub jest wynikiem niefortunnego zdarzenia losowego. Polisa oszczędzi ci nieplanowanych wydatków m.in. w razie  porysowania drzwi na parkingu, włamania do samochodu, uszkodzenia szyby przez grad, a nawet zderzenia z dzikim zwierzęciem. A jeśli dojdzie do kradzieży pojazdu, ubezpieczenie AC może zapewnić uzyskanie odszkodowania w wysokości wartości samochodu w dniu szkody. 
 
Jako kierowca codziennie narażasz się na sytuacje, w których twój pojazd może ulec uszkodzeniu. Czasami chwila nieuwagi wystarcza, aby spowodować kolizję na drodze, wpaść w poślizg czy zarysować auto podczas manewru parkowania. Ubezpieczenie AC działa również w razie  zdarzeń losowych i zjawisk atmosferycznych (np. uszkodzenie karoserii przez grad lub upadek drzewa na auto w czasie burzy), a także wtedy, kiedy szkodę spowodują osoby trzecie. W przypadku ubezpieczenia od kradzieży ochrona obejmuje nie tylko cały pojazd, ale również wyposażenie (np. radio), a nawet szkody wyrządzone podczas włamania. Koszty napraw najczęściej znacznie przekraczają wysokość składki ubezpieczeniowej, nawet jeśli szkoda była stosunkowo niewielka.
 
Przy dużych stratach materialnych, takich jak całkowita kasacja po wypadku lub utrata pojazdu na skutek kradzieży, AC zadziała i będzie nieocenioną pomocą. Dlatego ubezpieczenie nowego pojazdu o dużej wartości jest wręcz niezbędne. W przypadku starszego pojazdu warto się zastanowić, czy w razie poważniejszej szkody będziesz
w stanie pokryć koszty naprawy z własnych oszczędności.
 
Według danych UFG towarzystwa wypłaciły w 2023 roku z autocasco odszkodowania o łącznej wartości 7,06 mld zł. Gdyby nie ubezpieczenie AC samochodu, musieliby przeznaczyć na te naprawy oszczędności, pożyczyć środki albo zrezygnować z likwidacji szkód, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo jazdy, np. rys na pojeździe.
 
Dobre autocasco obejmuje sytuacje, których nie jesteś w stanie przewidzieć w momencie kupowania polisy. W PZU ubezpieczenie AC dotyczy nawet takich przypadków jak uszkodzenie pojazdu przez dron, pogryzienie kabli przez gryzonie, wpadnięcie do przerębla czy zderzenie z dzikiem ‒ nie jest to jednak kompletna lista. PZU Auto AC pokrywa bowiem wszelkie możliwe szkody pod warunkiem, że nie są one wyraźnie wyłączone w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Zdarzenia wykluczone w OWU to m.in. skutki działań wojennych, ataków terrorystycznych, a także zdarzenia spowodowane umyślnie.
 
Na koszt AC wpływa wiele czynników. Umowa autocasco precyzuje, kiedy towarzystwo pokrywa koszty naprawy pojazdu, a w jakich przypadkach właściciel auta musi zapłacić za likwidację szkody w całości lub częściowo z własnych środków. Poza tym wpływ na cenę za ubezpieczenie samochodu AC mogą mieć:
  • Udział własny w szkodzie – ubezpieczyciel wyceni wartość szkody i obniży wypłacone odszkodowanie np. o 10%. Dzięki temu składka na AC będzie niższa, ale też poszkodowany musi pokryć część ewentualnych kosztów naprawy z własnych środków. 
  • Zakres ubezpieczenia – im szerszy, tym wyższa cena ubezpieczenia autocasco, np. dokupienie opcji Auto Ochrona Sumy Ubezpieczenia lub Auto Wartość 100%.  Dodatkowo dla pojazdów osobowych jest możliwość wykupienia ograniczonego zakresu AC, czyli AC Mini.
  • Pakiet komunikacyjny – dla pojazdów osobowych przy wykupieniu pakietu ubezpieczeń: OC+AC+NNW/NNW Max stosowana jest dodatkowa zniżka pakietowa – 10%
    w AC.
  • Przebieg (km) – niższy przebieg (km) pojazdu wpływa nie tylko na wyższą wartość pojazdu, ale również może mieć wpływ na niższą składkę AC. 
  • Historia polisowo-szkodowa AC – pobiera się historie polisowo-szkodowe właścicieli z 15 lat – im dłuższy okres bezszkodowej jazdy klienta, tym składka jest bardziej preferencyjna.
To nie wszystkie czynniki, które mają znaczenie. Należy kupić ubezpieczenie AC dopasowane do swoich możliwości finansowych. Przy czym warto też zwrócić uwagę, kiedy AC chroni przed ponoszeniem kosztów i czego nie obejmuje. Sposobem na oszczędność może być wspomniany pakiet OC i AC, łącznie z innymi polisami. 
 
Wybierając ubezpieczenie AC samochodu, sprawdź zawsze OWU, ponieważ różne towarzystwa mają odmienne warunki. Chcesz kupić jednocześnie OC i AC w PZU? Skontaktuj się z najbliższym agentem PZU lub odwiedź nasz oddział i zdecyduj się na  wariant najlepiej dopasowany do twoich potrzeb.
 
Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele wariantów autocasco. Można zmniejszyć zakres polisy tak, aby był lepiej dopasowany do twoich potrzeb i możliwości finansowych, co przełoży się na niższą składkę. Kierowca, który jest pewny swoich umiejętności, może wykupić AC z udziałem własnym. Wówczas, gdyby przydarzyła mu się szkoda, będzie musiał częściowo pokryć jej koszty, ale też będzie płacić niższą stawkę.
 
Szukasz odpowiedniej dla siebie polisy? W PZU możesz wykupić w pakiecie ubezpieczenie OC i AC, a także NNW i ubezpieczenie assistance Skontaktuj się z nami telefonicznie albo bezpośrednio w oddziale i zapytaj o szczegóły. Możesz także zostawić do siebie kontakt przez formularz online, a wybrany konsultant zadzwoni do ciebie w najbliższym czasie.