20 października 2021

Co to jest ubezpieczenie AC i dlaczego warto je wykupić

Autocasco, w skrócie AC, to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu od kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia. Ułatwia usunięcie szkód i redukuje ich koszty w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.

Ubezpieczenie autocasco może obejmować różne pojazdy, np.: samochód osobowy, ciężarowy lub motocykl. Jest dobrowolne i znacznie zmniejsza kłopoty związane z nieprzewidzianymi zdarzeniami. Odszkodowanie z AC w PZU jest wypłacane, nawet jeśli dana sytuacja (np. stłuczka) zdarzyła się z naszej winy lub jest wynikiem niefortunnego zdarzenia losowego. Wykupiona polisa oszczędzi nam nieprzewidzianych wydatków w przypadku porysowania drzwi na parkingu, włamania do samochodu, uszkodzenia szyby przez grad, a nawet zderzenia z dzikiem czy… dronem. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jak działa ubezpieczenie AC w PZU.


OC a AC – podstawowe różnice 

W Polsce każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do wykupienia polisy odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdybyśmy swoim pojazdem uszkodzili inny pojazd lub np. czyjś płot. Pozwoli także wypłacić odszkodowanie, a nawet rentę, jeśli kogoś potrącimy. W razie wypadku, do którego doszło z naszej winy, poszkodowany otrzyma z naszego ubezpieczenia pieniądze. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi być odnawiane co roku. Jazda, a nawet samo posiadanie pojazdu bez tej polisy skutkuje mandatem i karą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Inaczej wygląda kwestia AC. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, które pozwala pokryć szkody w naszym pojeździe. Oznacza to, że w razie kolizji z naszej winy czy zdarzenia losowego otrzymamy odszkodowanie lub ubezpieczyciel naprawi nasz pojazd. To, czy wykupimy autocasco, zależy wyłącznie od nas. Wiele osób rezygnuje z tego ubezpieczenia ze względu na dodatkowe koszty. Warto jednak sprawdzić, czy AC rzeczywiście jest tak dużym wydatkiem, jak niektórzy sądzą. Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele wariantów autocasco. Można zmniejszyć zakres ubezpieczenia tak, by był lepiej dopasowany do naszych potrzeb i możliwości, a tym samym obniżyć składkę. Pewny swoich umiejętności kierowca może też wykupić polisę AC z udziałem własnym. Wówczas gdyby przydarzyła mu się szkoda, będzie musiał częściowo pokryć jej koszty, ale jeśli jest pewny, że jeździ dobrze, to otrzyma dużo tańszą polisę. W razie dużej szkody, np. kradzieży samochodu lub zniszczenia przez grad, udział własny będzie niewielki w porównaniu do wypłaconego odszkodowania i możliwości szybkiego naprawienia samochodu. Dzięki promocji w PZU możesz wykupić AC w pakiecie z OC i NNW nawet 28% taniej. Skontaktuj się ze swoim agentem i zapytaj o szczegóły. 

Lubisz konkursy i zagadki? Rozwiąż równanie i sprawdź, jaką zniżkę na AC możesz teraz uzyskać.


Dlaczego warto wykupić autocasco?

Jako kierowcy codziennie jesteśmy narażeni na sytuacje, w których nasz pojazd może ulec uszkodzeniu w większym lub mniejszym stopniu. Czasami chwila nieuwagi wystarcza, by spowodować kolizję na drodze, wpaść w poślizg, czy zarysować auto podczas manewru parkowania. Ubezpieczenie działa również w przypadku zdarzeń losowych i zjawisk atmosferycznych (np. uszkodzenie karoserii przez grad lub upadek drzewa na auto w czasie burzy). Koszty napraw za pieniądze z własnej kieszeni najczęściej znacznie przekraczają wysokość składki ubezpieczeniowej, nawet jeśli szkoda była stosunkowo niewielka. Przy dużych stratach materialnych, takich jak całkowita kasacja po wypadku lub utrata pojazdu na skutek kradzieży, AC jest nieocenioną pomocą. Dlatego ubezpieczenie nowego pojazdu o dużej wartości jest wręcz niezbędne, a w przypadku starszego pojazdu warto się zastanowić, czy w razie poważniejszej szkody będziemy w stanie pokryć koszty naprawy z własnych oszczędności?


Co obejmuje polisa AC?

Najczęstsze zdarzenia, przed którymi zabezpiecza nas polisa AC, to kolizje, wypadki i skutki gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W przypadku ubezpieczenia od kradzieży autocasco obejmuje nie tylko cały pojazd, ale również skradzione wyposażenie (np. radio), a nawet szkody wyrządzone podczas włamania. Dobre autocasco nie ma zamkniętego katalogu zdarzeń, przed którymi chroni – ubezpieczenie obejmuje nawet sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć w momencie kupowania polisy. W PZU polisa AC obejmuje nawet takie zdarzenia, jak uszkodzenie pojazdu przez dron, pogryzienie kabli przez gryzonie, wpadnięcie do przerębla czy zderzenie z dzikiem ‒ nie jest to jednak kompletna lista. PZU Auto AC obejmuje bowiem wszelkie możliwe szkody pod warunkiem, że nie są one wyraźnie wyłączone w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Szkody wyłączone w OWU to między innymi skutki działań wojennych, ataków terrorystycznych, a także szkody spowodowane umyślnie. Wybierając polisę AC sprawdź jednak zawsze OWU, ponieważ różne towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne warunki. Chcesz kupić AC? Skontaktuj się z najbliższym agentem PZU lub odwiedź nasz oddział i wybierz wariant najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.