Kiedy szkoda jest całkowita? Co oznacza szkoda całkowita z OC i AC?
Spis treści:
- Czym jest szkoda całkowita?
- Zgłoszenie szkody
• Nie Ty jesteś sprawcą
• Zgłoszenie z Twojego AC - Szkoda całkowita z OC sprawcy
• Jak ustala się wysokość odszkodowania w przypadku szkody całkowitej z OC sprawcy?
• Co dzieje się z wrakiem tj. pozostałością pojazdu w szkodzie z ubezpieczenia OC sprawcy? - Szkoda całkowita z ubezpieczenia dobrowolnego AC
• Jak ustala się wysokość odszkodowania w przypadku szkody całkowitej z ubezpieczenia dobrowolnego AC? - Informacje ogólne po szkodzie całkowitej
• Sprzedaż wraku – o czym powinien wiedzieć właściciel samochodu?
• Szkoda całkowita samochodu a kasacja – praktyczne wskazówki
Czym jest szkoda całkowita?
W procesie likwidacji szkody są dwie formy rozliczenia szkody: częściowa i całkowita. W szkodach z ubezpieczenia OC, szkoda całkowita występuje wówczas, gdy naprawa pojazdu, który brał udział w kolizji, jest ekonomicznie nieuzasadniona, tzn. kiedy przeciętny koszt naprawy przekroczy wartość pojazdu. W szkodach z ubezpieczenia dobrowolnego AC, szkoda całkowita występuje wówczas, gdy koszty maksymalne, właściwe dla wariantu ubezpieczenia, przekroczą określony w umowie poziom wartości pojazdu (70%). Stan uszkodzeń samochodu zarówno w szkodzie z OC, jak i z AC ocenia ubezpieczyciel.
Zgłoszenie szkody
Pęknięty blok silnika, zniszczona chłodnica, deska rozdzielcza do wymiany po wybuchu poduszek, skasowany przód auta itd. – nie jest regułą że muszą to być duże zniszczenia. Decyduje ekonomiczna zasadność ponoszenia kosztów naprawy pojazdu – niezasadna jest naprawa, której koszt jest zbliżony lub wyższy od wartości pojazdu.
Jak zgłosić szkodę w PZU? Masz następujące możliwości:
- Przez aplikację na telefon mojePZU,
- Przez formularz online dostępny na stronie PZU,
- Dzwoniąc na infolinię (801 102 102 - opłata za połączenie zgodnie z taryfą operatora),
- W oddziale PZU.
Jeśli masz ubezpieczenie OC ppm i stłuczka zdarzyła się na terenie Polski, a nikt nie ucierpiał, rozważ rozwiązanie sprawy w ramach likwidacji bezpośredniej. Ułatwi to cały proces, a Ty szybciej otrzymasz odszkodowanie.
Bezpośrednia likwidacja szkody pozwala na zgłoszenie szkody bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela, zamiast do ubezpieczyciela sprawcy. Dzięki temu proces jest prostszy i szybszy
PZU skontaktuje się z Tobą i przejmie cały proces likwidacyjny. Ty nie musisz już ustalać, gdzie sprawca ma ubezpieczenie.
Jak zgłosić szkodę w PZU? Masz następujące możliwości:
- Przez aplikację na telefon mojePZU,
- Przez formularz online dostępny na stronie PZU,
- Dzwoniąc na infolinię (801 102 102 - opłata za połączenie zgodnie z taryfą operatora),
- W oddziale PZU.
Szkoda całkowita z OC sprawcy
Jak ustala się wysokość odszkodowania w przypadku szkody całkowitej z OC sprawcy?
W przypadku wystąpienia szkody całkowitej wysokość odszkodowania to różnica pomiędzy wartością pojazdu sprzed uszkodzenia a wartością pojazdu w stanie uszkodzonym (wartość wraku). Wartość wraku ustalana jest rynkowo, tj. na podstawie ofert otrzymanych z wystawienia pojazdu na aukcję. W rezultacie poszkodowany, po sprzedaży wraku pojazdu, otrzymuje 100 procent wartości auta sprzed kolizji.
Co dzieje się z wrakiem tj. pozostałością pojazdu w szkodzie z ubezpieczenia OC sprawcy?
W szkodach z ubezpieczenia OC sprawcy każdy pojazd wystawiamy na aukcję pozostałości . Klient może skorzystać z oferty sprzedaży wraku wskazanej przez konkretnego oferenta na aukcji, ale nie musi tego robić. Może sprzedać pojazd w stanie uszkodzonym również na własną rękę.
Szkoda całkowita z ubezpieczenia dobrowolnego AC
W szkodzie z ubezpieczenia dobrowolnego AC zawartego w PZU, szkodę całkowitą stwierdza się wówczas, gdy koszty maksymalne naprawy przekraczają 70% wartości pojazdu w dniu ustalenia odszkodowania. Definicja szkody całkowitej z ubezpieczenia AC jest zapisana w ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto.
Jak ustala się wysokość odszkodowania w przypadku szkody całkowitej z ubezpieczenia dobrowolnego AC?
W razie powstania szkody całkowitej wysokość odszkodowania ustala się w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu sprzed uszkodzenia, pomniejszonej o wartość jego pozostałości. Wartość pojazdu ustala się na dzień ustalania odszkodowania. Szczegółowe zasady ustalania wysokości odszkodowania są wskazane w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Informacje ogólne po szkodzie całkowitej
Sprzedaż wraku – o czym powinien wiedzieć właściciel samochodu?
Jeśli sprzedałeś pojazd w stanie uszkodzonym, po zawarciu umowy kupna-sprzedaży masz 14 dni, aby zgłosić ją do towarzystwa ubezpieczeniowego. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może nadal uznawać, że jesteś posiadaczem pojazdu. To oznacza, że mimo sprzedaży pojazdu, będziesz odpowiedzialny za aktualną polisę OC.
Szkoda całkowita samochodu a kasacja – praktyczne wskazówki
Samochód może trafić do kasacji, gdy wrak powypadkowy jest niesprzedawalny lub nie przedstawia żadnej wartości. Jeśli zdecydujesz się na kasację auta, pamiętaj, że w ciągu 30 dni po złomowaniu musisz je wyrejestrować – wszystkie potrzebne pisma dostaniesz od pracownika złomowiska. Poinformuj swoje towarzystwo ubezpieczeniowe, że pojazd został zezłomowany i wyrejestrowany. W przeciwnym razie będziesz musiał nadal płacić składkę OC.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów oraz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu. Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.