Ubezpieczenie AC – szkoda z własnej winy. Jak ją zgłosić? Czy stracisz zniżki?
Spis treści:
- Jak działa ubezpieczenie autocasco?
- Jak otrzymać wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia AC? Szkoda z własnej winy
• Różne warianty likwidacji szkód w ramach AC - Odszkodowanie z polisy AC a utrata zniżek
- FAQ
Jak działa ubezpieczenie autocasco?
Jedyną polisą, z której musisz obowiązkowo korzystać jako posiadacz auta, jest ubezpieczenie OC samochodu. Autocasco należy do ubezpieczeń dobrowolnych, przy czym cieszy się bardzo dużą popularnością wśród polskich kierowców. Dzięki tej polisie pokryjesz koszty naprawy szkód, nawet jeżeli doszło do nich z twojej winy. Załóżmy, że uszkodzisz auto należące do innej osoby, a także własne. W ramach OC tylko pojazd poszkodowanego zostanie naprawiony ze środków ubezpieczyciela. Jeśli masz autocasco, możesz usunąć szkodę w twoim aucie bez wykorzystywania własnych środków.
Według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, na koniec I kwartału 2024 roku liczba aktywnych umów ubezpieczenia autocasco wynosiła 7,45 mln1. W tym okresie poszkodowani zgłosili 206 tys. szkód z AC. Ich naprawa kosztowała 2,1 mld zł. Jak widać, wypłata odszkodowania z autocasco powoduje, że możesz uniknąć bardzo wysokich wydatków.
Zakres polisy AC zależy od warunków ustalonych z ubezpieczycielem. Może obejmować m.in. kradzież pojazdu czy uszkodzenie przez osoby trzecie. To tylko przykładowe ryzyka, w przypadku których możesz dostać odszkodowanie z AC. Wszystkie, które obejmuje ochrona, sprawdzisz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Nie masz ubezpieczenia AC? Szkoda z własnej winy to sytuacja, w której zdecydowanie warto mieć tego typu polisę. W PZU ubezpieczenie AC samochodu możesz dostosować do swoich potrzeb i wybrać taki zakres ochrony, który będzie dla ciebie najkorzystniejszy finansowo.
Jak otrzymać wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia AC? Szkoda z własnej winy
Jeśli doszło do szkody i chcesz ją naprawiać z autocasco, jak najszybciej zgłoś ją do towarzystwa ubezpieczeniowego. Oczywiście najpierw sprawdź, czy zakres ochrony obejmuje takie zdarzenia. Jeśli nie, towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania. Zobacz, co musisz zrobić, aby skorzystać z polisy.
- Aby zgłosić szkodę, możesz użyć gotowego formularza zamieszczonego na stronie internetowej, zadzwonić do swojego ubezpieczyciela (numer kontaktowy masz wpisany w polisie), bądź poinformować o zdarzeniu w oddziale lub na piśmie (pocztą tradycyjną). W zależności od zakresu wykupionego ubezpieczenia, pracownik udzieli ci pomocy w organizacji holowania, pojazdu zastępczego i nie tylko.
- Podczas zgłoszenia szkody ustal termin spotkania z rzeczoznawcą. Jeśli chcesz rozliczyć szkodę na podstawie faktur, dowiedz się, z jakimi warsztatami współpracuje ubezpieczyciel. Takie punkty mają uprawnienia do dokonywania oględzin. Dzięki temu nie musisz oczekiwać na rzeczoznawcę skierowanego przez towarzystwo.
- Przygotuj dokumenty niezbędne do likwidacji szkody. Jeśli możesz, dołącz do dokumentacji zdjęcia uszkodzonego pojazdu. Oprócz tego musisz okazać:
- oświadczenie sprawcy z miejsca zdarzenia spisane np. na druku wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym lub dane dotyczące sprawcy oraz jego polisy ubezpieczenia OC (ewentualnie wszelką inną dokumentację przebiegu wypadku, np. informacja z policji potwierdzająca zdarzenie);
- prawo jazdy kierowcy pojazdu;
- dowód osobisty albo inny dokument potwierdzający tożsamość oraz dowód rejestracyjny pojazdu. - Udostępnij uszkodzony pojazd rzeczoznawcy ubezpieczyciela. W trakcie oględzin sporządzi on dokumentację fotograficzną uszkodzeń i oszacuje zakres naprawy pojazdu. Możesz również przekazać mu dokumenty niezbędne do likwidacji szkody.
- Po oględzinach likwidator merytoryczny podejmuje decyzję o odpowiedzialności za szkodę i wysokości odszkodowania.
- Rozliczenie szkody następuje gotówkowo lub bezgotówkowo.
Różne warianty likwidacji szkód w ramach AC
Wiele zakładów ubezpieczeń oferuje różne warianty rozliczenia szkód i zakresy ubezpieczenia, co wpływa na wysokość składki polisy AC. Tańsza wersja ubezpieczenia może obejmować, np. rozliczenie szkody tylko według wariantu wyceny lub naprawę pojazdu na podstawie części alternatywnych (nieoryginalne części zamienne wytwarzane przez firmę niebędącą producentem danego pojazdu). Natomiast droższe opcje AC często dotyczą naprawy pojazdu w ASO z użyciem części oryginalnych oraz inne usługi, np. samochód zastępczy na cały czas likwidacji szkody, stałą wartość pojazdu w całym okresie ubezpieczenia, ubezpieczenie bagażu. Musisz więc rozważyć, co jest dla ciebie bardziej opłacalne, może się okazać, że wyższa składka będzie korzystniejszym rozwiązaniem.
Pamiętaj, że wysokość składki na autocasco zależy nie tylko od zakresu ubezpieczenia, ale również historii kierowcy. Jeśli możesz się pochwalić bezszkodową jazdą przez kilka lat, na pewno możesz liczyć na zniżki.
Odszkodowanie z polisy AC a utrata zniżek
Jeśli nie naprawiasz szkód z autocasco, ubezpieczyciel może ci zaproponować atrakcyjną cenę za ochronę samochodu, ponieważ każde wypłacone odszkodowanie jest w stanie wpłynąć na wyższą składkę AC. Jednak te koszty mogą być niewielkie w stosunku do korzyści płynących z pokrycia danej szkody ze środków ubezpieczyciela.
Niektóre towarzystwa gwarantują, że zgłoszenie pierwszej szkody na podstawie polisy AC nie wpływa na składkę przy zawieraniu kolejnej umowy z tym samym towarzystwem ubezpieczeniowym. Tak jest w przypadku AC w PZU, jeśli wykupisz do polisy dodatek „Wykluczenie szkody z AC”.
FAQ
Czy AC pokrywa szkody z własnej winy?
Tak. Możesz uzyskać odszkodowanie za szkodę wyrządzoną z własnej winy z autocasco, o ile twoje AC obejmuje takie zdarzenia.
Ile wzrośnie AC po szkodzie?
Wysokość składki zależy od wielu czynników i nie da się precyzyjnie określić, ile będzie wynosić po szkodzie. Przekonasz się o tym dopiero po kolejnej kalkulacji składki.
Czy AC obejmuje zarysowanie auta?
Tak, autocasco może obejmować takie zdarzenia. Zarówno jeśli wynikają z twojej winy, jak i są spowodowane przez osoby trzecie.
Jak zgłosić szkodę z własnej winy?
Skorzystaj z możliwości zgłoszenia szkody, jakie daje twój ubezpieczyciel. Zazwyczaj możesz to zrobić telefonicznie, przez formularz online, w oddziale i pocztą tradycyjną.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.
Źródła
1 https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?_afrLoop=15329459475269024&infid=417&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=jau5liimv_164