16 grudnia 2015

Po pierwsze, widoczność! 3 sposoby na parujące szyby w autach

Uroki zimy dla kierowców? Parujące szyby. Jak z nimi walczyć, by widoczność zawsze była idealna?

Nasz ekspert

ekspert moto, autor vloga motodoradca.tv

Waldemar Florkowski

Jakie są przyczyny parowania szyb?

Nadmierne parowanie szyb to często wynik naszych zaniedbań. W pierwszej kolejności sprawdź filtr kabinowy. Jeżeli jest zapchany, cyrkulacja powietrza będzie utrudniona. Sprawdź również uszczelki przy drzwiach i oknach. Przez nieszczelne gumy przedostaje się do wnętrza wilgoć.

Przed sezonem jesienno-zimowym dobrze wysprzątaj wnętrze auto. Dywaniki welurowe i niezaimpregnowana tapicerka to źródła wilgoci. Wymień więc dywaniki na gumowe, najlepiej z 2-3 cm rantem, a tapicerkę zabezpiecz specjalnym preparatem, który blokuje wchłanianie wilgoci.

Koniecznie umyj szyby od wewnątrz. Szczególnie przednią dobrze odtłuść. Przydadzą Ci się do tego zwykłe kuchenne preparaty lub płyn do mycia szyb, a nawet zwykły ocet. Nie stosuj benzyny ekstrakcyjnej i denaturatu, mają bardzo intensywny zapach i mogą odbarwić deskę, jeśli niechcący ją pochlapiesz.

Jak usuwać wilgoć z szyb samochodowych?

Producenci kosmetyków samochodowych polecają tzw. „anty parę”, preparat, który minimalizuje parowanie szyb. Nie jest to idealne rozwiązanie, które zupełnie wyeliminuje problem. Na pewno jednak nieco ułatwi Ci życie.

Jeśli nie chcesz inwestować w środki chemiczne, skorzystaj z „domowego sposobu”. Napełnij wełnianą skarpetę żwirkiem dla kotów. To doskonały pochłaniacz wilgoci! Dodatkowo żwirek pomoże Ci ruszyć, gdy zakopiesz się zimą w śniegu. Wymieniaj żwirek maksymalnie co trzy tygodnie, by był skuteczny.

Możesz też przygotować sobie woreczek z solą, która ma właściwości higroskopijne, a dodatkowo pochłania zapach.

Niektórzy zalecają smarowanie szyb przekrojoną cebulą lub ziemniakiem, ale… nie polecamy, to nieskuteczna metoda.

 

Co zrobić, gdy szyby parują?

Żaden sposób nie pozwoli nam skutecznie zwalczyć wilgoci. Szyby zimą parują. Chyba że korzystasz z garażu. Wówczas uchy, minimalnie szybę, by zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.

Im auto starsze, tym trudniej pozbyć się wilgoci, nawet gdy je garażujesz. Gdy stoi na zewnątrz, kilka minut na pewno poświęcisz na walkę z parą. Tuż po ruszeniu skieruj nawiew na przednią szybę, a jeżeli masz klimatyzację, włącz ją koniecznie. To przyspieszy odparowanie szyb. Z klimatyzacji korzystaj regularnie, nie tylko do odparowania szyb. Dzięki temu będzie sprawna również po zimie.

Mimo że niektórzy nie zalecają, woź w samochodzie irchę lub mikrofibrę. Taka ścierka jednak bywa niezbędna – pamiętaj – widoczność jest bardzo ważna!

Konkurs (ZAKOŃCZONY)

Z okazji zbliżających się świąt przygotowaliśmy specjalny konkurs. Do wygrania 25 książek „Twoje prawo jazdy. Jak zdać egzamin i być dobrym kierowcą” z załączoną płytą z testami na prawo jazdy. Co zrobić, by otrzymać jedną z nich?

  • Odszukać w serwisie DajemyRadę.pl poprzedni wpis Waldemara Florkowskiego, poświęcony przeglądom technicznym,
  • Odnaleźć w nim akapit, który wyjaśnia, z jakich przyczyn przejście badania technicznego może okazać się niemożliwe,
  • Wymienić minimum jedną taką przyczynę i przesłać ją e-mailem na adres (konkurs zakończony, prosimy nie wysyłac odpowiedzi), w temacie wiadomości wpisując "Moto Doradca".

Książki trafią do 25 osób, które jako pierwsze poprawnie wykonają zadanie konkursowe.