23 października 2024

Zaparowane szyby w aucie – jak temu zapobiec i jak pozbyć się wilgoci z samochodu?

Motodoradca.tv
Parujące szyby to problem, który pojawia się szczególnie w okresie jesienno-zimowym i potrafi być wyjątkowo uciążliwy. Co robić, aby widoczność wewnątrz kabiny zawsze była idealna? Jak walczyć z zaparowanymi szybami w aucie?

Spis treści: 

  1. Jakie są przyczyny zaparowanych szyb w aucie? 
    Filtr kabinowy 
    Stan uszczelek 
    Wycieraczki 
    Szyba wymaga umycia 
    Nagrzewnica 
  2. Jak usuwać wilgoć z szyb samochodowych? 
    Kosmetyki samochodowe 
    Żwirek dla kotów 
    Klimatyzacja 
    Woreczek z solą 
  3. Co zrobić, gdy szyby parują? 
  4. Jak dbać o szyby w aucie? 

 

Jakie są przyczyny zaparowanych szyb w aucie? 

Nadmierne parowanie szyb w samochodzie to często wynik naszych zaniedbań. Gdzie szukać przyczyny problemu?  


Filtr kabinowy 

W pierwszej kolejności sprawdź filtr kabinowy. Jeżeli jest zapchany, cyrkulacja powietrza będzie utrudniona. Wtedy potrzebna jest wymiana filtra. 

Stan uszczelek 

Źródłem parowania szyb mogą być również uszczelki przy drzwiach i oknach – przez nieszczelne gumy do wnętrza przedostaje się wilgoć. Warto zadbać o regularną kontrolę ich stanu.  

Wycieraczki 

Przed okresem jesienno-zimowym dobrze wysprzątaj wnętrze pojazdu. Dywaniki samochodowe z weluru i niezaimpregnowana tapicerka to źródła wilgoci w aucie. Wymień więc dywaniki na gumowe, najlepiej z 2-3 cm rantem, a tapicerkę zabezpiecz specjalnym preparatem, który blokuje wchłanianie wilgoci. Jesienią i zimą warto korzystać z wycieraczek gumowych zamiast materiałowych.  

Szyba wymaga umycia 

Koniecznie umyj szyby od wewnątrz. Skup się w szczególności na przedniej i dobrze ją odtłuść. Przydadzą ci się do tego zwykłe kuchenne preparaty lub płyn do mycia szyb, a nawet ocet. Nie stosuj benzyny ekstrakcyjnej i denaturatu, mają bardzo intensywny zapach i mogą odbarwić deskę, jeśli niechcący ją pochlapiesz. 

Nagrzewnica 

Uszkodzona nagrzewnica, czyli urządzenie, które służy do nagrzewania wnętrza auta, to częsty powód tego, że para wodna osadza się na szybie pojazdu. Jeśli widzisz, że ubywa płynu z chłodnicy, zauważasz tłusty nalot, a szyby wciąż parują, to problem może wynikać z usterki tej części pojazdu. W takim przypadku wybierz się do mechanika. Być może potrzebna będzie wymiana elementu, ale bardzo prawdopodobne, że da się go naprawić i ogrzewanie wróci do normy.  

 

Jak usuwać wilgoć z szyb samochodowych? 

Zaparowane szyby w aucie mogą powstawać na skutek utrzymującej się w samochodzie wilgoci. Jak się jej pozbyć? 

Kosmetyki samochodowe 

Producenci kosmetyków samochodowych polecają tzw. „anty-parę”, czyli preparat, który minimalizuje parowanie szyb. Nie jest to idealne rozwiązanie, które zupełnie wyeliminuje problem. Na pewno jednak nieco ułatwi ci życie. Solidny produkt tego typu kupisz za około 30-40 zł. Środek tworzy niewidoczną warstwę ochronną, która zapobiega osadzaniu się pary. Przed jego użyciem szybę należy dokładnie umyć, a następnie przetrzeć do sucha. Po tym kroku poczekaj, aż produkt wyschnie.  

Żwirek dla kotów 

Jeśli nie chcesz inwestować w środki chemiczne, skorzystaj z „domowego sposobu”. Napełnij skarpetę żwirkiem dla kotów. To doskonały pochłaniacz wilgoci! Dodatkowo żwirek pomoże ci ruszyć pojazdem, gdy zakopiesz się zimą w śniegu. Wymieniaj go co około trzy tygodnie, aby zachował skuteczność. 

Klimatyzacja 

Najłatwiejszym sposobem na poradzenie sobie z parowaniem szyb jest skorzystanie z klimatyzacji. Dzięki temu w kilka chwil zmieni się temperatura, powietrze zostanie osuszone i para na szybach nie będzie już problemem. Pamiętaj jednak, że klimatyzacja wymaga regularnych przeglądów. Trzeba w niej uzupełnić poziom czynnika chłodzącego, wymieniać filtr, osuszać i odgrzybiać cały system wentylacji, a także sprawdzić szczelność wszystkich przewodów. W przeciwnym wypadku nie będzie działać zgodnie z oczekiwaniami.  

Woreczek z solą 

Możesz też przygotować sobie woreczek z solą, która ma właściwości higroskopijne, a dodatkowo pochłania zapach. To również sposób na to, aby pozbyć się pary z szyb.  

 

Co zrobić, gdy szyby parują? 

Trudno całkowicie wyeliminować wilgoć z wnętrza samochodu. Szyby w aucie parują szczególnie zimą i nie sposób tego uniknąć. Jeśli korzystasz z garażu, wówczas uchyl minimalnie szybę, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza w samochodzie. 

Im auto starsze, tym trudniej pozbyć się wilgoci, nawet gdy je garażujesz. Gdy stoi na zewnątrz, na pewno poświęcisz kilka minut na walkę z parą. Tuż po ruszeniu skieruj nawiew na przednią szybę, a jeżeli masz klimatyzację, koniecznie ją włącz. To przyspieszy odparowanie szyb i osuszanie powietrza. Z klimatyzacji korzystaj regularnie, nie tylko do odparowania szyb. Dzięki temu będzie sprawna również po zimie. 

Zaparowane szyby w aucie ograniczają widoczność, co zwiększa ryzyko wypadku. Nigdy nie ruszaj w takim przypadku w drogę. Poczekaj, aż będziesz mieć dobrą widoczność.  

 

Jak dbać o szyby w aucie? 

Problem parujących szyb to bolączka kierowców. Aby temu zapobiec, nie wystarczy, przecierać szyby „raz w miesiącu”. Zgodnie z przepisami pojazd powinien być tak utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało pasażerom ani kierowcy. Oznacza to, że prowadzący pojazd musi mieć zapewnione idealne pole widzenia. Jeśli jedziesz autem, które ma bardzo brudne szyby albo zaparowane, nie spełniasz tego wymogu.  

Problemem jest również uszkodzenie szyby w postaci odprysków i pęknięć. Policja nie zabierze dowodu rejestracyjnego pojazdu za brud na szybie, ale poważne jej zniszczenie może tym się skończyć. Usterki tej części pojazdu należą do najczęstszych – wystarczy, że niewielki kamień wystrzeli spod kół pojazdu, który jedzie przed twoim. Koszt wymiany przedniej szyby wynosi co najmniej kilkaset złotych, a wszystko zależy od modelu. Niższym kosztem można usunąć odpryski na szybie, ale nie zawsze jest to możliwe.  

Warto wziąć pod uwagę takie ryzyko i zapewnić sobie przed nim ochronę  np., wykupując ubezpieczenie szyb samochodowych. Możesz skorzystać z takiej polisy, jeśli masz ubezpieczenie PZU Auto AC lub PZU Auto OC. Ochrona obejmuje szybę czołową, boczną i tylną. Pokrywamy koszty wymiany elementów trwale związanych z szybą, takich jak uszczelki, listwy, uchwyty, kalibracji kamery lub kalibracji elementów zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy (ADAS), jeśli uległy uszkodzeniu wraz z uszkodzeniem lub zniszczeniem szyby lub wynika to z technologii naprawy lub wymiany szyby. Szkoda likwidowana w ramach polisy PZU Auto Szyba nie obciąża twojego przebiegu ubezpieczenia AC. Ubezpieczenie możesz zamówić przez internet, telefonicznie lub w oddziale u naszego agenta.  

 

 


Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach lub u naszych agentów.