09 października 2024

Wymiana szyby z ubezpieczenia krok po kroku

Uszkodzenia szyb to zmora kierowców. Wystarczy kamyk, który wystrzeli spod kół, aby na szybie pojawił się tzw. pajączek. Gdy zatrzyma cię policja, możesz zapłacić za to spory mandat. Czy wymiana szyby z ubezpieczenia jest możliwa? Co robić, gdy w trakcie jazdy samochodem na szybie pojawi się niechciany odprysk?

Spis treści: 

  1. Uszkodzenia szyby czołowej – jakie wyróżniamy? 
  2. Jak dochodzi do uszkodzenia szyb w samochodzie? 
  3. Co zrobić, gdy uszkodzi się szyba samochodowa? 
  4. Uszkodzona szyba w aucie a badanie techniczne 
  5. Napraw szybę jak najszybciej 
  6. Jakie uszkodzenia szyb nadają się do naprawy? 
  7. Wymiana szyby, gdy nie da jej się naprawić 
  8. Ile kosztuje nowa szyba? 
  9. Wymiana szyby z ubezpieczenia sposobem na uniknięcie niedogodności 
  10. Jak wygląda wymiana szyby z ubezpieczenia? 

 

Uszkodzenia szyby czołowej – jakie wyróżniamy? 

W nowoczesnych samochodach szyby czołowe i tylne klei się do nadwozia. To sprawia, że opór powietrza jest mniejszy – niestety kosztem sporych przeciążeń. Dlatego czasem wystarczy niewielkie uderzenie, aby powstało uszkodzenie: odprysk lub pęknięcie. Czasami rysy na szybie pojawiają się też bez wyraźnych przyczyn, npmogą powodować je duże zmiany temperatur, np. gdy w upał polejesz szybę zimną wodą.  

 

Jak dochodzi do uszkodzenia szyb w samochodzie? 

 Najbardziej narażona na szkody jest przednia szyba. Z tego względu w celu zapewnienia jak największej wytrzymałości wykorzystuje się szkło hartowane o wysokim stopniu przezierności. Masa szklana składa się w 75% z kwarcu i innych dodatków. Tafle szkła są poddawane hartowaniu. Z jednej strony są twarde, a z drugiej – kruche. Aby zwiększyć ich trwałość, łączy się dwie tafle i między nimi umieszcza folię PVB, dzięki czemu lepiej znoszą wszelkie uderzenia. Mimo wszystko ta część pojazdu może podlegać różnym uszkodzeniom, do których przeważnie dochodzi wskutek uderzenia kamienia lub innego przedmiotu. 

Często powodem porysowania szyby jest jej „skrobanie” zimą. Problemem są również zanieczyszczenia, które przedostają się pod pióra wycieraczek czy naprężenia karoserii. Jeśli ten element pojazdu zostanie zepsuty, konieczna jest naprawa lub wymiana szyby. Warto wiedzieć, że za jazdę z pękniętą szybą grozi nie tylko mandat, policja może również zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Należy także pamiętać, że zniszczona szyba w samochodzie wymaga natychmiastowej reakcji, gdyż niewielka usterka szybko może przeistoczyć się w pęknięcie, które będzie wymagać kosztownej wymiany całego elementu. 

 

Co zrobić, gdy uszkodzi się szyba samochodowa? 

Jeśli dojdzie do takiej szkody, staraj się ograniczyć do minimum korzystanie z auta. Podejmij następujące kroki: 

  1. Jak najszybciej zabezpiecz uszkodzone miejsce. Zaklej je prowizorycznie przezroczystą taśmą. Dzięki temu do szczeliny nie dostaną się kurz i woda, które mogłyby utrudnić naprawę. 
  2. Nie używaj wycieraczek, spryskiwaczy ani nawiewu powietrza. To może być trudne zimą, więc licz się z tym, że uszkodzenie pod wpływem różnicy temperatur szybko się powiększy. 
  3. Jeśli jesteś w trasie, jedź wolno, unikaj gwałtownych manewrów, dziur na drodze oraz ostrych zakrętów. W ten sposób zmniejszysz ryzyko, że szyba całkowicie pęknie, zanim dojedziesz do warsztatu. 

 

Uszkodzona szyba w aucie a badanie techniczne 

Badanie techniczne pojazdu jest twoim obowiązkiem. W większości przypadków musisz odwiedzić stację kontroli raz na rok. Diagnosta sprawdza wówczas stan pojazdu i ocenia, czy nie stanowi zagrożenia. Jeśli stwierdzi, że auto nie powinno uczestniczyć w ruchu drogowym, to nie umieści odpowiedniej pieczęci w dowodzie rejestracyjnym. W takim wypadku konieczna jest wymiana lub naprawa niesprawnego elementu, dopiero wówczas możesz wrócić na ponowne badanie techniczne. 

Czy uszkodzona szyba w twoim aucie może być przyczyną tego, że auto nie przejdzie badania? Jeśli jest pęknięta, to jak najbardziej jest to możliwe. W przypadku, gdy jest to niewielkie wyżłobienie poza polem widzenia kierowcy, diagnosta zapewne nie będzie robić problemów. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet tak niewielką usterkę należy naprawić albo wymienić szybę na nową.  

 

Napraw szybę jak najszybciej 

Im szybciej pojawisz się w warsztacie, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się bez śladu załatać odprysk lub małe pęknięcie. Jeśli poczekasz z naprawą kilka tygodni, wtedy to się raczej nie uda i będziesz musiał wymienić szybę. Jazda z uszkodzeniem niesie ryzyko mandatu i zagrożenie dla twojego bezpieczeństwa! Zniszczone miejsce wypełnia się specjalnym polimerowym klejem i utwardza pod lampą UV, a na koniec szlifuje. Trwa to około godziny. 

 

Jakie uszkodzenia szyb nadają się do naprawy? 

Najłatwiej naprawić małe uszkodzenia punktowe, tzw. oczko, pajączek, odprysk. Wiele warsztatów nie podejmuje się renowacji pęknięć podłużnych i takich, które występują w kilku miejscach. Fachowcy stanowczo odradzają usuwanie głębokich rys dłuższych niż 10-15 cm oraz tych, które sięgają krawędzi okna. Nie należy również naprawiać odprysków o średnicy większej niż 3-5 cm ani znajdujących się tuż przy uszczelkach szyb. 

Na szybie nie może być żadnych śladów po zniszczeniu. Powinieneś dostać specjalny certyfikat, że warsztat wykonał usługę zgodnie z europejskimi normami. W ten sposób unikniesz zatrzymania dowodu w razie wątpliwości osoby, która może cię kontrolować. Również przy odsprzedaży samochodu przekaż ten certyfikat nabywcy. Niestety często zdarza się szczególnie zimą, że pęknięcie pojawia się ponownie. Wówczas musisz wymienić szybę. 

 

Wymiana szyby, gdy nie da jej się naprawić 

Zazwyczaj wymiana szyby przedniej lub tylnej trwa ok. 3 do 5 godzin, bo tyle schnie klej, natomiast bocznych szyb zajmie do 1,5 godziny. Warto wspomnieć, że proces wymaga demontażu tapicerki na drzwiach. Wymiana czy renowacja szyb może wiązać się z wieloma skomplikowanymi czynnościami, np. zdjęciem i ponownym zamontowaniem wycieraczki, podłączeniem ogrzewania, czujników wilgoci, zmierzchu i innych odpowiadających m.in. za automatyczną pracę wycieraczek, odparowanie szyb, samoczynne włączanie reflektorów itp., dlatego skorzystaj z usług specjalizujących się w tym warsztatów. Po wymianie szyby z przodu lub z tyłu sprawdź, czy wszystko poprawnie działa.

 

Ile kosztuje nowa szyba? 

Przednia jest najdroższa. W dobrym serwisie za oryginalną zapłacisz ok. 2500 zł. Zamienniki są o połowę tańsze. Kwota zależy od modelu pojazdu – ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach – przynajmniej w przypadku popularnych modeli pojazdów. Do tego dochodzą koszty robocizny. Cena zależy od wykonawcy czy też miasta, w którym będzie realizowana usługa. Zazwyczaj montaż szyby przedniej czołowej kosztuje minimum 150-200 zł. W przypadku pojazdów ciężarowych opłata może być 2-4 razy wyższa. Mniej zapłacisz za wymianę szyby bocznej.  

 

Wymiana szyby z ubezpieczenia sposobem na uniknięcie niedogodności 

PZU ma w swojej ofercie specjalne ubezpieczenie obejmujące uszkodzenie szyby -  PZU Auto Szyba. Możesz dokupić polisę osobno do ubezpieczenia AC lub ubezpieczenia OC. Polisa ochroni cię w razie wybicia szyby lub jej porysowania. Z nią łatwo zamienisz uszkodzony element pojazdu na nowy. Po wymianie szyby z ubezpieczenia dostaniesz gwarancję na zamontowany element oraz wykonaną usługę. Zakres polisy obejmuje naprawę uszkodzonej zyby czołowej, bocznej oraz tylnej, a także pokrywa koszty wymiany stale związanych z nią elementów, takich jak m.in. uszczelki, listwy i uchwyty.  

Naprawę szyby organizujemy w jednym z oddziałów naszych partnerów, które znajdują się na terenie całej Polski. Na polisie OC lub AC znajduje się suma ubezpieczenia, która jest pomniejszana po każdej naprawie. Ochrona PZU Auto Szyba nie obejmuje innych szklanych elementów, takich jak: lusterka, dach szklany, szyberdach czy reflektory, a także rzeczy trwale związanych z szybą jak folia antywłamaniowa lub przyciemniająca, instalacja alarmowa, czujniki deszczu, jeśli nie były zamontowane fabrycznie. 

W wyjątkowych przypadkach możesz otrzymać odszkodowanie i naprawić szybę na własną rękę, jeśli w ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody i pozostawienia auta w warsztacie nie będziemy w stanie zrealizować usługi lub do uszkodzenia szyby doszło za granicą i tam też musi być naprawiona. Gdy w czasie trwania umowy szyba zostanie uszkodzona więcej niż raz, w każdym kolejnym przypadku 30% kosztów naprawy musisz pokryć z własnych środków. 

Podsumowując, dlaczego warto wykupić to ubezpieczenie? Dlatego że kosztem niewielkiej składki rocznej możesz objąć ochroną część pojazdu szczególnie podatną na usterki. Z tą polisą nie stracisz zniżek na ubezpieczenie autocasco. A kwota wymiany szyby bez ubezpieczenia wynosi wielokrotnie więcej niż składka ubezpieczeniowa. 

 

Jak wygląda wymiana szyby z ubezpieczenia? 

Jeśli posiadasz ubezpieczenie szyb samochodowych w PZU i doszło do szkody, którą obejmuje ochrona: 

  1. Zgłoś szkodę pod numerem 801 102 102 lub 2 102 102 (opłata zgodnie z taryfą operatora)
  2. Podaj markę, model i rok produkcji auta. Zapisz też typ i model szyby – to zwykle numer w jej rogu. 
  3. Przedstawiciel ubezpieczyciela skontaktuje się z tobą i ustali miejsce oraz termin naprawy lub wymiany. 
  4. Naprawa lub wymiana zostanie zrealizowana u jednego z naszych partnerów.  

Zanim wykupisz ubezpieczenie szyb w samochodzie, sprawdź ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Dowiesz się wszystkiego o zasadach działania polisy, jakie szkody obejmuje ochrona i kiedy obowiązuje wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W razie wątpliwości skontaktuj się z nami. Doradzimy ci pakiet polis komunikacyjnych, które zapewnią ci szeroką ochronę i wyliczymy, ile kosztuje ubezpieczenie szyb twojego auta. 
 

 


Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.