22 sierpnia 2022

Zadbaj o bezpieczny rozwój swojego dziecka. Ubezpiecz je od następstw nieszczęśliwych wypadków

Opieka nad dzieckiem to chwile pełne radości i uśmiechu, ale też czas pełen wyzwań i poznawanie różnych odsłon codzienności.

Każdy etap życia generuje inne potrzeby, ale niezmienne pozostaje pragnienie zapewnienia swojemu dziecku najlepszych warunków do bezpiecznego rozwoju. Każdego dnia mamy wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość naszego dziecka. Na czym powinniśmy się skupić myśląc o jego bezpieczeństwie?
 

Poczucie bezpieczeństwa podstawową potrzebą każdego człowieka

Dorastanie w poczuciu bezpieczeństwa i pewność siebie budowana z pomocą rodziców wpływa pozytywnie na zdrowie emocjonalne. Bezpieczeństwo jest zatem kluczowym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój dziecka. Szczególnie istotne są pierwsze dwa lata życia, gdy jest jeszcze niesamodzielne i potrzebuje obecności oraz opieki rodziców. Maluch obserwuje i zapamiętuje wówczas mechanizmy działania dorosłych – w taki sposób uczy się funkcjonowania w społeczeństwie.
 


 

Jak budować poczucie bezpieczeństwa u dzieci?

Możemy łatwo zaobserwować, że dzieci kierują się wieloma emocjami. Jednocześnie potrafią wyrażać radość, smutek, zachwyt, złość, dumę czy bezradność. Nie zawsze jednak je rozumieją. Zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku możliwie najlepszych warunków do poznawania świata. W tym mieści się także wytłumaczenie z czego wynikają takie emocje i uświadomienie, że każda z nich jest naturalna i potrzebna. Zarówno dobre, jak i te mniej przyjemne.

Niektórzy rodzice twierdzą, że całkowita wolność to jedyna słuszna droga do dobrego wychowania dziecka. Pociecha może sama podejmować decyzje i uczyć się na własnych błędach. Może się jednak zdarzyć, że zbyt wiele przestrzeni spowoduje utratę poczucia bezpieczeństwa, na którym zależy rodzicom. Dalsze konsekwencje to wystąpienie poczucia osamotnienia, problemów z krytycznym myśleniem i odróżnianiem dobrego postępowania od złego.

Istnieją badania, które dowodzą, że dobrze jest pozwalać dziecku na popełnianie błędów. Ważne jednak, by rodzice pełnili rolę jego przewodników. Kiedy podejmujemy jakąś decyzję, ma ona  swoje konsekwencje. Dziecko powinno wiedzieć, że złe rzeczy się w życiu przytrafiają. Rodzice mogą mu pokazać, jak sobie z nimi radzić. Najważniejsze, aby miało świadomość tego, że zawsze ma  wsparcie w dorosłych.

Dzieci czują się dobrze w sytuacjach, które są w stanie przewidzieć. Nieoczekiwane i nieznane budzi niepokój. Warto więc zapewnić młodemu człowiekowi stały rytm dnia, przynajmniej w pewnej części powtarzalny,  co da mu poczucie stabilizacji.

Ważne jest także jasne określenie granic i trzymanie się zasad. Jeśli  pozwolimy dziecku np. na objadanie się słodyczami, a innym razem pouczymy o szkodliwym działaniu cukru – poczuje się zdezorientowane. Może doprowadzić to do poczucia niepewności.

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest nawiązywanie więzi z najbliższymi. Bliski kontakt  z rodzicami sprawia, że dziecko czuje się dobrze i pewnie. Ciepło i bicie serca pozytywnie kojarzy mu się z okresem płodowym, kiedy było chronione przez organizm matki. Dlatego przytulanie, czy  głaskanie odgrywa ogromną rolę w budowaniu poczucia bezpieczeństwa.

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko ma 5 czy 15 lat – nigdy nie jest za późno, by pokazać mu, że ma w Tobie wsparcie i dbać o bliską relację.

Oto kilka sposobów:

  1. Słuchaj. Zostać wysłuchanym, to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Jeśli dziecko czuje, że go słuchasz, może czuć się bezpiecznie, dzieląc się swoimi emocjami i historiami.
  2. Zawsze mów prawdę. Bądź szczery, nie unikaj trudnych tematów pod pretekstem niezrozumienia. Staraj się dopasować sposób i treść przekazywanych informacji do wieku dziecka.
  3. Dotrzymuj obietnic. W ten sposób nie tylko budujesz zaufanie, lecz także modelujesz ważny wzorzec, który dziecko będzie naśladować.
  4. Szanuj swoje dziecko. Jeśli dziecko powierzy Ci swoją historię lub zdjęcie – zapytaj o zgodę, zanim podzielisz się nimi z inną osobą. Zastanów się także, zanim udostępnisz wizerunek swojego dziecka w internecie –  trafia on tam na zawsze.
  5. Postaw na zaufanie. Zaufanie działa w obie strony. Pokaż swojemu dziecku, że mu ufasz. Otwórz się i wyraź swoje uczucia. Odwdzięczy się tym samym, jeśli poczuje zrozumienie.

To, w jaki sposób przedstawimy maluchowi świat i jak wiele wysiłku sam włoży w to, by go poznać przełoży się na łatwość w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Jeśli pokażemy dziecku, że zdarzają się zarówno dobre, jak i złe rzeczy, ale w każdej sytuacji może liczyć na nasze wsparcie – nie będzie postrzegało każdego wyzwania na swojej drodze jako przeszkody nie do pokonania.
 


 

Cienka granica między wsparciem a bańką ochronną

Jak mawiał Salvador Dali „Jedyną rzeczą, jakiej świat nigdy nie będzie miał dość, jest przesada”. W rodzicielstwie również o nią nietrudno. Wychowywanie dziecka pod kloszem, zbytnie ograniczanie, czy blokowanie w podejmowaniu własnych decyzji – w przyszłości może objawiać się trudnościami w nawiązywaniu relacji czy brakiem odporności na stres. Rodzice mają zazwyczaj dobre intencje i w ten sposób chcieliby uchronić dziecko przed zbędnymi trudnościami. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie nauczymy swojej pociechy radzenia sobie z codziennością, to w dorosłości będzie musiała samodzielnie wyrównać swoją wiedzę w tym zakresie.
 


 

Jak załagodzić następstwa niebezpiecznych sytuacji?

Rodzicielstwu niezmiennie towarzyszy sporo wyzwań i stresu. W myśl powiedzenia „jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”  rodzice martwią się mniej, gdy doświadczenia w poznawaniu świata, które zdobywają ich pociechy, w najgorszym razie kończą się stłuczeniami albo sinikami. Niestety nie zawsze mogą uchronić dziecko przed złamaniem ręki czy nogi. Można jednak ubezpieczyć je od nieprzewidzianych sytuacji w szkole, na wakacjach czy podczas spędzania czasu z rówieśnikami. PZU poleca rodzicom ubezpieczenie NNW dla dzieci i młodzieży, które zapewnia wsparcie finansowe oraz m.in. pomoc psychologa i korepetycje w razie nieszczęśliwego wypadku czy poważnej choroby dziecka. Ochrona działa na całym świecie, 24h/dobę. Można też wybrać dogodny sposób zakupu.  Jeśli chcesz dopasować ubezpieczenie do indywidualnych potrzeb Twojego dziecka, skontaktuj się z agentem lub oddziałem PZU – aktualną listę znajdziesz tutaj. Możesz też zostawić swoje dane – oddzwonimy i przedstawimy Ci ofertę ubezpieczenia NNW PZU Edukacja. 

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie szybko, skorzystaj z możliwości zakupu on-line w serwisie mojePZU. Znajdziesz tam 3 gotowe warianty ubezpieczenia PZU NNW Szkolnego.

Dowiedz się więcej o PZU NNW Szkolne -> TUTAJ
 


 

Nieważne ile lat ma dziecko, czy dopiero raczkuje czy jest już studentem – rodzice zawsze będą się o nie troszczyć. Ubezpieczenie NNW może ułatwić codzienność i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Na wypadki i losowe zdarzenia nie mamy wpływu, ale to od nas zależy, czy będziemy na nie dobrze przygotowani.
 


*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU NNW PZU Edukacja i PZU NNW Szkolne na pzu.pl