Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na podróż za granicę?
Szykując się na wyjazd za granicę, skupiamy się przede wszystkim na pakowaniu, planowaniu trasy czy wyszukiwaniu miejsc, w których będziemy mogli skosztować lokalnej kuchni. W ferworze przygotowań bywa, że zapominamy o bezpieczeństwie podczas wyjazdu. Ubezpieczenie turystyczne nie spakuje za nas walizek, ale zapewni spokojną głowę przez cały pobyt, pokrywając koszty udzielonej pomocy w razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania.
Spis treści:
- Przygotowanie do podróży a ubezpieczenie turystyczne
- Co powinno obejmować najlepsze ubezpieczenie na podróż? Koszty leczenia i nie tylko
- Wypoczęty turysta a ubezpieczenie na wyjazd
- Jakie ubezpieczenie turystyczne będzie najlepsze dla studenta i pracownika za granicą?
- Ubezpieczenie podróży dla spełnionego sportowca
- Dlaczego karta EKUZ nie wystarczy?
- Lista wyjazdowa – co zabrać na wyjazd za granicę?
Przygotowanie do podróży a ubezpieczenie turystyczne
Jak przygotować się do podróży za granicę? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Najważniejsze to zadbać o bezpieczeństwo podczas wyjazdu. Ubezpieczenie turystyczne powinno być obowiązkowym punktem na twojej check liście. Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę, najpierw określ, w jakim celu i do jakiego kraju wyruszasz w podróż oraz jaka suma ubezpieczenia będzie dla ciebie odpowiednia. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego, ale wiadomo, że np. jazda na nartach niesie większe ryzyko złamania nogi niż odpoczywanie na plaży w nadmorskim kurorcie. Istnieją jednak takie sytuacje, które mogą się przytrafić każdemu niezależnie od okoliczności i powodu wyjazdu.
Są to m.in.:
- nieszczęśliwy wypadek,
- nagłe zachorowanie,
- pobyt w szpitalu,
- akcja poszukiwawcza lub ratownicza,
- szkody spowodowane nieumyślnie przez ubezpieczonego lub jego podopiecznych.
Ubezpieczenie turystyczne przeważnie nie wiąże się z dużymi kosztami, a zapewnia pomoc w trudnych sytuacjach. Nieprzewidziane wydatki mogą bowiem okazać się ekstremalnie wysokie. Polska Izba Ubezpieczeń ostrzega, że w wielu krajach, szczególnie poza Unią Europejską, jednodniowy pobyt w szpitalu bez żadnych procedur medycznych może kosztować nawet 1000 euro*. Jeżeli jedziesz do państwa, w którym pomoc medyczną możesz uzyskać wyłącznie w prywatnym szpitalu, koszty mogą być jeszcze wyższe!
Wyjazd bez ubezpieczenia to prosty sposób na wakacje, które mogą się skończyć olbrzymimi kosztami. Na szczęście można zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami poprzez odpowiednio dobrany pakiet ubezpieczeniowy. Zatem jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić, jeśli zamierzasz wypoczywać za granicą?
Co powinno obejmować najlepsze ubezpieczenie na podróż? Koszty leczenia i nie tylko
Niezależnie od charakteru i celu podróży za granicę twoje ubezpieczenie zawsze powinno uwzględniać wszelkie aspekty związane ze zdrowiem – to absolutna podstawa! Zadbaj o ubezpieczenie kosztów leczenia na czas wyjazdu. Im szerszy zakres ochrony, tym lepiej. Co powinno obejmować ubezpieczenie podróży? Oto kilka przykładów:
- koszty leczenia z tytułu nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania, pobyt w szpitalu – w tym badania, zabiegi i operacje, opiekę lekarza, również stomatologa (ostry ból zęba to często spotykana „niespodzianka” podczas zagranicznych wojaży);
- leki – zwrot kosztów lekarstw przepisanych podczas wyjazdu, a także, np. sprzętu ortopedycznego, który przykładowo w wyniku nieszczęśliwego wypadku został zniszczony lub pojawiła się potrzeba jego zakupu przez daną osobę;
- zaostrzenie lub powikłania choroby przewlekłej;
- akcje ratownicze – ważne szczególnie podczas wyprawy w góry (czasem koszty poszukiwań bądź podjęcia akcji ratowniczej mogą okazać się horrendalnie wysokie);
- transport – przewóz ubezpieczonego z miejsca wypadku do placówki medycznej lub do Polski (w tym transport zwłok);
- telefoniczny kontakt z tłumaczem w trakcie udzielania pomocy medycznej – przydatne zwłaszcza przy braku lub słabej znajomości języka angielskiego;
- pomoc domowa – wsparcie po powrocie do Polski po nieszczęśliwym wypadku lub nagłym zachorowaniu w czasie podróży, gdy stan zdrowia nie pozwala na realizację domowych obowiązków;
- nagłe zachorowanie na COVID-19 – w tym skierowanie na kwarantannę lub izolację, jeżeli w danym kraju nadal obowiązuje.
Aby zapewnić sobie większą ochronę, warto w ubezpieczeniu turystycznym uwzględnić opcję OC w życiu prywatnym. Dzięki temu, jeśli ty lub twoi podopieczni spowodujecie komuś szkodę, to poszkodowany otrzyma odszkodowanie. Dotyczy to, np. uszkodzenia wypożyczonego sprzętu lub wyposażenia wynajmowanego lokalu, o ile rozszerzysz ubezpieczenie o ten zakres. Rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli wyjeżdżasz z dziećmi lub ze zwierzakiem. Więcej szczegółów na temat tego rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego i listę szkód, które są z niego wyłączone, przeczytasz na stronie PZU.
Bardzo duże znaczenie ma szeroki zakres ubezpieczenia i wysoka suma ubezpieczenia, która stanowi maksymalną kwotę, do jakiej odpowiada i pokrywa koszty ubezpieczyciel z polisy. Im wynosi więcej, tym lepiej, gdyż to minimalizuje ryzyko konieczności pokrycia, np. części kosztów leczenia z własnych środków.
Wypoczęty turysta a ubezpieczenie na wyjazd
Zamartwianie się tym, co może się przytrafić, to ostatnia rzecz, jaką chcesz zajmować się na urlopie. Dlatego warto, by twoje ubezpieczenie podróżne dodatkowo obejmowało:
- opłatę za twój pobyt w hotelu po hospitalizacji (na czas rekonwalescencji zaleconej przez lekarza), a także za dojazd i zakwaterowanie bliskiej ci osoby, jeśli nie możesz wrócić do domu po nagłym zachorowaniu lub nieszczęśliwym wypadku na wakacjach za granicą;pomoc informacyjna i finansowa w przypadku kradzieży dokumentów;
- zwrot kosztów artykułów pierwszej potrzeby w uzasadnionych okolicznościach (opóźnienie podróży);
W przypadku wyjazdu rodzinnego w ramach tej polisy możesz także liczyć na:
- transport dla podróżujących z tobą bliskich – w przypadku gdy musisz, np. wrócić do domu karetką;
- opiekę nad dzieckiem, jeśli konieczny będzie twój pobyt w szpitalu; opłatę za dojazd/nocleg rodzica lub opiekuna, kiedy to dziecko w wyniku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku trafi do szpitala podczas wakacji za granicą;
- opiekę nad osobą starszą lub niepełnosprawną, kiedy po wypadku lub nagłym zachorowaniu musisz zostać w szpitalu.
Jakie ubezpieczenie turystyczne będzie najlepsze dla studenta i pracownika za granicą?
Bywa, że podróż za granicę planujemy po to, by kształcić się na wymarzonej uczelni albo wyjechać w delegację służbową. Wówczas niezbędne może okazać się ubezpieczenie wyjazdu do pracy lub na studia, które zapewnia ochronę na ten czas. Jeżeli zdecydujesz się na wykupienie polisy, zwróć uwagę, czy zawiera w sobie:
- opłatę za zakwaterowanie w hotelu na czas rekonwalescencji – jeśli powrót do domu po hospitalizacji nie jest możliwy;
- transport i zakwaterowanie bliskiej osoby ubezpieczonego, który podczas wyjazdu za granicę przebywa w szpitalu;
- transport powrotny ubezpieczonego – w przypadku przerwania podróży z powodu choroby lub śmierci członka rodziny;
- pomoc informacyjną i finansową w przypadku kradzieży dokumentów, przekazaniu kaucji, wsparcie tłumacza w razie konfliktu z wymiarem sprawiedliwości;
- dostarczenie niezbędnych przedmiotów osobistych;
- ubezpieczenie kosztów niezbędnych artykułów pierwszej potrzeby – zwrot kosztów, gdy podróż się opóźni;
- pokrycie kosztów przejazdu osoby zastępującej ubezpieczonego pracownika oraz samego pracownika w sytuacji jego nieprzewidzianego powrotu do domu w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania (dotyczy podróży służbowych i o ile pierwotnie przewidziany środek transportu nie może być wykorzystany), co uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków zawodowych.
Jeżeli wykonujesz ciężką pracę fizyczną za granicą, powinieneś rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczenia, aby zapewnić sobie jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.
Ubezpieczenie podróży dla spełnionego sportowca
Zamierzasz wyjechać za granicę celem uprawiania tam sportu i zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie turystyczne będzie dla ciebie odpowiednie? Właściwym wyborem może być PZU Wojażer z Assistance Pakiet Sport oraz rozszerzenie ochrony o sporty wyczynowe lub sporty wysokiego ryzyka. Jest to ubezpieczenie wyjazdu sportowego zapewniające szeroki zakres ochrony:
- naprawę sprzętu sportowego bądź wypożyczenie nowego sprzętu;
- w przypadku zejścia lawiny – opłatę za noclegi w innym miejscu;
- w przypadku zamknięcia narciarskich tras zjazdowych w promieniu 30 km od twojego hotelu czy pensjonatu – wypłacenie świadczenia za każdy pełny dzień zamknięcia tras;
- dostęp do informacji turystycznej w Centrum Pomocy PZU, np. obowiązujących przepisów dotyczących uprawiania sportu czy wymaganych szczepień ochronnych.
Szczegółowe warunki ubezpieczenia, w tym limity zwrotów kosztów, znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenie PZU Wojażer dostępnych na stronie PZU.
Dlaczego karta EKUZ nie wystarczy?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) działa w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jeżeli ją masz, możesz korzystać z usług medycznych na takich samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju. Czy to oznacza, że zamiast wykupować ubezpieczenie na wakacje, wystarczy mieć tę kartę? Niestety, ale w takim przypadku turysta może narazić się na poniesienie wysokich kosztów. =. Jeśli będziesz potrzebować transportu medycznego, niemal na pewno zapłacisz z własnej kieszeni. EKUZ może zapewnić pokrycie kosztów leczenia, ale możliwe, że nie w całości. Nie obejmuje także ubezpieczenia bagażu, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, assistance czy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dlatego EKUZ nie wystarczy, jeśli turysta chce mieć pewność, że uniknie nieprzewidzianych kosztów.
Aby tak było, należy wybrać ubezpieczenie z sumą ubezpieczenia adekwatną do potrzeb i postawić na ochronę dopasowaną do jego oczekiwań. Jeśli turysta zabiera ze sobą sprzęt sportowy, powinien zabezpieczyć się przed ryzykiem jego kradzieży, zaginięcia czy uszkodzenia w czasie podróży. W każdym przypadku należy dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia, aby wiedzieć, jakie ryzyka obejmuje ochrona.
Lista wyjazdowa – co zabrać na wyjazd za granicę?
Podróż za granicę to spore wyzwanie. Ubrania czy kosmetyki zawsze można kupić na miejscu, ale o niektórych punktach na liście wyjazdowej nie wolno zapomnieć. Należą do nich:
- dokumenty (dowód/paszport, wiza) i ich kserokopie – koniecznie wcześniej sprawdź datę ich ważności;
- środki płatnicze – pamiętaj o sprawdzeniu, czy twoje karty będą działać za granicą, przyda ci się też trochę gotówki w lokalnej walucie;
- apteczka;
- przewodnik i / lub przydatne aplikacje zapewniające dostęp do map, słownika, umożliwiające zakup biletów;
- powerbank – rozładowany telefon to duży kłopot, zwłaszcza gdy trzeba wezwać pomoc;
- potwierdzenie niezbędnych szczepień – sprawdź, jakie są wymagane w danym kraju.
Jeśli podróżujesz samochodem, zrób przegląd techniczny pojazdu. Sprawdź, czy masz obowiązkowe wyposażenie. Pamiętaj, że poszczególne kraje mogą stawiać inne wymagania pod tym względem. O ile w Polsce nie musisz mieć przy sobie polisy OC, to za granicą jest to konieczne. W Unii Europejskiej wystarczy ci ubezpieczenie OC, ale w niektórych konieczna jest Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne. Sprawdź przed wyjazdem, jakie musisz mieć dokumenty, jeśli przejeżdżasz przez terytorium danego kraju.
Ubezpieczenie PZU Wojażer na wyjazd za granicę może zapewnić ci spokojną podróż.. Zawsze sprawdzaj, co obejmuje wybrany przez ciebie wariant ochrony, ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) i w jakich sytuacjach towarzystwo nie wypłaci świadczenia. Być może warto wtedy wykupić opcję rozszerzoną, aby móc w pełni korzystać z uroków podróży. Szerokiej drogi!
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczeń, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU Wojażer dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.
Źródła
https://piu.org.pl/polska-izba-ubezpieczen-przypomina-na-wakacje-zagraniczne-tylko-z-polisa-poradnik-turystyczny/