Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na wyjazd wakacyjny?
Jako rodzic czy opiekun możesz dochodzić odszkodowania, gdy podczas wyjazdu dziecku stanie się krzywda. W artykule wyjaśniamy, dlaczego na wyjazd za granicę karta EKUZ może nie wystarczyć i czy warto wybrać szerszy zakres ubezpieczenia turystycznego dla dziecka niż ten gwarantowany przez biuro podróży.
Spis treści:
- Co warto wiedzieć o organizatorze wyjazdu?
- OC organizatora wyjazdu
• Zgłoszenie szkody z OC ubezpieczycielowi
• Jak wycenić szkodę? Co może być pomocne?
• Czy wychowawcy na koloniach również powinni być dodatkowo ubezpieczeni? - Czy dziecku wystarczy karta EKUZ na wakacje za granicą?
- Wyjazd z biurem podróży a ubezpieczenie turystyczne dla dziecka
- Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na wyjazd krajowy lub zagraniczny – jaki powinno mieć zakres?
Co warto wiedzieć o organizatorze wyjazdu?
Zanim zdecydujesz się na zorganizowany wyjazd swojego dziecka, sprawdź:
- czy firma lub osoba oferująca kolonie działają legalnie;
- kim są wychowawcy;
- czy na pewno zostało zapewnione wszystkim uczestnikom ubezpieczenie NNW;
- czy organizator zadbał o polisę OC i jaka jest jej suma ubezpieczenia.
OC organizatora wyjazdu
Jeśli na kolonii wydarzy się wypadek wskutek niezapewnienia właściwej opieki, możesz żądać odszkodowania od organizatora z tytułu odpowiedzialności cywilnej.
Musisz ustalić związek przyczynowy pomiędzy nieumyślnym działaniem a szkodą. Zwróć się do organizatora o wskazanie polisy OC i ubezpieczyciela, z którym zawarł umowę. W przypadku gdy jej nie ma, roszczenie zamiast do zakładu ubezpieczeń należy skierować bezpośrednio do niego. Musisz mieć pewność, że do wypadku doszło z winy organizatora lub osób, które z nim współpracują.
Polisa OC nie działa w każdym przypadku. Zakłady ubezpieczeniowe wypracowały listę ograniczeń i wyłączeń, które sprawdzisz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Oczywiście o wiele łatwiej uzyskać należne świadczenie, jeśli organizator był ubezpieczony. Dlatego bierz pod uwagę tylko tych, którzy zapewniają szeroką ochronę ubezpieczeniową i są objęci OC.
Zgłoszenie szkody z OC ubezpieczycielowi
Przygotuj się do takiej rozmowy. Ustal, kto jest odpowiedzialny za zdarzenie. Następnie wskaż numer polisy OC organizatora i podaj ubezpieczycielowi, na czym polega szkoda, np. dziecko złamało rękę, bo nie zostało należycie dopilnowane. Koniecznie określ wysokość odszkodowania, które chcesz dostać – to poszkodowany wycenia wartość szkody. Zachowaj wszelkie dokumenty dotyczące sprawy. Możesz też zgłosić szkodę pisemnie. Formy zgłoszenia są uzależnione od ubezpieczyciela.
Jak wycenić szkodę? Co może być pomocne?
Zbierz wszystkie rachunki, np. związane z leczeniem i rehabilitacją. Do tych kosztów możesz wliczyć nawet prywatne korepetycje, jeśli ze względu na doznany uszczerbek dziecko nie będzie mogło wrócić do szkoły na czas. Ważnym elementem jest zadośćuczynienie za ból i cierpienie.
Dopiero gdy rodzice dostaną pieniądze z polisy, organizator lub ubezpieczyciel mogą ewentualnie dochodzić odszkodowania od faktycznego sprawcy zdarzenia, czyli np. wychowawcy, który nie dopilnował twojego dziecka.
Czy wychowawcy na koloniach również powinni być dodatkowo ubezpieczeni?
Niezależnie od ubezpieczenia organizatora, wychowawcy kolonijni powinni mieć własne ubezpieczenie OC. Pamiętaj jednak, że roszczenia w pierwszej kolejności kierujesz do organizatora wyjazdu, a nie opiekunów.
Jeżeli do zdarzenia dojdzie w wyniku nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczyciel wypłaci również świadczenie z tytułu NNW. Jego wysokość zależy od sumy ubezpieczenia polisy NNW i wysokości procentowego uszczerbku na zdrowiu.
Czy dziecku wystarczy karta EKUZ na wakacje za granicą?
Jeśli twoje dziecko wybiera się na zorganizowany wyjazd za granicę, wyrób mu kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na jej podstawie może ono skorzystać z opieki medycznej w kraju innym niż Polska na takich samych zasadach jak jego obywatele.
Pamiętaj jednak, że karta EKUZ działa wyłącznie w krajach należących do Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Zwróć również uwagę na to, że w każdym państwie bezpłatne świadczenia medyczne są realizowane w innym zakresie i nie ma jednolitego standardu leczenia publicznego. Niektóre usługi, które są bezpłatne w Polsce, mogą nie być darmowe w innym kraju. Niemal na pewno wszędzie zapłacisz za transport medyczny do Polski. Dlatego jeśli chcesz uniknąć takich kosztów, rozważ wykupienie ubezpieczenia turystycznego dla dziecka z szerokim zakresem ochrony.
Wyjazd z biurem podróży a ubezpieczenie turystyczne dla dziecka
Biuro turystyczne ma obowiązek zapewnić ubezpieczenie turystyczne dla dziecka, a także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Problem w tym, że obowiązujące przepisy nie regulują minimalnej sumy ubezpieczenia, przez co może być ona niska. To oznacza, że w razie zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku wysokość wypłaconych świadczeń będzie niewielka i może nie pokryć wszystkich wydatków związanych z leczeniem. Poza tym podstawowe ubezpieczenie nie obejmie kradzieży bagażu, sprzętu sportowego czy konsekwencji doznania urazu spowodowanego uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. Dzięki ubezpieczeniu podróżnemu z szerokim zakresem ochrony zwiększysz bezpieczeństwo finansowe na czas wyjazdu, a w niektórych wariantach zapewnisz pokrycie kosztów leczenia dziecka, nawet w razie zaostrzenia choroby przewlekłej, czy ratownictwa.
Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na wyjazd krajowy lub zagraniczny – jaki powinno mieć zakres?
Wybierając ubezpieczenie turystyczne dla dziecka, przede wszystkim zwróć uwagę na zakres jego ochrony. Uwzględnij, cel, miejsce wyjazdu, planowane aktywności. Ubezpieczenie turystyczne Wojażer w PZU umożliwia ci elastyczne dopasowanie sumy i zakresu polisy do zabezpieczenia twojego dziecka. PZU Wojażer:
- Działa w czasie trwania wypoczynku za granicą, a także - w przypadku wyjazdów zorganizowanych – na terenie Polski.
- Obejmuje koszty leczenia w razie nagłego zachorowania lub po nieszczęśliwym wypadku.
- W ramach ubezpieczenia Centrum Pomocy zorganizuje transport medyczny do domu, gdy doznane obrażenia uniemożliwiają dalszy pobyt.
- Pokryje koszty akcji ratowniczej np. w górach.
- W przypadku wyboru ochrony dla strefy zagranicznej Wojażer Europa lub Wojażer Świat ubezpieczenie zapewni finansowanie leczenia stomatologicznego nagłych i ostrych stanów zapalnych lub bólowych.
To tylko wybrane korzyści, które zapewnia podstawowy wariant polisy. W ramach standardowego wariantu ochrony twoje dziecko otrzyma podstawowy assistance, który pokrywa m.in. koszty akcji ratowniczej. Jeśli jednak dziecko potrzebuje na swój wyjazd szerokiego zakresu ochrony, wybierz dodatkowe klauzule. Proponujemy m.in.:
- Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – możesz otrzymać świadczenie m.in. z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu po wypadku dziecka.
- Ubezpieczenie bagażu podróżnego – obejmuje utratę lub zniszczenie bagażu w wyniku takich zdarzeń jak pożar, akcja ratunkowa czy kradzież z włamaniem.
- Kontynuacja leczenia w Polsce – to możliwość organizacji i opłacenia leczenia w prywatnych placówkach medycznych po powrocie dziecka do Polski, jeśli będzie potrzebne ze względu na nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie dziecka podczas wyjazdu – zgodnie z OWU.
To tylko część naszej oferty. Jeśli nie wiesz, jaką polisę wybrać na wyjazd twojego dziecka albo wasze wspólne wakacje, skontaktuj się z nami. Zaproponujemy ci ubezpieczenie, które zapewni należytą ochronę podczas wyjazdu. Polisę możesz zawrzeć również online.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU Wojażer dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.
Źródła
https://mu.rf.gov.pl/57/art-5.html
https://pacjent.gov.pl/artykul/zasady-leczenia-w-ramach-ekuz