Karta EKUZ – co to, do czego służy? Co zapewnia europejskie ubezpieczenie zdrowotne?
Spis treści:
- EKUZ – co to jest?
- Karta EKUZ – do czego uprawnia?
- Jak wyrobić kartę EKUZ?
- Kiedy utracisz prawo do korzystania z EKUZ?
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – za jakie usługi medyczne płaci się za granicą?
- Dlaczego karta EKUZ może być niewystarczająca na wyjazd zagraniczny?
- FAQ
Do czego potrzebna jest karta EKUZ?
Czy można jechać za granicę bez karty EKUZ?
Czy EKUZ jest za darmo?
Czy warto mieć kartę EKUZ?
EKUZ – co to jest?
Komisja Europejska zdecydowała o wprowadzeniu tej karty 18 czerwca 2003 r., a oficjalną datą jej uruchomienia był 1 czerwca 2004 roku, zatem niedawno obchodziła okrągłe 20-lecie swojego funkcjonowania. Polska wydała pierwsze karty w ramach EKUZ w 2006 roku. Od tej pory NFZ, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, wydał ponad 39 mln kart EKUZ.
Dzięki niej możesz korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach jak ubezpieczeni w danym kraju. Karta EKUZ działa w państwach należących do Unii Europejskiej, a także w:
- Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii (należą do EFTA);
- Wielkiej Brytanii.
Karta działa również na terytoriach leżących poza Starym Kontynentem, takich jak m.in.:
- Gwadelupa, Kostaryka, Martynika, Reunion, Saint Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska (Francja);
- Azory i Madera (Portugalia);
- Sardynia i Sycylia (Włochy)
- Baleary i Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania).
Początkowo karty pozostawały aktualne na okres 2 miesięcy (poza emerytami, którym wydawano je na 5 lat). Natomiast obecne limity ich obowiązywania po wystawieniu są następujące:
- przez 3 lata – dla zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą;
- przez 20 lat – dla emerytów;
- do 18. roku życia – dla dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia.
Z myślą o niewidomych i niedowidzących świadczeniobiorcach karta jest oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a.
Karta EKUZ – do czego uprawnia?
Posiadając kartę EKUZ, możesz korzystać z opieki medycznej podczas czasowego pobytu za granicą na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w państwie, do którego podróżujesz. To oznacza również, że możesz zostać obciążony finansowo za niektóre usługi medyczne analogicznie jak obywatele tych krajów. Jeśli w danym państwie mieszkaniec musi pokryć część kosztów leczenia, to nie inaczej będzie w twoim przypadku. Oto kilka kluczowych kwestii, jeśli chodzi o zasady działania EKUZ:
- Zazwyczaj to NFZ rozlicza się za twoje leczenie za granicą, ale może się zdarzyć, że na miejscu konieczna będzie zapłata bezpośrednio z twojej kieszeni. Natomiast po powrocie do kraju możesz ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów, składając do NFZ wniosek o refundację.
- Nie każdy lekarz ma umowy z funduszem zdrowia, dlatego zanim skorzystasz z jego usług medycznych, najpierw sprawdź, czy honoruje kartę EKUZ.
- W ramach EKUZ nie wykonasz za granicą operacji plastycznej czy zaplanowanego zabiegu korekty zaćmy, ale koszty udzielenia pomocy, jeśli np. przydarzy ci się udar czy zawał, zostaną przez nią pokryte.
- EKUZ nie pokrywa wydatków związanych z powrotem do kraju poza wyjątkowymi przypadkami, kiedy transport do Polski będzie tańszy niż długotrwałe leczenie za granicą. W takiej sytuacji możesz złożyć do NFZ wniosek o bezpłatny przewóz.
- Nie wszystkie kraje oferują bezpłatne ratownictwo górskie, np. Austria. To oznacza, że w razie wypadku w górach za udzieloną pomoc musisz zapłacić z własnej kieszeni, chyba że masz ubezpieczenie turystyczne z szerokim zakresem ochrony.
- EKUZ nie jest jedną kartą dla całej rodziny – każdy jej członek musi mieć indywidualną oraz okazać ją na miejscu wraz z dowodem tożsamości.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Kwestię karty EKZU – co to jest i do czego uprawnia – już wyjaśniliśmy. Jak ją otrzymać? Kiedyś wymagało to wizyty w stacjonarnym oddziale NFZ i oczekiwania w długiej kolejce. Obecnie, oprócz udania się osobiście do oddziału, wniosek o EKUZ możesz złożyć w następujący sposób:
- W stacjonarnym oddziale NFZ – sprawdź, gdzie znajduje się najbliżej twojego miejsca zamieszkania na gov.pl.
- Przez Internetowe Konto Pacjenta – wniosek wypełnisz na stronie pacjent.gov.pl.
- Przez ePUAP – skorzystaj z platformy ePUAP i załatw sprawę przez urząd online.
- Pocztą tradycyjną – wyślij wniosek do oddziału znajdującego się najbliżej twojego miejsca zamieszkania.
- W aplikacji mojeIKP – zaloguj się, wejdź w kategorię „e-zdrowie”,
- a następnie wybierz „Ubezpieczenie zdrowotne za granicą” > „Wniosek o EKUZ”.
- Pocztą elektroniczną – wniosek i niezbędne dokumenty wyślij na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl.
Jak widać, kartę możesz uzyskać nawet bez wychodzenia z domu. Jeśli jednak preferujesz bezpośrednią formę kontaktu z NFZ, sprawdź na stronie nfz.gov.pl gdzie znajduje się jego najbliższy oddział.
Zazwyczaj w okresie wakacji i ferii zimowych czas oczekiwania na uzyskanie karty wynosi do 10 dni roboczych, a poza sezonem urlopowym – do tygodnia.
Kiedy utracisz prawo do korzystania z EKUZ?
Mimo okresu obowiązywania karty możesz w międzyczasie stracić prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ. Stanie się tak, jeśli:
- utracisz status osoby bezrobotnej albo rolnika;
- nie będziesz mieć dłużej prawa do emerytury lub renty;
- stracisz bądź zakończysz pracę albo zamkniesz swoją działalność gospodarczą;
- stracisz prawo do innego świadczenia społecznego niż już wspomniane, np. świadczenia pielęgnacyjnego.
W takich przypadkach posiadanie karty EKUZ nie daje ci możliwości skorzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych po 30 dniach od momentu ustania tytułu do ubezpieczenia. Dlatego koniecznie kontroluj ważność karty, ale również przysługujących ci z funduszu świadczeń.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – za jakie usługi medyczne płaci się za granicą?
Jak już wiesz, że w zależności od państwa obowiązują inne zasady korzystania z publicznej służby zdrowia. Na stronie NFZ możesz sprawdzić jakie obecnie obowiązują opłaty za świadczenia w poszczególnych krajach, np.:
- Czechy – leczenie na szpitalnym oddziale ratunkowym kosztuje ok. 90 koron, odpłatne jest ratownictwo górskie oraz ponadstandardowe materiały wykorzystywane w leczeniu stomatologicznym.
- Francja – wizyta u lekarza ogólnego i specjalisty kosztuje ok. 25 euro. Pacjent pokrywa 20% leczenia szpitalnego.
- Holandia – odpłatne jest leczenie stomatologiczne dla dorosłych. Pokryjesz część kosztów pobytu i leczenia w szpitalu, ale wtedy, gdy zdecydujesz się na wyższy standard.
- Malta – zapłacisz m.in. za świadczenia udzielane w centrach medycznych i szpitalach, a także hospitalizację w zakładzie publicznym.
Jeśli chcesz zapobiec nieprzewidzianym kosztom leczenia za granicą wskutek nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, wykup odpowiednią polisę, np. ubezpieczenie wyjazdu turystycznego Wojażer oferowane przez PZU.
Dlaczego karta EKUZ może być niewystarczająca na wyjazd zagraniczny?
Jak już podkreślaliśmy, karta EKUZ nie jest w stanie uchronić cię przed wszystkimi wydatkami, jakie będziesz musiał ponieść w przypadku wystąpienia nagłych problemów zdrowotnych za granicą. W zasadzie tylko dzięki odpowiednim polisom turystycznym istnieje możliwość otrzymania np. refundacji kosztów transportu medycznego czy pokrycia kosztów leczenia do wysokości sumy ubezpieczenia.
Poza tym dzięki ubezpieczeniu dla podróżnych ochrona może obejmować również takie zdarzenia jak:
- utrata lub zniszczenie bagażu;
- rezygnacja z uczestnictwa w wyjeździe lub konieczność jego skrócenia np. z powodów zdrowotnych;
- OC w życiu prywatnym – zabezpiecza cię przed kosztami szkód, które wyrządzisz innym, np. kiedy nieumyślnie uszkodzisz wyposażenie hotelu;
- koszt uszkodzenia wypożyczonego sprzętu sportowego.
To tylko wybrane szkody, które może obejmować polisa. Wszystko zależy od tego, na jaki zakres ochrony zdecydujesz się.
FAQ
Do czego potrzebna jest karta EKUZ?
Dzięki karcie EKUZ możesz korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach UE, EFTA oraz Wielkiej Brytanii na takich samych zasadach jak obywatele tych państw.
Czy można jechać za granicę bez karty EKUZ?
Składanie wniosku o wydanie karty EKUZ nie jest obowiązkowe. Jeśli nie weźmiesz jej ze sobą na wyjazd, musisz liczyć się z tym, że ewentualne koszty usług medycznych pokryjesz z własnych środków. Pamiętaj, aby mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, jeżeli chcesz wykorzystać kartę EKUZ.
Karta EKUZ jest wydawana za darmo dla uprawnionych świadczeniobiorców w ramach NFZ.
Zdecydowanie warto. Dzięki niej z wielu świadczeń medycznych w razie nagłej potrzeby możesz skorzystać za granicą za darmo. Nie zapominaj jednak o ubezpieczeniu turystycznym, które zabezpieczy cię przed dużą większą liczbą ryzyk, które mogą ci się przytrafić w trakcie wyjazdu.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów oraz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu. Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Źródła
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/20-lat-polski-w-ue-urodziny-karty-ekuz,8604.html
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego-ekuz
https://pacjent.gov.pl/ekuz
https://pacjent.gov.pl/artykul/zasady-leczenia-w-ramach-ekuz