Gdzie jest potrzebna Zielona Karta i kiedy warto ją mieć? Czy działa tak samo jak ubezpieczenie OC?
Spis treści:
- Co to jest Zielona Karta?
- Gdzie wystarczy polskie ubezpieczenie OC?
- Ile kosztuje Zielona Karta?
- Gdzie nie wystarczy Zielona Karta ani polska polisa OC?
- Czy towarzystwo zapłaci za szkodę spowodowaną za granicą, jeśli sprawca nie miał Zielonej Karty?
- Wypadek komunikacyjny za granicą – co robić?
- Ile kosztuje OC graniczne? Gdzie kupić ubezpieczenie?
- Czy ubezpieczenie autocasco obowiązuje za granicą?
Co to jest Zielona Karta?
Nazwa dokumentu pochodzi od jego koloru. Zielona Karta jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym i stanowi dowód na to, że jej posiadacz objęty jest ubezpieczeniem OC pojazdów mechanicznych w Polsce. Dzięki temu poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych za granicą otrzymają odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy i nie muszą kupować ubezpieczenia granicznego oraz naprawiać szkód z własnych środków. Zielona Karta pojazdu sporządzana jest w języku polskim oraz w jednym
z dwóch języków oficjalnych, tj. angielskim lub francuskim.
Gdzie wystarczy polskie ubezpieczenie OC?
W państwach całej Unii Europejskiej, a także m.in. w Andorze, Czarnogórze, Islandii, Norwegii, Serbii i Szwajcarii uznawane jest polskie ubezpieczenie OC*. Jeśli po drodze planuje się przejeżdżać przez inne kraje, zaopatrzenie się w Zieloną Kartę pozwoli uniknąć zakupu kosztownego ubezpieczenia granicznego.
Dajemy radę: w razie problemów z Zieloną Kartą w czasie podróży zagranicznej można kontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Jeśli jedziesz do państwa, gdzie Twoja polisa OC nie wystarczy, powinieneś sprawdzić, czy honorowana jest tam Zielona Karta. PZU Auto Zielona Karta jest ważna w Albanii, Azerbejdżanie, Macedonii Północnej , Maroku, Mołdawii, Turcji, Tunezji, i na Ukrainie.
Uwaga! Od 1 stycznia 2024 roku Certyfikat Zielonej Karty nie jest honorowany w Iranie. Wynika to z tego, że biuro Iranu zostało zawieszone w Radzie Biur Systemu Zielonej Karty. Oznacza to, że w tym kraju potrzebne jest ubezpieczenie graniczne.
Ile kosztuje Zielona Karta?
Jeśli masz komunikacyjną polisę OC w Polsce, to ubezpieczyciel, który zapewnia ochronę, wyda ci przeważnie nieodpłatnie Zieloną Kartę. Okres ochrony nie może być krótszy niż 15 dni i dłuższy niż rok. Niektórzy ubezpieczyciele wyłączają z ochrony wybrane państwa albo pobierają za niektóre kraje wyższe opłaty. Wiąże się to z wyższym ryzykiem związanym z przebywaniem na ich terytorium.
Zielona Karta działa dokładnie tak samo jak polisa OC. Ubezpieczyciel, który ją wydał, wypłaca należne odszkodowanie.. Co za tym idzie, jeśli spowodujesz wypadek albo kolizję, to Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci środki poszkodowanemu. W tej sytuacji przekaż poszkodowanemu kopię swojej Zielonej Karty – wystarczy ją oderwać od blankietu.
Gdzie nie wystarczy Zielona Karta ani polska polisa OC?
Państwem w Europie, które wymaga zakupu ubezpieczenia granicznego, jest Kosowo – nie należy ono do Systemu Zielonej Karty. W tym przypadku Zielona Karta ani polska polisa OC nie wystarczą, aby towarzystwo pokryło koszty odszkodowań w razie wypadku lub kolizji. Jedyną możliwością nabycia takiego obowiązkowego ubezpieczenia jest zrobienie tego na kosowskiej granicy. Cena zależy od długości pobytu i rodzaju polisy, ale wynosi nie mniej niż 30 euro za 15 dni obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Poza tym wyjeżdżającym do tego kraju zaleca się również wykupienie ubezpieczenia medycznego, które zrekompensuje koszty opieki medycznej w szpitalach, leczenia i transport medyczny.
Czy towarzystwo zapłaci za szkodę spowodowaną za granicą, jeśli sprawca nie miał Zielonej Karty?
Jeśli kierowca będzie próbował wjechać na terytorium danego kraju bez Zielonej Karty, prawdopodobnie zostanie to wykryte w trakcie kontroli granicznej i nie dostanie zgody na przekroczenie granicy. Wystarczy jednak, że wykupi ubezpieczenie OC graniczne, aby móc kontynuować podróż.
Poważniejszy problem może pojawić się wtedy, gdy kierowca wjedzie do kraju, w którym obowiązuje Zielona Karta, ale jej nie posiada. W takim wypadku z własnych środków musi pokryć koszty ewentualnych wypadków i kolizji, które spowodował. Tymczasem wyrobienie Zielonej Karty może być nawet bezpłatne. Jeśli kierowca nie ma tego dokumentu, nie powinien wjeżdżać na terytorium danego kraju, nawet jeśli jego brak nie zostanie wykryty w czasie kontroli.
Wypadek komunikacyjny za granicą – co robić?
Procedura dochodzenia odszkodowania zależy od państwa, w którym doszło do zdarzenia, oraz krajów, w jakich zarejestrowane były pojazdy uczestników wypadku. Przede wszystkim należy spisać numer rejestracyjny i markę pojazdu sprawcy, a także numer obowiązkowego ubezpieczenia OC. W niektórych przypadkach ustalenie ubezpieczyciela po powrocie do Polski może być trudne, a nawet niemożliwe. Zazwyczaj będzie to wykonalne poprzez system krajowych ośrodków informacji działających we wszystkich państwach EOG oraz w Szwajcarii.
W razie wypadku za granicą zawsze warto skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych lub sprawdzić na pbuk.pl, jak postępować w przypadku szkody z pojazdem zarejestrowanym w danym kraju.
Ile kosztuje OC graniczne? Gdzie kupić ubezpieczenie?
W poszczególnych państwach obowiązują inne ceny za ubezpieczenie graniczne. Przed wyjazdem warto sprawdzić, ile kosztuje polisa i jak można ją kupić. Punkty, które to umożliwiają, mogą być otwarte wyłącznie w określonych godzinach, o czym warto pamiętać. Możliwe, że OC komunikacyjne, które obowiązuje na terytorium jakiegoś kraju, da się kupić online.
Czy ubezpieczenie autocasco obowiązuje za granicą?
Warunki ubezpieczenia AC zależą od zawartej umowy. Zazwyczaj polisa działa w Europie, ale nie we wszystkich krajach. Często wykluczenie odpowiedzialności obowiązuje m.in. w Rosji, na Białorusi czy w Mołdawii w przypadku kradzieży. Towarzystwo ubezpieczeniowe może umożliwiać za dopłatą rozszerzenie ochrony o to ryzyko.
* Stan aktualny na dzień 27.06.2024
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów oraz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu. Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.