06 marca 2025

Wypadek a kolizja drogowa – czym są i jaka jest między nimi różnica?

Kiedy trzeba wezwać policję do wypadku na drodze? Jak się zachować, gdy przydarzy się kolizja? Nie każdy uczestnik ruchu drogowego zdaje sobie sprawę, że te pojęcia nie mogą być stosowane zamiennie, ponieważ dotyczą różnych zdarzeń. Zobacz, jakie są między nimi różnice i co zrobić, jeżeli przydarzy ci się któreś z nich.

 

 

Spis treści: 

  1. Wypadek a kolizja – co oznaczają i czym się różnią? 
  2. Co zrobić, jeśli dojdzie do kolizji?  
  3. Co zrobić, jeśli dojdzie do wypadku? 
  4. Kolizja a wypadek drogowy – odpowiedzialność 
  5. Odszkodowanie z OC po kolizji lub wypadku 

 

Wypadek a kolizja – co oznaczają i czym się różnią? 

Wypadek a kolizja – czym się różnią te dwa pojęcia? W kodeksie karnym oraz w prawie o ruchu drogowym nie znajdziemy zapisu, który wprost definiowałby te pojęcia. Są to zagadnienia, których używa się potocznie. Najczęściej można spotkać się z interpretacjami prawnymi, w których wypadek określany jest jako zdarzenie: którego konsekwencjami są: 

  • śmierć jednego z uczestników, 
  • obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający powyżej 7 dni. 

Aby stwierdzić, że miał miejsce wypadek, przynajmniej jeden z uczestników musiał odnieść obrażenia i muszą być one poważniejsze niż niewielkie siniaki.  

Natomiast kolizję uznaje się za zdarzenie, w którym żaden z uczestników nie doznał obrażeń ciała, nie było ofiar śmiertelnych i doszło jedynie do strat materialnych, np. uszkodzenia pojazdu, urządzenia drogowego czy bagażu. Ewentualnymi konsekwencjami fizycznymi są obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający do 7 dni, np. zadrapania albo siniaki.  
 

Co zrobić, jeśli dojdzie do kolizji?  

Jeśli masz pewność, że żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń, usuń pojazdy z jezdni, aby nie powodować zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W sytuacji, gdy nie ma rannych, a wystąpiły wyłącznie straty materialne, od razu zjedź na bok. Uczestnicy stłuczki często zostawiają swoje auta na środku drogi, blokując i utrudniając innym przejazd podczas oczekiwania na policję. Nie powinno się tego robić, zwłaszcza że za tamowanie ruchu grozi mandat i policja karze wówczas obie strony. 

Jeśli jednak usunięcie pojazdu nie jest możliwe, włącz światła awaryjne i oznakuj miejsce zdarzenia. Ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości: 

  • 30-50 metrów od pojazdów poza obszarem zabudowanym; 
  • 100 metrów – na drogach ekspresowych i autostradach. 

Trójkąt nie powinien znajdować się bezpośrednio za autami, gdyż kierujący mogą zbyt późno go zauważyć i nie zdążą odpowiednio szybko zareagować.  

Jeśli doszło do kolizji, nie ma konieczności wzywania policji. Kiedy nie pojawiają się żadne wątpliwości co do przebiegu zdarzenia, winny przyznaje się do odpowiedzialności, wystarczy spisać oświadczenie sprawcy. Ten dokument trafi do ubezpieczyciela i na tej podstawie otrzymasz odszkodowanie z OC osoby, która doprowadziła do kolizji. Jeśli jednak takie rozwiązanie sprawy jest z jakiegoś powodu utrudnione bądź niemożliwe, wezwij policję. Ustali okoliczności zdarzenia, skontroluje stan trzeźwości jego uczestników i oceni, kto za nie odpowiada. Sprawca otrzyma mandat i punkty karne. Koniecznie poproś o przybycie funkcjonariuszy również wtedy, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, nie ma ważnej polisy OC lub jego dokumenty nie wzbudzają zaufania. 

Oświadczenie sprawcy kolizji musi zawierać m.in.: 

  • miejsce zdarzenia i datę; 
  • dane uczestników oraz ewentualnie świadków; 
  • opis, co się stało, oraz określenie uszkodzeń, które powstały po kolizji; 
  • numery praw jazdy uczestników, polis OC, datę ich ważności i nazwę ubezpieczyciela. 

Taki dokument muszą podpisać wszystkie osoby, które brały udział w kolizji.  

Gdy stłuczka była poważniejsza, policjanci po ocenie zniszczeń mogą poradzić, by zgłosić się na pogotowie. Tuż po zdarzeniu jesteśmy pod wpływem adrenaliny, nie czujemy bólu. Skutki uderzenia odczuwamy dopiero następnego dnia, gdy opadną emocje. 

Świadkowie zdarzenia nie muszą czekać, aż policja przyjedzie. Wystarczy, że zostawią swoje dane i numer kontaktowy. 

Pamiętaj, że każdy właściciel pojazdu musi obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC pojazdu. Jeśli sprawca kolizji go nie ma, to nie oznacza, że nie otrzymasz odszkodowania. Wypłaci je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie na drodze regresu będzie domagać się tych środków od osoby, która spowodowała stłuczkę. Wówczas możesz się zgłosić do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego i do niego złożyć dokumenty dotyczące szkody. 
 

Co zrobić, jeśli dojdzie do wypadku? 

Jeżeli doszło do takiego zdarzenia na drodze, obowiązkowo wezwij służby i pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Skorzystaj z następujących numerów: 112, 997, 998, 999. Sprawdź, ile osób jest rannych i podaj tę liczbę wzywanym służbom. To ważne pod kątem potrzebnych karetek pogotowia.  

Ustaw pojazd tak, aby osłonić miejsce wypadku. Załóż kamizelkę odblaskową, włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy zgodnie z zasadami. Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym, ale tak, aby nie powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Zachowaj szczególną ostrożność, spróbuj zatrzymać inne pojazdy, aby ktoś Ci pomógł. Weź gaśnicę i apteczkę, ewentualnie narzędzia, które pomogą dotrzeć do poszkodowanych. Potrzebne może być coś do cięcia pasów bezpieczeństwa. Sprawdź, czy z pojazdu nie wycieka paliwo.  
 

Wypadek a kolizja – odpowiedzialność 

Istotną różnicą między wypadkiem a kolizją są konsekwencje, z jakimi musi liczyć się sprawca zdarzenia. Zgodnie z art. 177 kodeksu karnego spowodowanie wypadku jest przestępstwem, które podlega karze: 

  • do 3 lat pozbawienia wolności, jeśli poszkodowany odniósł uszczerbek na zdrowiu; 
  • od 6 miesięcy do nawet 8 lat, jeśli poszkodowana osoba zginie. 

Jak już wiesz, w kodeksie drogowym nie występuje pojęcie „kolizji”. Osoba, która spowodowała stłuczkę, odpowiada na zasadach określonych w art. 86 § 1. kodeksu wykroczeń i podlega karze grzywny. Jeśli była nietrzeźwa lub pod wpływem środków odurzających, grozi jej odpowiedzialność karna, zakaz prowadzenia pojazdów czy nawet konfiskata auta. Wszystko zależy od stanu sprawcy czy też historii zdarzeń, do których doprowadziła. 
 

Odszkodowanie z OC po kolizji lub wypadku 

Jeśli sprawca przyznaje się do winy albo funkcjonariusze ustalili, że to w wyniku jego błędu doszło do wypadku drogowego lub stłuczki, możesz zgłosić szkodę do jego ubezpieczyciela. Jeżeli twój ubezpieczyciel świadczy usługi w ramach systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody, możesz skierować to zgłoszenie do niego. Wówczas to on zajmie się wypłatą odszkodowań i świadczeń czy zorganizuje naprawę pojazdu, a później rozliczy się z towarzystwem sprawcy. 

 


Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów oraz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu. Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.