09 września 2022

Bezpieczna jazda samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych. O czym należy pamiętać?

Warunki pogodowe na drogach w Polsce nierzadko sprawiają kierowcom spore utrudnienia. Niestety zdarza się, że niesie to za sobą poważne konsekwencje. Niektóre skutki zdarzeń pogodowych możemy natomiast załagodzić, posiadając ubezpieczenie.

Pamiętaj jednak, że obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) nie zabezpiecza przed szkodami powstałymi w wyniku trudnych warunków atmosferycznych. Ochronę przed takim ryzykiem zapewnia ubezpieczenie Autocasco (AC). Co to jest AC w samochodzie? Jak działa autocasco? Co obejmuje Autocasco? Odpowiedzi znajdziesz w artykule poniżej.
 

Wpływ warunków pogodowych na bezpieczeństwo jazdy

W 2021 roku – podobnie jak rok wcześniej – najwięcej wypadków drogowych zdarzyło się przy dobrych warunkach pogodowych. Dobra widoczność i brak opadów zwiększa komfort jazdy kierowców, co sprawia, że częściej jeżdżą z większą prędkością. Brawurowa jazda nawet w dobrych warunkach pogodowych przekłada się niestety na więcej tragicznych wypadków, co obrazuje poniższa tabela.

 Warunki atmosferyczne 

 Wypadki 

 Zabici 

 Ranni 

 Dobre warunki atmosferyczne  14881  1397  17064
 Zachmurzenie  4500  484  5293
 Opady deszczu  2698  320  3168
 Opady śniegu, gradu  953  76  1182
 Mgła, dym  263  46  322
 Oślepiające słońce  520  37  600
 Silny wiatr  205  25  243


Dane zgodnie z raportem rocznym Policji za rok 2021. Źródło: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Mogłoby się wydawać, że jazda samochodem w nocy jest bezpieczniejsza, ponieważ najwięcej wypadków wydarza się w ciągu dnia. Wynika to jednak przede wszystkim z tego, że w dzień ruch drogowy ma znacznie większe natężenie niż nocą. Z kolei po zmroku na nieoświetlonych drogach prawie co czwarty wypadek kończy się śmiercią, natomiast w porze dziennej – co dwunasty. 

Warunki pogodowe na drogach oczywiście mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy, jednak wiele zależy od samych kierowców. W 2021 roku najwięcej wypadków wydarzyło się w czerwcu, lipcu i październiku. Duża liczba wypadków przypada więc na okres wakacyjny, kiedy zwiększa się natężenie ruchu drogowego i panują dobre warunki pogodowe. W październiku natomiast, przy załamaniu pogody, kierowcy nie są przygotowani na gorsze uwarunkowania, co skutkuje także wyższą liczbą wypadków1.
 

Jazda w trudnych warunkach pogodowych

Przy gorszej pogodzie kierowcy zwykle starają się być uważniejsi. Warto jednak podjąć także dodatkowe środki ostrożności i zabezpieczyć się przed ewentualnymi skutkami nieprzewidzianych okoliczności pogodowych. Taką ochronę zapewnia właśnie polisa ubezpieczeniowa Autocasco.
 

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Wiele sytuacji może się przydarzyć kierowcy bez względu na panujące warunki pogodowe. Stłuczka, dzikie zwierzęta na drodze, uszkodzenie samochodu przez osoby trzecie, spadające przedmioty np. belka drewna z jadącej z przodu ciężarówki, która wiezie drewno czy kradzież części. Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie pokryje jednak szkód związanych z tymi okolicznościami ani nagłymi zmianami pogody. Gwałtowne burze, wichury czy ulewy mogą uszkodzić Twój samochód, a nawet go unieruchomić. Autocasco to ubezpieczenie, które gwarantuje odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku działania czynników losowych, w tym właśnie zmian pogody.
 


 

Ubezpieczenie PZU AC od wszystkich ryzyk – pełna ochrona w przypadku zdarzeń losowych

Kompleksowe ubezpieczenie PZU Auto chroni kierowcę przed wieloma nieprzewidzianymi zdarzeniami. Obejmuje ono OC, AC, NNW oraz assistance. OC to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które ma obowiązek posiadać każdy kierowca. NNW z kolei to wsparcie finansowe w razie utraty życia lub zdrowia w wypadku. Jak działa autocasco (AC)? Ubezpieczeniem można objąć samochód, motocykl lub inny pojazd mechaniczny.

Co obejmuje Autocasco w PZU? Ubezpieczenie AC obowiązuje, m.in. jeśli:

 • Twój samochód ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu (np. podczas burzy, gradobicia lub w wyniku wypadku),
 • Twój samochód lub jego wyposażenie zostaną skradzione.
 • uderzysz w dzikie zwierzę, które uszkodzi Twój samochód,
 • gryzoń przegryzie kable w Twoim samochodzie, 
 • zarysujesz auto na parkingu. 

Poznaj 3 warianty ubezpieczenia! Zobacz, jak możesz naprawiać szkodę w zależności od tego, który wariant wybierasz:

Wariant serwisowy - Dla osób, które są przywiązane do marki i jakości gwarantowanej przez producenta samochodu lub korzystają głównie z autoryzowanych stacji obsługi. Jeśli samochód będzie wymagał naprawy, użyjemy do niej części oryginalnych.

Wariant optymalny - Dla osób, które cenią wysoką jakość za rozsądną cenę. Do naprawy użyjemy części alternatywnych – czyli takich, które nie są oznaczone marką producenta pojazdu, ale mają sprawdzoną jakość (porównywalną z jakością części oryginalnych).

Wariant partnerski - Dla osób szukających taniego AC. Do naprawy użyjemy części oryginalnych, bez pomniejszenia ich cen o tzw. amortyzację. Warunkiem jest naprawa w jednym z warsztatów partnerskich.

Pełną ofertę PZU Auto AC znajdziesz -> TUTAJ

Teraz w PZU możesz otrzymać ubezpieczenie AC w pakiecie kompleksowego ubezpieczenia PZU Auto OC +AC + NNW z assistance. Zakres takiego ubezpieczenia obejmuje także samochód zastępczy na czas naprawy, pomoc w razie awarii opon czy weryfikację używanego samochodu przed jego zakupem. Taki pakiet zapewnia bardzo szeroki zakres ochrony w wielu sytuacjach, która mogą się przydarzyć kierowcy. 

Nie zapominaj jednak o tym, że nawet jeśli posiadasz tak szerokie ubezpieczenie, nie zwalnia Cię ono z obowiązku bezpiecznej jazdy samochodem. Uważność i dostosowanie stylu jazdy do warunków panujących na drodze zawsze będą miały kluczowe znaczenie dla zmniejszania ryzyka podczas jazdy. Gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych bywają dla kierowców równie dużym zaskoczeniem, jak dzikie zwierzęta wbiegające na drogę. W Polsce ze względu na obecność czterech pór roku możemy doświadczyć jazdy w przeróżnych okolicznościach. Do większości z nich można się jednak dobrze przygotować. Na co zwracać uwagę w poszczególnych porach roku?

Wiosna

Wiosną kierowcy narażeni są na gwałtowne załamania pogody. Mogą zdarzyć się nagłe wichury czy niespodziewane deszcze. Wciąż istnieje ryzyko mrozów, a więc i śliskiej nawierzchni. Zbyt pochopna zmiana opon na letnie po pierwszym ociepleniu się nie jest wskazana. Wiosenna pogoda potrafi zaskoczyć. Przy trwających dłuższy czas dobrych prognozach pogody, można już myśleć o wymianie ogumienia. Jest to również dobry moment na wiosenne porządki w samochodzie

Wiosną uważaj na:

 • silny wiatr
 • oślepiające słońce (szczególnie, gdy odbija się od śniegu)
 • niespodziewane opady (deszczu i gradu, ale też śniegu)
 • śliską nawierzchnię

Rady: Zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem w deszczu i w oślepiającym słońcu – łatwo wtedy o stłuczkę ze względu na słabą widoczność. Pamiętaj także, aby przy silnym wietrze zwolnić, jeśli kończą się ekrany okalające drogę – szczególnie, jeśli auto jest wysokie. Podczas załamania pogody unikaj parkowania pod drzewami, ponieważ Twój samochód może zostać uszkodzony przez spadające gałęzie.

Lato

Okres letni to wbrew pozorom bardzo niebezpieczny czas na drogach. Zwiększone natężenie ruchu w czasie wakacji jest dużym utrudnieniem. Warunki pogodowe na drogach w Polsce teoretycznie są dobre. Jednak to powoduje u kierowców większą śmiałość za kierownicą, co skutkuje brawurową jazdą i częstymi wypadkami. Nie można też zapominać o gwałtownych burzach i ulewach, które w ostatnich latach regularnie nawiedzają nasz kraj.

Latem uważaj na:

 • upały i oślepiające słońce
 • intensywne opady (deszczu, gradu)
 • niespodziewane burze
 • silne wichury

Rady: Parkuj auto w cieniu – letnie słońce bardzo szybko może nagrzać wnętrze samochodu nawet do 60 stopni Celsjusza. Podczas dużych upałów regularnie sprawdzaj poziom ciśnienia w oponach – wysokie temperatury mogą powodować jego zmiany. Jeśli wyjeżdżasz w dłuższą podróż np. na urlop, staraj się zaplanować trasę tak, by nie prowadzić samochodu podczas najwyższych temperatur. Samopoczucie kierowcy również ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Letnie burze są nagłe i gwałtowne, więc unikaj pozostawiania samochodu pod drzewami. Bądź uważny na drodze podczas jazdy samochodem w burzę – połamane drzewa i gałęzie mogą zalegać na jezdni.

Jesień

Piękna i malownicza jesień niesie ze sobą zmianę warunków pogodowych. Coraz krótsze dni sprawiają, że jazda samochodem wymaga większej koncentracji. Z uwagi na wzmożoną wilgotność powietrza, kierowcy spotykają się częściej z parowaniem szyb, co ogranicza widoczność. Nierzadko o poranku wita nas zamglone powietrze, a jak wiadomo jazda samochodem we mgle wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

Jesienią uważaj na:

 • parowanie szyb
 • poranną mgłę
 • opadające liście i błoto na jezdni (mogą utworzyć śliską nawierzchnię)
 • częste opady i lokalne przymrozki (gołoledź)

Rady: Jedź uważnie w czasie deszczu – słabsza widoczność w połączeniu z mokrą nawierzchnią to bardzo niesprzyjające warunki do jazdy. Zwracaj uwagę, czy na drodze nie zalegają mokre liście lub błoto, które mogą wprowadzić auto w poślizg. Pamiętaj o używaniu świateł przeciwmgielnych przy ograniczonej widoczności.

Zima

Zimą panują bardzo zmienne warunki pogodowe na drogach w Polsce. Ujemne temperatury oraz opady śniegu i deszczu sprawiają, że jezdnia może być bardzo śliska. Zmiana opon na zimowe pozwoli w większym stopniu zapanować nad samochodem. Nie można też zapominać o tym, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania jest wydłużona, więc kierowca powinien być bardziej czujny.

Zimą uważaj na:

 • śliską nawierzchnię (mrozy, przymrozki, gołoledź)
 • opady śniegu, deszczu (zdarzają się również gradu)
 • zamarzające szyby
 • błoto pośniegowe

Rady: Pamiętaj o dokładnym odśnieżeniu samochodu przed rozpoczęciem jazdy, aby zapewnić odpowiednie pole widzenia. Zimą drogi są często pokryte śniegiem lub błotem pośniegowym, co maskuje obecne w nich ubytki nawierzchni. Lepiej więc jeździć wolniej – szczególnie po nieznanych drogach, aby nie uszkodzić podwozia lub nie wpaść w poślizg. Bardzo krótkie zimowe dni sprawiają, że jazda samochodem w nocy jest „na porządku dziennym” – pamiętaj o serwisowaniu oświetlenia auta.
 


Jak poprawić widoczność podczas jazdy samochodem?

Jest to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na bezpieczną jazdę samochodem. Kierowca powinien o nią dbać w każdych warunkach atmosferycznych – niezależnie od pory roku czy pogody. Kluczową kwestią jest utrzymywanie dobrego stanu technicznego pojazdu. Na korzystną widoczność ma wpływ m.in. prawidłowy stan oświetlenia, sprawne żarówki i wycieraczki, czystość szyb w aucie czy odpowiednie ustawienie świateł.

 

Prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie

Źle wyregulowane reflektory auta mogą powodować niedoświetlenie drogi, a także oślepiać innych uczestników ruchu. Dlatego prawidłowe ustawienie świateł jest obowiązkowym elementem sprawdzanym podczas przeglądu technicznego pojazdu. Oświetlenie samochodu, szczególnie podczas jazdy samochodem w nocy, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżujących. 

Światła w zależności od warunków:

 • Jakie światła w nocy? Mijania, drogowe, pozycyjne i awaryjne oraz przeciwmgłowe.
 • Na jakich światłach jeździ się w dzień? Mijania oraz światła do jazdy dziennej.
 • Jakie światła w deszczu? Mijania.
 • Jakie światła w tunelu? Mijania.
 • Jakie światła we mgle? Mijania, przeciwmgłowe przednie oraz przeciwmgłowe tylne, ale tylko przy bardzo dużej mgle.

Symbole świateł w samochodzie


 

Okulary do jazdy samochodem dostosowane do warunków pogodowych

Kierowcy mają do wyboru różne rodzaje okularów odpowiednich do jazdy samochodem, zarówno przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne. W okresie letnim, gdy słońce może oślepiać osobę prowadzącą pojazd, sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Do wyeliminowania odblasków – dobrze wybrać te z powłoką antyrefleksyjną, która minimalizuje odbijanie się słońca od asfaltu, rażenie światła sztucznych lamp i reflektorów nadjeżdżających pojazdów. Do jazdy nocnej przeznaczone są natomiast okulary z żółtymi szkłami, które poprawiają kontrast po zmroku. Podobne zadanie mają okulary polaryzacyjne, choć dodatkowo zapewniają bardziej przejrzysty obraz pozbawiony oślepiających smug światła.


 

Bezpieczna jazda samochodem w każdych warunkach

Kierowca może zrobić naprawdę wiele, aby poprawić bezpieczeństwo podczas jazdy. Mimo że ogólnie dostępne są różne prognozy pogody, które dość precyzyjnie przewidują nadchodzące warunki atmosferyczne, to natura czasem zaskakuje. Można jednak przygotować się na ewentualne utrudnienia lub szkody. Przede wszystkim zawsze należy zachować rozwagę podczas jazdy, a w trudnych warunkach pogodowych – szczególną ostrożność.

Nie można też zapomnieć o utrzymaniu dobrego stanu technicznego pojazdu oraz zapewnieniu kierowcy dobrej widoczności. Pamiętaj, że ubezpieczenie chroni przed wieloma konsekwencjami zdarzeń drogowych, ale nie zastąpi Cię za kierownicą. Wypadków zdarza się naprawdę dużo – także w dobrych warunkach pogodowych – części z nich można byłoby uniknąć dzięki zachowaniu podstawowych zasad bezpiecznej jazdy samochodem. Jedź bezpiecznie!
 


1Dane zgodnie z raportem rocznym Policji za rok 2021. Źródło: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html