17 lutego 2022

Odśwież swój samochód na wiosnę – zadbaj o bezpieczeństwo podczas krótkich i dalekich podróży samochodem

Zimą nasz samochód wymagał większego zaangażowania ze względu na niższą temperaturę otoczenia. Notorycznie zamarzały nam szyby, a mieszanka śniegu, soli, piasku i błota pośniegowego mogła wyrządzić niejedną szkodę w naszym aucie. Na szczęście już za chwilę wiosna, więc przygotowaliśmy garść porad, jak zadbać o siebie i samochód na wiosnę, by ruszyć bezpiecznie w nowe trasy!


Wiosenne porządki w samochodzie – lista zadań

Pierwsze wiosenne promyki słońca, to dla kierowców doskonały moment na odświeżenie swojego samochodu po zimie. W poniższej tabeli prezentujemy listę najważniejszych zadań, które powinien wykonać kierowca, by zadbać o swój samochód i cieszyć się bezpiecznymi podróżami wiosną.
 

Zadanie

Opis

Dokładne mycie auta na zewnątrz

Dokładne czyszczenie karoserii i podwozia to pierwszy krok podczas wiosennych porządków dla zmotoryzowanych. Pamiętaj o umyciu także tych mniejszych elementów auta np. nadkoli, uszczelek czy progów. Dzięki temu pozbędziesz się „zimowych brudów” oraz zmniejszysz ryzyko pojawienia się rdzy.

Rada: Aby uszczelki nie wykruszały się po zimie należy je posmarować zwykłą wazeliną kosmetyczną.

Woskowanie i wypełnienie ubytków w lakierze       

Gdy zimą kierowca nawet tego nie zauważa, po wiosennym myciu auta łatwo dostrzec nowe zadrapania czy zarysowania karoserii. Warto od razu podejść kompleksowo do tematu i nawoskować karoserię oraz uzupełnić ewentualne rysy w lakierze. Dzięki temu nasz samochód na wiosnę będzie pięknie się prezentował i zyska dodatkowe zabezpieczenie przed słońcem czy deszczem.

Posprzątanie wnętrza samochodu By podróże wiosną były przyjemne, należy zadbać o dobry stan wnętrza samochodu. Warto umyć cały kokpit, szyby, ale także zaimpregnować obicia siedzeń.


Profesjonalne wsparcie w każdej sytuacji

Każdy samochód, bez względu na to czy stoi w garażu, czy służy do codziennego pokonywania dystansów, wymaga ubezpieczenia OC, które w PZU możesz mieć już od 370 zł za rok. 

Dzięki niemu nie musisz płacić za skutki kolizji lub wypadku, które spowodujesz. Odszkodowanie pokryje koszty m.in. naprawy pojazdów lub innego mienia uszkodzonego w wypadku i leczenia poszkodowanych osób. 

Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Składka OC w wysokości 370 zł rocznie została wyliczona dla klienta w wieku 48 lat z miejscowości Krasnystaw, właściciela pojazdu Skoda Fabia III 1.2 benzyna 90 KM, rok produkcji 2017. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności PZU SA, znajdziesz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz w ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto - dostępnych na stronie pzu.pl, u naszych agentów lub w naszych oddziałach.

Oprócz niezbędnego OC, możemy skorzystać z pełnej gamy dodatkowych opcji, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Kompleksowe ubezpieczenie PZU Auto dostosowuje się do potrzeb kierowcy, zapewniając najlepszą ochronę na każdym etapie użytkowania pojazdu. To szczególnie pomocne w razie niespodziewanych sytuacji na drodze, takich jak wypadek czy awaria. PZU Auto OC + AC + NNW z assistance w wariancie Super możesz kupić już za 75 zł miesięcznie – w abonamencie. Co zyskujesz?

 • Wsparcie gdy zatrzaśniesz kluczyki w aucie, będziesz mieć stłuczkę oraz w wielu innych nieoczekiwanych sytuacjach. 
 • Sprawną pomoc drogową i auto zastępcze na czas naprawy, ale także unikalną na rynku możliwość sprawdzenia auta przed zakupem, jeśli po szkodzie zdecydujesz się na kupienie innego na rynku wtórnym. To nowa usługa w standardowym zakresie świadczeń płatnego wariantu assistance samochodowego PZU Pomoc w Drodze Super, który można dokupić do AC i OC. Samochód, który chcesz kupić, zostanie sprawdzony przez doświadczonego specjalistę współpracującego z PZU. Oszczędzisz czas i pieniądze – nie musisz samodzielnie szukać takiego eksperta oraz płacić za usługę. Dodatkowo, kompleksowa wiedza o stanie pojazdu dostarczy Ci argumentów do negocjacji ceny, a także informacji o kosztach, które trzeba będzie ponieść po zakupie. 
 • Dostęp do ponad 1000 warsztatów naprawczych w całej Polsce.
 • Sprawną ocenę szkody i szybką wypłatę odszkodowania na podstawie zdjęć.
 • Hybrydową obsługę – możliwe zgłaszanie szkody: u agenta, w oddziale, przez aplikację mojePZU, infolinię, chat video albo e-mail).

Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Składka za pakiet OC + AC + NNW + assistance PZU Pomoc w Drodze w wariancie Super w wysokości 75 złotych miesięcznie w abonamencie została wyliczona dla klienta w wieku 48 lat z miejscowości Krasnystaw, właściciela pojazdu Skoda Fabia III 1.2 benzyna 90 KM, rok produkcji 2017. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności PZU SA, znajdziesz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz w ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto, a informacje o abonamencie znajdziesz w zasadach płatności abonamentowych - dostępnych na stronie pzu.pl, u naszych agentów i w naszych oddziałach.
 


Samochód wiosną – zadbaj o dobry stan techniczny pojazdu

Nieważne, czy czekają nas cotygodniowe wyjazdy na działkę, czy będziemy używać samochodu do codziennego dojazdu do pracy – i tak musimy zadbać o to, by był on w dobrym stanie technicznym przez cały rok. Wiosną należy jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka dodatkowych elementów:

 • Zmiana opon na letnie. Zanim jednak zmienimy opony – warto dokładnie umyć felgi, by pozbyć się m.in. osadu z klocków hamulcowych i innych pozimowych zabrudzeń. Dobrze jest też dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć samą gumę opon z pomocą dedykowanych preparatów.
 • Sprawdzenie stanu układu hamulcowego. Zimą układ hamowania samochodu może zostać zanieczyszczony np. solą drogową czy piaskiem, nie sprzyjają mu też niskie temperatury. Na wiosnę przyda się sprawdzenie u mechanika czy układ hamulcowy działa sprawnie, co zwiększy bezpieczeństwo kolejnych podróży. 
 • Sprawdzenie płynów i olejów. Należy sprawdzić płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, olej silnikowy i poziom oleju w układzie wspomagania. Jeśli stosowałeś zimowy płyn do spryskiwaczy – wymień go na ten letni.
 • Sprawdzenie ciśnienia w oponach. Właściwe ciśnienie w oponach to mniejsze zużycie bieżników opon, ale także niższy pobór paliwa.
 • Przegląd żarówek w lampach. Należy sprawdzić dokładnie, czy wszystkie żarówki w lampach działają poprawnie, a także czy lampy są prawidłowo ustawione.
 • Sprawdzenie stanu wycieraczek. Zimą wycieraczki były wykorzystywane znacznie częściej, mogły też zostać uszkodzone podczas odśnieżania szyb. Na wiosnę warto wymienić pióra wycieraczek.
 • Wymiana filtru kabinowego. Zima to okres wzmożonej wilgotności powietrza, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Warto na wiosnę taki filtr wymienić, by zachować dobrą wentylację w aucie.
   

Przygotuj firmowe auta – nie zatrzymuj biznesu

Podróże to nie tylko wakacje i weekendowe wyjazdy za miasto samochodem osobowym. Wiele firm zajmuje się wszelakim przewozem pojazdami ciężarowymi i autobusami. Gdy psuje się samochód albo zdarza wypadek, trudno jest zorganizować pomoc na drodze dla tak dużych gabarytów. Awaria może zdezorganizować biznes, narażając na nieprzyjemności właścicieli firmy i jej kontrahentów. Aby do tego nie dopuścić, oprócz kompleksowego i systematycznego przeglądu pojazdów, warto zapewnić sobie też dobre ubezpieczenie.

Decydując się na PZU Auto OC lub AC możesz również rozszerzyć zakres ubezpieczenia o usługi assistance PZU Pomoc w Drodze Super Truck. Jeśli zepsuje Ci się samochód, dostaniesz pojazd zastępczy i przeładunek towaru, abyś mógł dostarczyć go na czas. Możesz też liczyć na zorganizowanie i opłacenie odholowania pojazdu i pomocy przy sprzątaniu miejsca zdarzenia. Dzięki ubezpieczeniu cała załoga pojazdu w razie potrzeby otrzyma nocleg w hotelu, a kierowca odpowiednią konsultację lekarską, jeśli ucierpi w wypadku. Prowadząc firmę, zatrudniasz osoby, które pokonują nowe trasy. Czasem, nieznane wcześniej miejsca potrafią zaskoczyć. Strome zbocze, wąskie rondo czy ślepa ulica i zablokowanie w związku z nimi ruchu nie będą budziły obaw, jeśli wiesz, że w razie potrzeby możesz liczyć na pomoc.

Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Zniżka do 60% na ubezpieczenie PZU Pomoc w Drodze w wariancie Super Truck jest uzależniona od rodzaju pojazdu i obowiązuje do 30.06.2022 r. Dotyczy pojazdów do 15 roku eksploatacji. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności PZU SA, znajdziesz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz w ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto - dostępnych na stronie pzu.pl, u naszych agentów lub w naszych oddziałach.


Kompleksowe przygotowanie samochodu na wiosnę

Wszelkie działania związane z przygotowaniem samochodu na okres wiosenny mają na celu przede wszystkim utrzymanie dobrego stanu pojazdu, dzięki czemu będzie on miał szansę posłużyć nam dłużej. Dokładne sprawdzenie wszystkich elementów pojazdu zmniejsza również ryzyko nagłego psucia się elementów składowych samochodu. Jednocześnie, dbając o kompleksową ochronę siebie i samochodu, znacznie zwiększa się nasze bezpieczeństwo i komfort podróży. Warto gruntownie zadbać o swoje auto na wiosnę, bo dzięki temu nasze kolejne podróże są po prostu bezpieczniejsze i przyjemniejsze. Do zobaczenia na drodze!