02 listopada 2015

Jak jeździć we mgle?

Jesienna aura sprzyja mgłom. Są one dużym wyzwaniem dla kierowców. Jazda we mgle wymaga wyjątkowej koncentracji. Wiesz, jak się zachować, gdy widoczność jest znacznie ograniczona?

Zamglone jesień i zima

Największe nasilenie mgieł przypada na listopad. Wówczas jazda rano i wieczorem może być niebezpieczna, zwłaszcza na autostradach czy drogach szybkiego ruchu. Mgła na takich trasach jest największym zagrożeniem. Wszystko przez to, że kierowcy jeżdżą tam szybciej. 

Zwolnij

Dostosuj prędkość do warunków. Zwolnij, nawet gdy jedziesz drogą szybkiego ruchu. Mgła powoduje, że ulegamy złudzeniu optycznemu, źle oceniamy odległość i prędkość swoją oraz innych samochodów. 

​Włącz światła przeciwmgielne

Rozważnie używaj świateł przeciwmgielnych. Nie nadużywaj ich, bo będziesz oślepiał innych kierowców. Można je włączyć, jeśli widoczność spada poniżej 50 m. Nie włączaj świateł drogowych, będziesz widział jeszcze mniej. Jeśli musisz bardzo zwolnić, włącz światła awaryjne.

​Zachowaj większy odstęp

Zbyt mały odstęp między samochodami w trudnych warunkach jest niebezpieczny. Daj sobie więcej czasu na reakcję na zachowania innych kierowców. 

​Nasłuchuj

Trzymaj się prawej strony jezdni, obserwuj znaki poziome. Patrz często w lusterko. Wyłącz radio. Dzięki temu usłyszysz inne samochody. Nie bój się używać klaksonu, gdy uznasz, że jest to konieczne. Trąb kilkakrotnie krótko, żeby inni Cię słyszeli, gdy widoczność spadnie niemal do zera. 

​Nie zatrzymuj się!

Bezpieczniej jest bardzo zwolnić, niż zatrzymywać się. Jeśli mgła jest bardzo gęsta i nic nie widać, przy najbliższej okazji zjedź z autostrady lub wjedź na parking. Jeśli musisz się zatrzymać, bo np. doszło do kolizji lub inne auta tarasują przejazd, ustaw się skosem do bariery.

Nawet jeśli dojdzie do zderzenia takie ustawienie auta zapobiegnie dociśnięciu Twojego tym, które nadjedzie. Zostaniesz dopchnięty do bariery. Mimo wszystko to lepiej niż znaleźć się wtedy między samochodami. 

W razie zderzenia opuść auto!

Jeśli dojdzie do zderzenia w gęstej mgle, opuść auto tak szybko jak możesz. Zostaw je na światłach awaryjnych. Wejdź za barierę ochronną lub idź na czoło stłuczki. Pozostanie w samochodzie w takich warunkach jest bardzo niebezpieczne.