15 września 2022

Wyprowadzka na studia. Jak przygotować się do samodzielnego życia w innym mieście?

Rozpoczęcie studiów często jest kamieniem milowym w życiu młodego człowieka i prawdziwym krokiem w dorosłość – szczególnie, jeśli związane jest z pierwszą wyprowadzką z rodzinnego domu, a nawet miasta.

Wyjazd samemu na studia, to nie lada wyzwanie. Pojawia się wiele pytań i niewiadomych, a wyprowadzka od rodziców bywa dodatkowo dużym obciążeniem emocjonalnym. Na szczęście ten moment można sobie nieco ułatwić dobrym planowaniem i podejmowaniem kolejnych ważnych decyzji stopniowo. Lepiej wybrać akademik czy mieszkanie? Czy student ma ubezpieczenie zdrowotne i jak ono działa? Co zabrać ze sobą do nowego lokum? W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, jak przygotować się na studia.
 

Wyprowadzka z rodzinnego domu – wyjazd na studia do innego miasta

Przeprowadzka z miejsca, które przez całe życie nazywasz domem i zmiana charakteru relacji z bliskimi będzie wymagająca. Należy przyzwyczaić się do tego, że już nie widujecie się codziennie. Zapewne spotka Cię cała masa wyzwań i trudności, którym przeważnie będzie trzeba sprostać w pojedynkę. Nie możesz jednak zapomnieć, że przeprowadzka na studia do innego miasta to wspaniała przygoda, nowy start i szansa na zbudowanie samodzielnego życia. Wyjazd samemu na studia to dopiero początek nowego etapu w życiu, więc warto się do niego dobrze przygotować.
 


 

Co się przyda na studia?

Studencka codzienność może być przyjemniejsza dzięki nowym technologiom oraz narzędziom do planowania i organizacji czasu. Warto więc w swojej wyprawce uwzględnić kilka rozwiązań ułatwiających udział w zajęciach i naukę:

 1. Miejsce w chmurze/ przygotowana przestrzeń dyskowa. Choć notowanie na papierze ma swój urok i wspomaga przyswajanie treści, znacznie wygodniejsze jest przechowywanie notatek w wersji digitalowej. Dzięki temu można w łatwy sposób je edytować i będą łatwiejsze do odnalezienia po jakimś czasie. Pamiętaj, że wykładów jest wiele i łatwo się w nich pogubić, dlatego od samego początku zadbaj o miejsce, gdzie będziesz je przechowywać oraz jasną strukturę folderów i opisywania plików.
 2. Powerbank. Urządzenia codziennego użytku lubią się rozładowywać w najmniej oczekiwanym momencie, np. tuż przed egzaminem. Musisz wiedzieć, że gniazdka elektryczne na uczelni są często zajęte, a z pomocą powerbanka o odpowiednio dużej mocy możesz podładować telefon, słuchawki czy nawet komputer w dowolnej chwili, np. podczas wykładu.
 3. Słuchawki. Podstawowe wyposażenie studenta – szczególnie w dobie nauki zdalnej. W studenckich mieszkaniach bywa tłoczno i sporo się dzieje. Dobre słuchawki zapewnią prawidłowe warunki do nauki, a dodatkowo uprzyjemnią podróż na uczelnię.
 4. Planer. Czy to w formie książkowej, czy aplikacji w telefonie - narzędzie do planowania czasu będzie bardzo ważnym elementem Twojego życia. Częste zmiany w grafikach zajęć, ogrom nauki, praca, spotkania ze znajomymi i zajęcia dodatkowe. Nie sposób tego wszystkiego zapamiętać. Dzięki planowaniu łatwiej będzie Ci zapanować nad tym intensywnym czasem. 
 5. Kolorowe znaczniki i zakreślacze. Osobom, które mimo wszystko preferują analogowe rozwiązania na pewno przydadzą się wszelkie kolorowe pomoce. Dzięki nim zaznaczysz najważniejsze rzeczy do zapamiętania i sprawisz, że notatki będą bardziej przejrzyste.


 

Wyprowadzka od rodziców – akademik czy mieszkanie?

Skompletowanie gadżetów ułatwiających studenckie życie jest dość proste w porównaniu z problemem, jakim jest wynajem pokoju na studia. Wielu przyszłych studentów zastanawia się nad wyborem pomiędzy akademikiem a mieszkaniem. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. 

Akademik najczęściej jest tańszy i pozwala na poznanie wielu nowych ludzi. Jednocześnie to miejsce dość imprezowe, które ma swój specyficzny urok. Warunki mieszkaniowe natomiast w dużej mierze zależą od konkretnego akademika. Niestety trudno w nim o prywatność, szczególnie, gdy dostępna jest wspólna łazienka na korytarzu. 

Mieszkanie dla studenta wiąże się z nieco wyższymi kosztami jeśli chcemy mieszkać sami, ale jednocześnie większym komfortem niż w akademiku. Bardzo częstą praktyką jest wynajem pokoju na studia z innymi studentami, dzięki czemu koszty są znacznie niższe, niż na przykład przy samodzielnym wynajmie kawalerki. W studenckim mieszkaniu może przewijać się mnóstwo znajomych, ale najważniejsze, że lokatorzy mają nad tym pełną kontrolę, w przeciwieństwie do akademika, gdzie mieszka znacznie większa liczba osób.
 

Co zabrać do mieszkania na studia?

Mieszkanie dla studenta zwykle ma podstawowe sprzęty AGD, takie jak pralka, lodówka, kuchenka, a czasem nawet zmywarka. W niektórych mieszkaniach na wynajem są dostępne również drobniejsze sprzęty, np. odkurzacz, żelazko, deska do prasowania czy suszarka do ubrań. Zdarza się jednak, że mieszkanie nie ma pełnego wyposażenia, zwłaszcza, jeśli jest to nowe lokum w dopiero co oddanym do użytku bloku. Podczas poszukiwań pokoju na studia, dokładnie przeanalizuj ogłoszenie, pod kątem tego, co znajduje się na stanie takiego mieszkania, a w trakcie rozmowy z wynajmującym dopytaj o najważniejsze dla Ciebie kwestie, np. internet – czy jest dostępny, czy samodzielnie trzeba podpisać umowę. W ten sposób zorientujesz się, jakich rzeczy Ci brakuje i powstanie pierwsza lista zakupów i spraw do załatwienia.

Co się przyda:

 • Lokatorzy we własnym zakresie muszą zaopatrzyć się w chemię gospodarczą i akcesoria do sprzątania. 
 • Przydadzą się też przedłużacze, aby w każdym potrzebnym miejscu zapewnić źródło zasilania. 
 • Drobne naprawy w mieszkaniu zwykle wykonuje się we własnym zakresie, więc dobrze mieć też podstawowe narzędzia np. śrubokręt czy klucze.
 • Na wypadek drobnych usterek, jak przepalenie się żarówki, rozładowanie baterii w pilocie do telewizora, czy w razie potrzeby powieszenia czegoś na ścianie dobrze jest mieć mały zapas żarówek, baterii czy specjalnej masy mocującej, której można użyć zamiast wbijania gwoździ. 
 • Ważne będzie wyznaczenie miejsca do nauki z dobrym oświetleniem i wygodnym fotelem. Przyda się także lampka nocna umożliwiająca np. czytanie wieczorem ciekawej książki fabularnej dla relaksu.
   

Jak i kiedy szukać mieszkania na studia?

Częstą praktyką jest wynajem mieszkania z grupą znajomych. W końcu mówi się „Nieważne gdzie, ważne z kim”. To powiedzenie sprawdza się też w tym przypadku! Jeśli jednak wyjeżdżasz na studia sam – możesz poszukać pokoju w mieszkaniu wynajmowanym przez innych studentów. Takie rozwiązanie sprzyja nawiązywaniu nowych, ciekawych znajomości i często jest najwygodniejsze, ze względu na podobny tryb życia pozostałych lokatorów. W wersji ekonomicznej można też wynająć pokój przy właścicielu mieszkania. To rozwiązanie ma jednak swoje minusy np. jeśli właściciel ma dzieci – mogą one przeszkadzać w nauce. Studenci często mają nieregularny rytm dobowy, więc właściciel mieszkania powinien także akceptować różne pory aktywności swojego lokatora, by takie rozwiązanie się sprawdziło.  

Jak szukać mieszkania na studia? Najprostszym rozwiązaniem są poszukiwania w internecie. Na portalach ogłoszeniowych podane są zwykle wszystkie informacje, zdjęcia oraz kontakt do właściciela. Zwróć uwagę, czy w mieszkaniu jest niezbędne wyposażenie, jak rozliczane są rachunki, jaka jest kaucja oraz rodzaj umowy najmu. Świetnym źródłem ogłoszeń są dedykowane dla danego miasta grupy na portalach społecznościowych. Dobrze jest też podpytać wśród przyjaciół czy rodziny odnośnie wynajmu mieszkania. Być może znajomy znajomego czy rodzina mają wolny pokój do wynajęcia. Warto śledzić posty znajomych w mediach społecznościowych. Często osoby, które zwalniają mieszkanie lub mają swoje mieszkanie na wynajem dodają najpierw informację na swoich profilach. 

Kiedy szukać mieszkania na studia? Koniec września to gorący okres, jeśli chodzi o rynek wynajmu. Wielu studentów właśnie wtedy wyjeżdża na studia do innego miasta. Dobrze jest więc rozejrzeć się za pokojem do wynajęcia jeszcze w czasie wakacji. Atrakcyjne oferty można znaleźć także na początku września. Wtedy jednak większość ofert ma już nieco zawyżone ceny w stosunku do stanu z lipca czy sierpnia, ze względu na bardzo duży popyt i zmniejszoną podaż spowodowane właśnie rozpoczęciem roku akademickiego.
 


 

Bezpieczny najem bez stresu z szeroką ochroną ubezpieczeniową

Wyprowadzka od rodziców, wyjazd na studia do innego miasta i wynajem mieszkania na studia – to może przytłoczyć i podnieść poziom stresu. W niektórych przypadkach da się go zredukować – na przykład zabezpieczając się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Ciekawym rozwiązaniem dla studentów może być ubezpieczenie zapewniające ochronę najemcy w wynajmowanym mieszkaniu. Taką polisę przygotowało PZU we współpracy z simpl.rent. 

Ubezpieczenie najemcy obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ochronę przed nieprzewidzianymi zdarzeniami i koniecznością pokrywania szkód w mieszkaniu właściciela. Takie ubezpieczenie przydaje się np. w sytuacji, gdy zalejemy sąsiada albo wyposażenie mieszkania ulegnie zniszczeniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla wynajmującego jest także ubezpieczenie płatności czynszu najmu. Kiedy właściciel mieszkania nie opłaca czynszu mimo wezwań i upomnień, wynajmujący może uzyskać pokrycie tej kwoty z ubezpieczenia.

Dowiedz się więcej -> TUTAJ
 

Czy student ma ubezpieczenie zdrowotne?

Wynajem mieszkania to jedno z pierwszych większych wyzwań, które czekają studenta, więc często to na nim skupia się całą uwagę podczas przygotowań. Nie można jednak zapominać o zdrowiu. Każdy student, uczący się dziennie lub niestacjonarnie, ma zapewnione obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne z uczelni – zarówno publicznej, jak i prywatnej.
 

Ubezpieczenie studenta przez rodzica

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne przysługuje studentowi do ukończenia 26. roku życia. Jako osoba ucząca się, jest on objęty ubezpieczeniem rodzica. Dopiero po ukończeniu tego wieku, rodzic ma obowiązek wyrejestrować dziecko z ubezpieczenia zdrowotnego. W takiej sytuacji obowiązek zgłoszenia studenta do ubezpieczenia i opłacania składki jest po stronie uczelni.
 

Ubezpieczenie dla studenta – NNW

Ubezpieczenie NNW PZU Edukacja to produkt, który zapewnia wsparcie, jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku pogorszy się stan zdrowia studenta. Obejmuje zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji oraz odszkodowanie za samo zdarzenie. W ramach polisy student otrzyma także potrzebną pomoc medyczną. Ochrona działa całą dobę, w Polsce i za granicą oraz w różnych sytuacjach np.: na uczelni, w drodze na wydział, podczas praktyk, w bibliotece czy u znajomych.

Ubezpieczenie jest elastyczne – student może sam dobrać taki zakres ochrony, jaki będzie najlepiej odpowiadał jego potrzebom.

Dowiedz się więcej -> TUTAJ
 


*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU NNW PZU Edukacja i PZU NNW Szkolne na pzu.pl.

*Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o włączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU Dom wraz z postanowieniami dodatkowymi i odmiennymi do tych OWU, które są dostępne na stronie https://simpl.rent/ubezpieczenia/.