22 stycznia 2015

Jak się uczyć?

Jak uczyć się szybko i skutecznie? Zbliża się sesja, czas uporządkować notatki! Oto krótki poradnik dla studentów.

​Na studiach uczysz się samodzielnie

Wykładowcy inspirują, przybliżają wybrane zagadnienia. Od Ciebie zależy, co i jak z tych wiadomości przyswoisz. Nie zaczynaj więc nauki od tłumaczenia, że pan/pani od np. statystyki źle wykłada. I tak zrobi egzamin, na którym musisz wykazać się wiedzą. Skoncentruj się i nie trać czasu na narzekanie. 

Zaplanuj naukę

Sesja to podsumowanie całego semestru lub roku nauki. Jeśli do tej pory systematyczność nie była Twoją mocną stroną, zacznij teraz. Niech ilość materiału Cię nie przeraża. Przy wzmożonej pracy przez kilka, kilkanaście dni nadrobisz zaległości i opanujesz najtrudniejsze przedmioty.

W kalendarzu wypisz terminy zaliczeń i egzaminów i według nich zaplanuj naukę. Uporządkuj notatki z każdego przedmiotu. Wypisz, co trzeba uzupełnić, skserować lub pożyczyć i zrób to jak najszybciej.

Podziel materiał na mniejsze jednostki. Nie ucz się jednego przedmiotu na raz. Mózg potrzebuje odmiany. Rób przerwy. Na przykład, ucz się godzinę, odpocznij przez 5 minut, znowu popracuj przez godzinę. Staraj się tak podzielić materiał, by w wyznaczonym czasie opanować jeden, dwa tematy. Zrób dłuższą przerwę, idź na spacer. Po powrocie zacznij od szybkiego powtórzenia poprzednich zagadnień, przeznacz na to ok. 10–15 minut i zacznij inny przedmiot. 

​Pokonaj kłopoty z motywacją

Na wszystkich kierunkach zdarzają się tzw. „kobyły”, które musisz zaliczyć. Trudno się do nich zmotywować. A wystarczy, że zmienisz nastawienie. Myśl o tych przedmiotach jak o czymś, co pomaga stać się specjalistą w swojej dziedzinie. Traktuj je np. jak etapy w zdobywaniu wymarzonej pracy.

Nagradzaj się za każdy sukces i „odhaczone zagadnienie”, zwłaszcza jeśli uczysz się „znienawidzonych” rzeczy. Po nauce większej części materiału zrób coś przyjemnego, idź do kina, spotkaj się ze znajomymi.

W utrzymaniu koncentracji pomoże Ci wiedza na temat samego siebie. Przeanalizuj, kiedy i jak najlepiej się uczysz, które zmysły do tego wykorzystujesz. Styl nauki związany jest z osobowością, wynika również z odziedziczonych predyspozycji, wychowania i czynników środowiskowych. Znaczenie mają również: pora dnia, nastrój, motywacja. Staraj się więc naukę dopasować do swojego rytmu i siadaj do książek w dobrym humorze.

Skorzystaj z naszej ściągawki i sprawdź, czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, kinestetykiem czy dotykowcem.

Skuteczne metody zapamiętywania

​Uczenie się to zapamiętywanie. Pomaga w tym robienie notatek. Rysuj, wypisuj hasła, twórz mapy myśli, ale zanim się za to zabierzesz, przeczytaj wyjściowy tekst. Jeśli jest długi lub bardzo nieprzystępny, staraj się przynajmniej „ogarnąć” go wzrokiem i wyłapać najważniejsze rzeczy. Podziel go na mniejsze fragmenty, z których zrobisz notatkę lub konspekt. W trakcie czytania podkreślaj kluczowe słowa lub zdania, co pozwoli Ci odtworzyć porządek logiczny tekstu, np. argumentację autora.

Skuteczną techniką zapamiętywania i robienia notatek są mapy myśli. Oto przykład:

​Łańcuchowa Metoda Skojarzeń

W nauce do testów pomaga Łańcuchowa Metoda Skojarzeń. Polega ona na zapamiętaniu dowolnego ciągu informacji poprzez połączenie go z obrazem w swojej wyobraźni.

Na przykład, do zapamiętania jest:

„PKB jest sumą wielu różnych czynników, w tym:

  • wydatków konsumpcyjnych,
  • wydatków przedsiębiorstw,
  • zmiany zapasów,
  • eksportu i importu.”

 

Wydatki konsumpcyjne skojarz z wizytą w centrum handlowym i pełną torbą zdobyczy z wyprzedaży. Wydatki przedsiębiorstw to pensje pracowników sklepów, którzy Cię obsługiwali podczas zakupów i koszty tysięcy plakatów informujących o przecenach. Zmiana zapasów – przecież podczas wyprzedaży magazyny pustoszały w oczach, a eksport i import pozwala cieszyć się ciuchami z całego świata! 

Ciąg skojarzeń może być zupełnie absurdalny. Ważne, by był dla Ciebie czytelny. Możesz pomóc sobie np. częściami ciała. Pod hasłem głowa zapamiętuj ogólną charakterystykę przedmiotu, ręce niech oznaczają funkcjonalność itd. 

Powodzenia!