10 lutego 2022

Mieszkanie na wynajem, czyli jak wynajmujący i najemca mogą zabezpieczyć swoje interesy

Mieszkanie na wynajem to sposób na stały i pewny dochód dla posiadaczy nieruchomości. Dla najemców natomiast im więcej jest mieszkań na wynajem, tym łatwiej odszukać najbardziej dogodną ofertę. Każda ze stron powinna jednak zadbać o swoje interesy w razie ewentualnych szkód w wynajmowanym mieszkaniu czy sytuacji losowych. Podpowiadamy, jak można to zrobić.

Właściciel może zweryfikować potencjalnego najemcę mieszkania

Umowa sprawdzona przez prawnika, przejrzystość w akcie notarialnym czy ubezpieczenie mieszkania niestety nie zagwarantują właścicielowi mieszkania, że cały okres umowy najmu przebiegnie bezproblemowo. Wielu sytuacji nie da się przewidzieć, gdy w grę wchodzi czynnik ludzki. Celem ograniczenia sytuacji, w których przykładowo najemca zalega z wpłatą czynszu, właściciel mieszkania może zweryfikować potencjalnego najemcę. Do weryfikacji, oprócz tradycyjnego spotkania, w czasie którego pokazujemy mieszkanie na wynajem i rozmawiamy z potencjalnym najemcom mieszkania, możemy wykorzystać nowoczesne technologie. Pomogą w potwierdzeniu tożsamości i kondycji finansowej, dzięki czemu nie będziemy musieli zadawać krępujących pytań o zarobki i życie prywatne.
 

Samodzielna weryfikacja najemcy przez właściciela mieszkania

  • Wyciągaj wnioski z rozmów z potencjalnym najemcą. Jeśli czujesz, że osoba wymaga od Ciebie natychmiastowego działania, np. prezentacji mieszkania w ciągu godziny od rozmowy – potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy. Jeśli jako wynajmujący dasz sobie od razu wejść na głowę – całkiem prawdopodobne, że w okresie trwania umowy wielokrotnie będziesz zmuszony do natychmiastowej reakcji na „wezwanie” najemcy nawet z błahych powodów.
  • Nie wynajmuj mieszkania „od dzisiaj”. Dość niepokojąca może być sytuacja, w której potencjalny najemca chce wprowadzić się od razu, bez oglądania mieszkania.
  • Dowiedz się, dlaczego najemca szuka mieszkania. Podczas takiej rozmowy można w łatwy sposób zorientować się w sytuacji prywatnej potencjalnego najemcy. Jeśli usłyszysz coś niepokojącego lub odniesiesz wrażenie, że Twój rozmówca mija się z prawdą – zastanów się kilka razy, czy takiej osobie chcesz powierzyć dostęp do swojego mieszkania.
  • Zapytaj potencjalnego najemcę o życie zawodowe. Choć pytanie o miesięczne zarobki dla żadnej ze stron nie jest wygodne – jako wynajmujący masz prawo je zadać. W Twoim interesie jest zorientowanie się, czy sytuacja najemcy pozwoli na regularne wpłaty czynszu w terminie.

Właściciel mieszkania ma możliwość samodzielnego przeprowadzenia weryfikacji najemcy, jednak może to być dość kłopotliwe w momencie, gdy jest wielu zainteresowanych najmem. Z pomocą przychodzi profesjonalna platforma zajmująca się weryfikacją najemców - simpl.rent. W ten sposób można nie tylko zweryfikować dużą liczbę najemców, lecz także uzyskać potwierdzone informacje o najemcy na podstawie baz informacji gospodarczych i kredytowych. 

Co więcej, ze współpracy PZU z platformą simpl.rent zrodziło się nowe ubezpieczenie – ubezpieczenie ochrony płatności czynszu. Wynajmujący korzystający z simpl.rent i posiadający ubezpieczenie ochrony płatności czynszu od PZU może więc spać spokojnie – jest podwójnie zabezpieczony zarówno przed nieuczciwymi najemcami (weryfikacja najemcy), jak i sytuacją, w której czynsz z jakichś powodów nie wpływa na konto.
 


Szkody w wynajmowanym mieszkaniu – kto ponosi odpowiedzialność?

W kodeksie cywilnym znajdziemy zapis, w którym mowa o tym, że wynajmujący ma obowiązek dokonywać większych napraw w wynajmowanym lokalu. Na najemcy natomiast ciąży odpowiedzialność za naprawę szkód wynikających ze zwykłego użytkowania. Niemniej, sam kodeks cywilny jest bardzo ogólny i w kwestiach spornych odnośnie szkód w wynajmowanym mieszkaniu stosuje się zwykle zapisy zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów lub samej umowie najmu. We wspomnianej ustawie szczegółowo opisane są rodzaje napraw, które powinien dokonywać najemca mieszkania. W praktyce jednak większość sporów między wynajmującym a najemcą jest rozwiązywane polubownie, a więc wymaga dogadania się obu stron odnośnie zaistniałej sytuacji.

Wynajmujący i najemca mogą jednak zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanego zniszczenia lokalu (np. zalania mieszkania), ewentualnych szkód w wynajmowanym mieszkaniu (np. zniszczenia ruchomości będących na wyposażeniu mieszkania: mebli, armatury, sprzętu RTV/AGD oraz elementów stałych np. ścian, zabudowy kuchennej, szaf wnękowych) czy też uzyskać ochronę prawną w sytuacji sporu. Na te potrzeby odpowiadają dedykowane pakiety ubezpieczeń powstałe przy współpracy PZU oraz simpl.rent.

Ubezpieczenie Najemcy może wykupić zarówno właściciel mieszkania, jak i najemca. Szkody w wynajmowanym mieszkaniu nie muszą zostać dokonane przez najemcę, OC dotyczy także szkód wyrządzonych przez dzieci, zwierzęta, ale także np. pomoc domową czy opiekunkę do dzieci.
 

Zadbaj o swój własny interes – ubezpieczenia dla wynajmujących i najemców

Oferta ubezpieczeniowa powstała ze współpracy simpl.rent i PZU dąży do podniesienia jakości w zakresie wynajmu mieszkań – zawiera rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo obu stronom wynajmu. Innowacyjne podejście do tematu to dla wynajmujących i najemców szansa na bezproblemową relację najmu. Poczynając od weryfikacji najemcy, poprzez ubezpieczenie płatności czynszu, a na ubezpieczeniu Najemcy kończąc. 

Usługi ubezpieczeniowe od PZU gwarantują pewność odnośnie tego, kto odpowiada za szkody wyrządzone w mieszkaniu (np. zniszczenie lub zalanie mieszkania), ale także, w jaki sposób wynajmujący uzyska odszkodowanie z tytułu szkody bez krzywdzenia żadnej ze stron. Większość sytuacji spornych, które mogą pojawić się podczas wynajmu mieszkania, jest więc wyjaśnione jeszcze przed podpisaniem umowy najmu.
 


*Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w  ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU Dom wraz z postanowieniami dodatkowymi i odmiennymi do tych OWU, które są dostępne na stronie https ://simpl.rent/ubezpieczenia/.