Wypadek w domu a odszkodowanie z polisy - kiedy mówimy o uszczerbku na zdrowiu?
Spis treści:
- Obowiązki właściciela nieruchomości a nieszczęśliwe wypadki w domu
- Co to jest uszczerbek na zdrowiu?
- Nieszczęśliwy wypadek w domu a odszkodowanie z ubezpieczenia NNW
- NNW – kiedy otrzymasz pomoc i w jakiej formie?
Obowiązki właściciela nieruchomości a nieszczęśliwe wypadki w domu
Właściciele domów zobowiązani są m.in. do regularnych przeglądów i konserwacji instalacji: np. cieplnej, gazowej, elektrycznej czy kanalizacyjnej. Mają także obowiązek dokonywania przeglądu przewodów kominowych. Także osoby posiadające mieszkania powinny regularnie sprawdzać stan techniczny instalacji i szybko naprawiać ewentualne usterki. Dlaczego jest to tak ważne w kontekście wypadków w domu?
Niesprawna instalacja elektryczna albo gazowa to jedne z najczęstszych przyczyn pożarów domów i mieszkań. Według Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2023 roku doszło do 29 735 takich pożarów w obiektach mieszkalnych. Bez względu na to, jak dbasz o bezpieczeństwo, występuje duże ryzyko takiego zdarzenia, zaś jej konsekwencją może być trwały uszczerbek na zdrowiu. Co to oznacza i w jakich przypadkach możesz ubiegać się o świadczenie z tego tytułu? Czy ubezpieczyciel wypłaci je z polisy mieszkaniowej?
Co to jest uszczerbek na zdrowiu?
Definicję uszczerbku na zdrowiu można znaleźć w przepisach prawa. Chodzi o naruszenie fizycznej lub psychicznej sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności i nie ma rokowań na poprawę. Za stały uszczerbek uznaje się np.:
- całkowitą utratę wzoru w jednym oku bądź w obu oczach;
- całkowitą utratę mowy;
- nieodwracalne ograniczenia ruchowe w wyniku całkowitej utraty kończyny górnej i / lub dolnej (bądź kończyn);
- całkowitą utratę słuchu w jednym uchu albo w obu uszach.
Polisa mieszkaniowa może obejmować ryzyka związane z uszczerbkiem na zdrowiu. Tak jest w przypadku ubezpieczenia PZU Dom, które możesz rozszerzyć o NNW. Wówczas polisa zapewnia nie tylko możliwość wypłaty odszkodowania, kiedy w nieruchomości pojawią się szkody spowodowane przez zdarzenia typu zalanie, ale także od następstw nieszczęśliwych wypadków, które mogą ci się przydarzyć w domu.
Nieszczęśliwy wypadek w domu a odszkodowanie z ubezpieczenia NNW
Jak już wspomnieliśmy, wypłatę z polisy NNW możesz uzyskać, jeśli przytrafi ci się nieszczęśliwy wypadek, czyli nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony doznał niezależnie od swej woli, a jego efektem będzie trwały uszczerbek na zdrowiu oznaczający trwałe i nierokujące poprawy uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, spowodowane wypadkiem ubezpieczeniowym.
Warto wiedzieć, że wypłatę świadczenia z ubezpieczenia NNW możesz uzyskać bez względu na to, czy do nieszczęśliwego wypadku doszło w domu, w szkole czy w pracy. Odszkodowanie, jakie będzie ci przysługiwać, stanowi określony procent sumy ubezpieczenia.
NNW – kiedy otrzymasz pomoc i w jakiej formie?
Nieszczęśliwy wypadek w domu może przydarzyć się każdemu, a odszkodowanie może wtedy okazać się niezbędne. Jeśli wybierzesz polisę NNW od PZU, możesz uzyskać nie tylko wypłatę świadczenia w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Poza wypłatą świadczenia Centrum Pomocy PZU zapewnia również usługi powypadkowe na terytorium Polski typu wizyty domowe lekarza i pielęgniarki.
Polisa NNW to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zabezpieczyć finansowo swoich bliskich. W przypadku twojej śmierci w następstwie nieszczęśliwego wypadku otrzymają od nas wsparcie finansowe.
Uwaga: możesz posiadać wiele polis NNW. W razie następstw nieszczęśliwego wypadku w domu przysługuje prawo zgłoszenia szkody i otrzymania świadczenia z każdej z nich. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie są warunki zawartego ubezpieczenia.
Jak już wiesz, nasze ubezpieczenie zapewnia nie tylko świadczenie pieniężne, ale również pomoc assistance, która obejmuje m.in.:
- pomoc medyczną,
- pomoc psychologa,
- opiekę nad psami i kotami,
- opiekę nad dziećmi,
- pomoc domową,
- zastępstwo w podróży służbowej,
- zmiennik kierowcy (kiedy przez wypadek nie jesteś w stanie wrócić do domu prowadząc auto).
Ochronę ubezpieczeniową możesz rozszerzyć, dzięki czemu polisa zapewni ci jeszcze więcej świadczeń po wypadku:
- Po leczeniu – zwrócimy ci koszty związane z powrotem do zdrowia np. za niezbędną rehabilitację (zgodnie z limitami określonymi w OWU).
- Po pobycie w szpitalu – otrzymasz odszkodowanie m.in. za każdy dzień pobyt w szpitalu czy z tytułu przebytych operacji (do 30 dni).
- Niezdolność do pracy – dostaniesz środki za każdy dzień, w którym nie będziesz w stanie wykonywać swoich obowiązków zawodowych, jeżeli w wyniku wypadku twój pobyt w szpitalu trwał co najmniej 7 dni.
- Problemy zdrowotne lub śmierć – wypłata środków m.in. w przypadku poważnego zachorowania nierokującego wyzdrowieniu.
- Całkowite trwałe inwalidztwo – kiedy po wypadku już nigdy nie będziesz w stanie wykonywać jakiekolwiek pracy zarobkowej.
Nasze ubezpieczenie działa nie tylko w Polsce, ale i za granicą – wyjątek stanowią np. usługi assistance czy hospitalizacja. Nie ma znaczenia twój wiek, stan zdrowia ani zawód. Możesz samodzielnie ustalić chociażby wysokość sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty, jaką możemy wypłacić z polisy.
Ogólne Warunki Ubezpieczenia
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU Dom oraz PZU NNW dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.