Co to jest NNW komunikacyjne? Jak działa ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy i pasażerów?
Spis treści:
- Co to jest NNW?
- Ile powinna wynosić suma ubezpieczenia NNW?
- Dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia NNW?
- Kiedy nie otrzymasz świadczenia z NNW?
- FAQ
Co to jest NNW?
Ubezpieczenie NNW to rodzaj polisy, która daje możliwość uzyskania odszkodowania, jeśli doznasz następstw nieszczęśliwych wypadków (stąd skrót nazwy ubezpieczenia). Oznacza to, że jeśli złamiesz rękę, skręcisz nogę czy doznasz innego urazu, ubezpieczyciel może wypłacić świadczenie, które pomoże ci pokryć koszty leczenia lub rehabilitacji. Ubezpieczenie to może obejmować zarówno wypadki w domu, pracy, jak i podczas podróży.
A co to jest NNW komunikacyjne? To polisa przeznaczona dla osób, które podróżują samochodem i muszą liczyć się z ryzykiem wypadku. W PZU oferujemy polisę PZU Auto NNW, dzięki której kierowca i pasażer pojazdu mogą otrzymać świadczenie, jeśli w wyniku zdarzenia:
- wystąpi trwały uszczerbek na zdrowiu – wówczas można otrzymać określony procent sumy ubezpieczenia w zależności od tego, jakich strat zdrowotnych doświadczono; w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat;
- konieczne będzie uciążliwe leczenie – dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, ale również do operacji lub hospitalizacji przez co najmniej 5 dni; wtedy można liczyć na 1% sumy ubezpieczenia, nie więcej niż 1000 zł;
- wystąpi niezdolność do pracy – za każdy dzień niezdolności przysługuje 1% sumy ubezpieczenia; w razie leczenia ambulatoryjnego świadczenie wypłacane jest od 7 dnia po nieszczęśliwym wypadku;
- dojdzie do śmierci – wtedy 100% sumy ubezpieczenia otrzymują bliscy zmarłej osoby.
Ile powinna wynosić suma ubezpieczenia NNW?
Im jest wyższa, tym większe możesz otrzymać świadczenia, bo to od sumy ubezpieczenia wyliczane są wypłacane kwoty odszkodowania (zależą także od procentowego uszczerbku na zdrowiu). Pamiętaj, że większa kwota potencjalnej rekompensaty oznacza również wyższą składkę za ubezpieczenie. Zazwyczaj suma ubezpieczenia może wynosić od kilku tysięcy do 100 tys. zł.
Dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia NNW?
Już wiesz, co to jest NNW, odpowiemy teraz na pytanie, czemu warto wykupić ten rodzaj ubezpieczenia? Ta polisa nie jest obowiązkowa tak jak ubezpieczenie OC. Jej wybór jest jednak trafioną decyzją. Jeśli dojdzie do wypadku i jesteś osobą poszkodowaną, możesz otrzymać nie tylko świadczenie z OC sprawcy, ale masz także prawo do świadczenia z tego ubezpieczenia. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe pieniądze na leczenie czy rehabilitację. NNW zabezpiecza również twoich bliskich na wypadek, gdyby ciebie zabrakło.
Kiedy nie otrzymasz świadczenia z NNW?
Nie w każdym przypadku otrzymasz świadczenie od zakładu ubezpieczeń. Nie przysługuje ono, jeśli:
- prowadzisz samochód bez ważnego, wymaganego dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem;
- wypadek zdarzył się, bo kierowca był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, substancji psychotropowych, a także podobnie działających leków;
- wypadek jest efektem udziału w bójce albo popełnienia lub usiłowania popełnienia przestępstwa lub samobójstwa;
- nieszczęśliwe zdarzenie zaszło podczas trwania stanu wyjątkowego, udziału w strajkach, zamieszkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg, rozruchach.
FAQ
Do czego służy ubezpieczenie NNW?
NNW obejmuje ochroną życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów (w przypadku uszkodzenia ciała, ale także śmierci na skutek wypadku samochodowego). To polisa, dzięki której łatwiej podołasz finansowym konsekwencjom zdarzenia.
Czy opłaca się brać NNW?
Tak, gdyż w razie wypadku możesz zapewnić sobie i najbliższym dodatkowe środki finansowe. Ubezpieczyciel wypłaci je, jeśli np. dojdzie do uszczerbku na zdrowiu.
Czym różni się OC od NNW?
Polisa OC komunikacyjna jest obowiązkowa, a NNW dobrowolne. Środki z OC przekazywane są poszkodowanym, a w przypadku NNW będą obejmować także kierowcę, który spowodował wypadek i doznał np. uszczerbku na zdrowiu, a także pasażerów.
Czy NNW obejmuje kierowcę?
Ubezpieczenie chroni zarówno kierowcę samochodu, jak i pasażerów.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.