04 października 2024

Ubezpieczenie – co to jest? Jak działa polisa ubezpieczeniowa?

Aby podejmować rozsądne decyzje dotyczące ubezpieczeń, trzeba mieć świadomość, co oznaczają podstawowe pojęcia, którymi posługuje się agent ubezpieczeniowy. Nie są one skomplikowane, a na rynku dostępnych jest coraz więcej rodzajów ubezpieczeń, które mogą dać Ci poczucie bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy ubezpieczasz samochód, domek letniskowy, nowy komputer czy gospodarstwo rolne, musisz mieć ugruntowaną wiedzę na temat ubezpieczenia – co to jest, na co zwracać uwagę i jak interpretować konkretne zagadnienia.

Spis treści: 

  1. Ubezpieczenie – co to jest? 
  2. Polisa ubezpieczeniowa 
  3. Wypadek ubezpieczeniowy 
  4. Data początku odpowiedzialności 
  5. Jak to działa? Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności 
  6. Co to jest ubezpieczenie na życie? 
  7. Ubezpieczenie – co to jest OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej)? 

 

Ubezpieczenie – co to jest? 

To umowa zawarta pomiędzy klientem a ubezpieczycielem (zakładem ubezpieczeń, towarzystwem ubezpieczeniowym), który zobowiązuje się wypłacić określoną sumę pieniędzy  lub wykonania określonej w umowie ubezpieczeniowej usługi w razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego..   

Ubezpieczenia działają na stosunkowo prostej zasadzie tzw. transferu ryzyka. Według niej w odpowiednio dużej grupie ubezpieczonych tylko niektórych dotknie zdarzenie, przed którym chcą się ochronić. Odszkodowania wypłacane są z funduszu, na który składają się środki zgromadzone od wszystkich ubezpieczonych (z tytułu konkretnego ubezpieczenia). Jeżeli w okresie, który obejmuje polisa, nie zdarzy się wypadek ubezpieczeniowy, składka nie podlega zwrotowi. Można przyjąć, że ubezpieczony złożył się na odszkodowania wypłacone tym, którzy doświadczyli niechcianej sytuacji. Ubezpieczenia nie należy zatem traktować jako lokaty (poza produktami typu: poliso-lokata, czyli ubezpieczeniami finansowymi). Dostępne są różne rodzaje ubezpieczeń m.in. ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czy ubezpieczenie pojazdów.  
 

​Polisa ubezpieczeniowa 

To jeden z podstawowych dokumentów ubezpieczeniowych potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczeniowej między klientem a towarzystwem. Polisa wystawiana jest ubezpieczającemu. Jej treść powinna zawierać: 

  • dane ubezpieczającego (w przypadku osób fizycznych najczęściej wymagane jest imię i nazwisko, adres i numer PESEL), 
  • przedmiot ubezpieczenia, 
  • rodzaj ryzyka, 
  • czas trwania ubezpieczenia, 
  • wysokość składki. 

Do polisy muszą być dołączone ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Różne rodzaje ubezpieczeń oczywiście wymagają innego zakresu informacji. 

Dajemy radę: polisa ubezpieczeniowa nie jest lokatą. To nie skarbonka. W określonym rytmie czasowym wpłacasz konkretną kwotę, ale nie odzyskasz całej wpłaconej sumy. Innymi słowy: co jakiś czas płacisz, np. składkę w wysokości 50 zł, ale nie możesz traktować tego w ten sposób, że kiedy przytrafi ci się wypadek ubezpieczeniowy, otrzymasz równowartość sumy wpłaconej do dnia niefortunnego zdarzenia. Dostaniesz odszkodowanie, które pokryje koszty leczenia czy naprawy sprzętu, albo dostęp do usługi o takiej wartości, na którą umówiłeś się z ubezpieczycielem. Polisa zawiera sumę ubezpieczenia, czyli maksymalną kwotę, którą może wypłacić towarzystwo poszkodowanemu.

  

Wypadek ubezpieczeniowy 

Wypadek ubezpieczeniowy to każde przyszłe i niepewne zdarzenie, które dla ubezpieczonego oznacza bezpośredni lub pośredni uszczerbek finansowy, a więc konieczność pokrycia strat lub poniesienia dodatkowych nakładów. Może to być: 

  • śmierć ubezpieczonego,  
  • choroba,  
  • uszkodzenie samochodu,  
  • pożar domu,  
  • osiągniecie określonego wieku (tzw. dożycie),  
  • utrata pracy,  
  • urodzenie się dziecka  
  • i wiele innych sytuacji.  

Zależy to od zakresu ochrony – są takie polisy, w których wynika on z przepisów, np. w przypadku ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych, jak i takie, kiedy ubezpieczający może wybrać go zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.  
 

​Data początku odpowiedzialności 

Jest równocześnie datą objęcia ubezpieczonego ochroną wskazaną w polisie. 
 

​Jak to działa? Zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności 

Może złamiesz sobie nogę, będziesz sprawcą kolizji, ktoś zniszczy twój dom letniskowy, okradną ci mieszkanie – oczywiście liczysz na to, że tak się nie stanie, ale jeśli spotka cię któreś z wymienionych zdarzeń, a nie masz polisy ubezpieczeniowej, to poniesiesz niemałe koszty. 

Zawsze jednak trzeba pamiętać, że istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Dlatego każdy klient powinien bezwzględnie zapoznać się z OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia) jeszcze przed zawarciem umowy. OWU to zgodne z ogólnymi normami prawnymi zasady, na podstawie których działa dane ubezpieczenie. Wyznacza prawa i obowiązki każdej ze stron umowy i stanowi integralną jej część. OWU to bardzo ważny dokument, który należy przeczytać w całości. Zapoznanie się z jego treścią, zwłaszcza z listą wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności, uchroni przed niepotrzebnymi napięciami na linii klient–ubezpieczyciel. Po prostu dowiesz się, kiedy dostaniesz odszkodowanie, zanim jeszcze dojdzie do szkody. Jeśli interesują cię ubezpieczenia w PZU, niezbędne informacje znajdziesz na stronie, możesz także skontaktować się z konsultantem przez infolinię bądź odwiedzić nas w oddziale. 
 

Co to jest ubezpieczenie na życie? 

Polisa na życie to ochrona, która obejmuje m.in. ryzyko śmierci ubezpieczonego, zachorowanie na ciężką chorobę, np. nowotwór, złamanie kości, ale przydaje się też w radosnych chwilach, takich jak  narodziny dziecka. Jeśli do tego dojdzie, osoby uposażone otrzymają świadczenie w wysokości sumy ubezpieczenia. To sposób na zabezpieczenie bliskich na wypadek, gdyby zabrakło ubezpieczonej osoby. Ryzyko śmierci nie musi być jedynym, które obejmuje polisa. Zazwyczaj można zawierać dodatkowe umowy ubezpieczenia, dzięki którym ochrona będzie mieć szerszy zakres, np. towarzystwo może wypłacić pieniądze, jeśli ubezpieczony poważnie zachoruje.  Poza polisą na życie można wykupić także NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, z którego ludzie korzystają bardzo często np. podczas wyjazdów wakacyjnych. 
 

Ubezpieczenie – co to jest OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej)? 

To polisa, która chroni przed konsekwencjami finansowymi szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego. Najpopularniejszymi jej rodzajami są OC komunikacyjne (obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych), OC w życiu prywatnym czy OC zawodowe.  

Jeśli masz obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu i spowodujesz nim szkodę, poszkodowany może otrzymać od ubezpieczyciela odszkodowanie. Pokryje ono m.in. koszty naprawy uszkodzonego przez Ciebie auta, samochodu zastępczego dla poszkodowanej osoby, a także wydatki na leczenie osób, które ucierpiały na skutek wypadku. 

Szeroki zakres może mieć również OC w życiu prywatnym. Chroni przed kosztami związanymi ze szkodami, które spowoduje ubezpieczony i jego bliscy należący do wspólnego gospodarstwa domowego. Może obejmować również szkody spowodowane przez domowe zwierzęta – psa lub kota, a nawet osoby, które pomagają w gospodarstwie, np. opiekunka do dziecka czy ogrodnik. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie również w sytuacji, jeśli np. ktoś złamie nogę, ponieważ poślizgnął się na chodniku przed naszą posesją lub pogryzł go nasz pies albo dziecko pozostawione bez opieki uszkodzi ekspozycję wystawy w sklepie.  
 
 


Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej osób fizycznych w życiu prywatnym dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach lub u naszych agentów.