Ubezpieczenie OC – co to jest, co obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Czym różni się od AC?
Spis treści:
- Ubezpieczenie OC – co to?
Kto odpowiada za ubezpieczenie pojazdu?
Czy polisa OC obejmuje wyłącznie zdarzenia spowodowane przez ubezpieczonego? - Jakie zdarzenia obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?
- Czy polisa OC dotyczy wyłącznie zdarzeń, gdy pojazd znajduje się w ruchu?
- Ile wynoszą sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC?
- Czego nie obejmuje polisa OC pojazdu?
- Czym różnią ubezpieczenia OC i AC?
- FAQ
Na czym polega OC?
Co to jest za skrót OC?
Jak działa ubezpieczenie OC?
Co obejmuje OC?
Ubezpieczenie OC – co to?
Każda osoba, która ma pojazd, musi ubezpieczyć go w ramach OC. Gdy spowodujesz kolizję albo wypadek, uszkodzisz auto innego kierowcy, otrzyma on odszkodowanie z twojej polisy. W wyniku takiego zdarzenia nie musisz przekazywać mu własnych środków. Można zatem powiedzieć, że ubezpieczenie OC chroni zarówno sprawcę szkody, jak i poszkodowanego. Sprawca zyskuje pewność, że nie poniesie wysokich kosztów za stworzone szkody, zaś poszkodowany wie, że otrzyma rekompensatę bez konieczności jej dochodzenia.
Kto odpowiada za ubezpieczenie pojazdu?
Za obowiązek ubezpieczenia pojazdu odpowiada jego posiadacz, również spadkobierca, który korzysta z pojazdu po śmierci właściciela, oraz leasingobiorca lub korzystający z wypożyczonego auta.
Warto sprawdzić, do kiedy masz ważne OC komunikacyjne. Jeśli nie masz polisy, odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Oczywiście, nie oznacza to, że nie poniesiesz finansowych konsekwencji. UFG wystąpi bowiem z regresem i będzie domagać się od ciebie zwrotu pieniędzy. Poza tym zapłacisz karę za brak OC. W przypadku samochodu osobowego wynosi ona nawet dwukrotność minimalnego wynagrodzenia w Polsce obowiązującego w danym roku. Dlatego koniecznie zadbaj o ciągłość ochrony. Jeśli zbliża się koniec polisy, sprawdź, gdzie najkorzystniej kupić ubezpieczenie OC samochodu.
Czy polisa OC obejmuje wyłącznie zdarzenia spowodowane przez ubezpieczonego?
Ochrona obejmuje nie tylko właściciela pojazdu. Jeśli masz samochód, z którego korzysta np. twój syn, córka, żona lub mąż i to oni spowodują szkodę, to i tak poszkodowani otrzymają odszkodowanie.
Jakie zdarzenia obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?
Zakres ochrony, który zapewnia ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jest szeroki. Obejmuje wiele zdarzeń, a oto kilka przykładowych:
- kolizja z innym pojazdem – nie ma znaczenia, czy dojdzie do tego na parkingu, podwórku czy drodze;
- uderzenie pojazdem w budynek, obiekt publiczny czy ogrodzenie;
- spowodowanie wypadku, w którym poszkodowanym jest pieszy lub rowerzysta;
- potrącenie zwierzęcia.
Jeśli doprowadzisz do zdarzenia na drodze, w wyniku którego urazu doznasz ty, twój pasażer albo kierowca innego auta odszkodowanie pokryje wykupione przez ciebie OC. Polisa obejmuje szkody majątkowe, jak uszkodzenie pojazdu, oraz osobowe, np. koszty leczenia i rehabilitacji.
Czy polisa OC dotyczy wyłącznie zdarzeń, gdy pojazd znajduje się w ruchu?
Obowiązkowe OC działa nie tylko wtedy, kiedy pojazd się przemieszcza. Dotyczy również szkód, do których dojdzie podczas wsiadania lub wysiadania, załadunku i rozładunku, a także zatrzymania i postoju. Przykładowo, jeśli pojazd stoi na parkingu i wychodząc z niego, uderzysz drzwiami o sąsiednie auto, OC obejmie taką szkodę.
Ile wynoszą sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC?
Sumy gwarancyjne to maksymalna kwota, którą ubezpieczyciel może wypłacać z polisy poszkodowanym. W przypadku komunikacyjnego OC minimalna ich wysokość jest określona w art. 36 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie może być niższa niż równowartość w złotych 5 210 000 euro w przypadku szkód osobowych i 1 050 000 euro dla szkód majątkowych.
Czego nie obejmuje polisa OC pojazdu?
Ubezpieczenie OC samochodu zapewnia odszkodowanie w przypadku różnych zdarzeń, ale nie wszystkich. Zobacz, czego nie ma w OC sprawcy:
- szkody wyrządzone umyślnie;
- szkody wynikające z rażącego niedbalstwa ze strony ubezpieczonego – nie jest to definiowane w przepisach, ale chodzi o znaczne zaniedbanie i lekkomyślność (takie zdarzenia oceniane są indywidualnie);
- używanie pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem, np. w wyścigach samochodowych;
- spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
- wypadek, po którym nastąpiła ucieczka z miejsca zdarzenia;
- kierowca nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu;
- szkody powstałe w wyniku stanu wyjątkowego, np. działań wojennych, ataków terrorystycznych.
Listę wyłączeń odpowiedzialności znajdziesz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Czym różnią ubezpieczenia OC i AC?
Temat OC – co to jest, co obejmuje ten typ ubezpieczenia, już rozwinęliśmy. Warto także wyjaśnić, jakie są różnice między OC a AC. Pierwsza polisa jest obowiązkowa, a ubezpieczenie AC dobrowolne. OC uchroni cię przed kosztami szkód, które wyrządzisz innym uczestnikom ruchu drogowego, natomiast z autocasco możesz naprawić szkody w twoim aucie, kiedy np. dojdzie do jego uszkodzenia w wyniku zderzenia ze zwierzęciem. Zakres OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest określony ustawowo. W przypadku AC ochrona zależy natomiast od umowy zawartej z ubezpieczycielem.
FAQ
Dzięki ubezpieczeniu OC pojazdu sprawca szkody nie musi jej naprawiać z własnych środków. Polisa chroni przed odpowiedzialnością finansową za spowodowane zdarzenia. Na podobnej zasadzie działa obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników czy OC zawodowe (np. prawników lub lekarzy).
OC to skrót od odpowiedzialności cywilnej.
Kiedy spowodujesz szkodę, ale masz obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, odszkodowanie z OC wypłaci ubezpieczyciel. Nie poniesiesz kosztów z tego tytułu. Natomiast licz się z tym, że możesz więcej zapłacić za kolejny rok ochrony ubezpieczeniowej.
Zakres ubezpieczenia OC obejmuje szkody majątkowe i osobowe. Nie tylko takie, do których dochodzi w związku z ruchem pojazdu, ale również w czasie jego postoju, załadunku i rozładunku, wsiadania do niego i wysiadania z niego.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczeń komunikacyjnych PZU Auto dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów oraz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu. Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Źródła
https://www.pbuk.pl/o-nas/aktualnosci/item/69-do-kogo-lub-czego-jest-przypisane-oc-w-polsce