Jak zapobiegać wypadkom w domu?
Z raportu Państwowej Straży Pożarnej wynika, że Straż wyjeżdża rocznie do ok. 30 tysięcy interwencji. Głównie do obiektów mieszkalnych takich jak domy jedno- i wielorodzinne, budynki mieszkalne w gospodarstwach rolnych czy domki letniskowe.
Z kolei dane GUS informują, że aż 70% interwencji zespołów ratownictwa dotyczy zgłoszeń do zdarzeń w domu. Najczęstsze urazy dotyczą konieczności udzielenia pomocy chirurgicznej, urazowo- ortopedycznej oraz chorób wewnętrznych.
Wypadek może zdarzyć się każdemu z nas. To zdarzenie nagłe, nieprzewidziane i niezależne od nas samych. Przyjrzyj się swojemu mieszkaniu i zaprowadź w nim nowe porządki, czyli własne standardy BHP. Dzięki nim Twój dom będzie bezpieczny.
Domowe BHP
Wypadki w domu często spowodowane są nieuwagą, czy to przy krojeniu – łatwo wtedy o zacięcie się, czy podczas nieostrożnego wchodzenia lub schodzenia po schodach, nieprawidłowego korzystania z drabiny. Ale można też poślizgnąć się wychodząc z kąpieli.(na takie urazy narażone są zwłaszcza osoby starsze) lub poparzyć przy przygotowywaniu posiłku – to dotyczy przede wszystkim dzieci, które mogą dotknąć rozgrzanej kuchenki lub oblać się wrzątkiem.
Sprawdź zatem, czy stosujesz się do podstawowych zasad domowego BHP.
1. Czyste powietrze.
Jeśli myślisz o tym co warto zrobić, aby Twój dom był bezpieczny, to zacznij od świeżego powietrza. Zainwestuj i kup czujnik wykrywający podwyższone stężenie tlenku węgla, gazu i dymu. To niewielki koszt, a może uratować życie. Czujniki są już obowiązkowe w wielu krajach UE, m.in. we Francji, Austrii czy Belgii. Aby zachować świeże powietrze, ważne jest także wietrzenie pomieszczeń, przynajmniej raz dziennie.
Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem.
2. Z dala od ognia.
Najczęstszą przyczyną pożaru w domu jest nieodpowiedzialne zachowanie dorosłych. Znacznie dalej w statystykach znajdują się wady urządzeń czy ich nieprawidłowa eksploatacja (np. pozostawienie włączonego żelazka lub garnka na gazie). Warto zatem wyposażyć mieszkanie w gaśnicę, np. mgłową, która gasi wszystkie materiały i właściwie nie zostawia śladów użycia.
3. Upadki w domu.
Najczęściej urazom z powodu upadków ulegają osoby starsze i małe dzieci. Wywrotki, które towarzyszą nauce chodzenia są niegroźne, a wręcz nieuniknione, aby nauczyć się balansować ciałem. Jeżeli chcesz uniknąć upadków Twojego dziecka z wysokości musisz zmienić nawyki, np. nie zostawiać krzesła przy parapecie czy blacie kuchennym, na które dziecko mogłoby wejść. Nie należy zostawiać dzieci samych na przewijakach, czy łóżku, ponieważ upadek nawet z 70 cm może być niebezpieczny.
Dajemy radę: W domu nawet wanna może okazać się niebezpieczna jeśli nie zainstalujesz maty antypoślizgowej. To drobiazg, który może uchronić Cię przed bolesnym upadkiem.
4. Wyposażenie
Istotną rolę w trosce o bezpieczeństwo odgrywa prawidłowe wyposażenie mieszkania, m.in. w apteczkę i gaśnicę, ale też dobór sprzętu AGD. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania czy wyposażania domu. Podstawowa rzecz w domu, czyli montaż gniazdek elektrycznych nie może być przypadkowa – pamiętaj aby umieścić je z dala od umywalki czy wanny.
5. Po prostu bezpieczne nawyki!
Przygotuj krótką listę podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa:
- Przed wyjściem sprawdź: kuchenkę, piekarnik, żelazko, krany, piecyki elektryczne lub gazowe.
- Nie używaj urządzeń elektrycznych w łazience w czasie, gdy ktoś korzysta z wanny lub prysznica.
- Chowaj wszystko co ostre, a na szuflady z nożami i sztućcami stosuj dodatkowe zabezpieczenia.
- Środki chemiczne i łatwopalne trzymaj w zamkniętych opakowaniach jak najdalej od dzieci.
- Czajniki czy garnki z wrzącymi płynami stawiaj zawsze na dalszych palnikach i w głębi blatu.
- Nigdy nie zostawiaj dzieci samych w wannie z wodą i zawsze stosuj maty antypoślizgowe.
- Nie zostawiaj otwartych szafek, rozrzuconych zabawek, mokrej podłogi.
- Naucz się udzielania pierwszej pomocy. Niezwłocznie udzielona pomoc może zwiększyć szansę na przeżycie nawet 2-3 krotnie.
- W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, zadzwoń na telefon alarmowy 112, podając swoje imię, nazwisko, rodzaj zdarzenia i miejsce.
Dajemy radę: Dom to azyl – zadbaj o to by był bezpieczny.