Jak w wynajmowanym mieszkaniu poczuć się jak we własnym domu?
Zmiana koloru ścian
Jeśli wprowadzasz się do mieszkania, w którym właściciel nie odświeżył ścian, warto żebyś zrobił to sam. O wiele przyjemniej mieszka się w czystym i schludnym pomieszczeniu oraz w otoczeniu ulubionych barw, które mają na Ciebie dobry wpływ. Dodatkowo na tle ładnej ściany nawet stare meble będą się lepiej prezentowały.
Dajemy radę: Zanim chwycisz za pędzel obowiązkowo spytaj o zgodę właściciela! W wynajmowanym mieszkaniu nie możesz wprowadzać nawet drobnych zmian bez jego wiedzy.
Własna aranżacja
Jeśli mieszkanie wyposażone jest w meble i sprzęt, które niekoniecznie są w twoim guście, nie martw się. Czasami wystarczy, że zupełnie inaczej na nie spojrzysz, poprzestawiasz lub spróbujesz innych kombinacji w ustawieniu, aby całość znacznie lepiej się prezentowała.
Dajemy radę: Meble można przerobić tak, aby odpowiadały naszemu gustowi. W tym celu pomaluj je, oklej lub wymień uchwyty.
Tekstylia do domu
Najlepszym, najszybszym i najtańszym sposobem na metamorfozę mieszkania są piękne, kolorowe tekstylia. Dzięki kilku rzeczom odmienisz meble i całe wnętrze nie do poznania. Wystarczy np.
Małe rzeczy nadają wielkie znaczenie
Aby w wynajmowanym mieszkaniu poczuć się jak u siebie musisz je „oswoić”. Najlepszym na to sposobem jest nadanie mu osobistego charakteru poprzez dodatki. Wyeksponuj rzeczy, które oddają Twój charakter i Twojej rodziny. Mogą to być osobiste zdjęcia, ulubione książki, gadżety czy pamiątki z wakacji. Jeśli nie możesz nic powiesić na ścianach, nie musisz rezygnować ze zdjęć czy plakatów - oprawione w ramki mogą stać oparte o meble. Dodatkowo, aby mieszkanie stało się bardziej przytulne, warto zadbać o kwiaty doniczkowe lub świeże w wazonie.
Jesteś najemcą? Ubezpiecz się!
Nawet największym szczęściarzom nie wszystko uchodzi na sucho. Pożar, zalanie mieszkania sąsiada czy kradzież z włamaniem może się przydarzyć każdemu.
Jeśli wynajmujesz mieszkanie powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu swoich rzeczy, które w nim trzymasz oraz stałych elementów, które należą do Ciebie np. zabudowane meble kuchenne, czy szafy wnękowe.
Jako najemca możesz także wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC w życiu prywatnym), które zapewni Ci ochronę przed poniesieniem kosztów, gdy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej, np. gdy zalejesz mieszkanie sąsiada. Warto też rozszerzyć ochronę o szkody wyrządzone w mieniu najmowanym na wypadek gdy przez swoja nieostrożność zniszczysz wyposażenie, które jest własnością właściciela mieszkania.
Wraz z ubezpieczeniem mieszkania i jego wyposażenia możesz dodatkowo wykupić ochronę w zakresie usług assistance, w ramach którego możesz skorzystać np. z pomocy hydraulika lub ślusarza w razie awarii.
Udekorowanie wynajmowanego mieszkania to spore wyzwanie. Jednak jak widać, nie trzeba wiele wysiłku, by obce cztery ściany zamieniły się w nasze własne przytulne miejsce, do którego będziemy z chęcią powracać.
Źródła
Ubezpieczenie PZU Dom: https://www.pzu.pl/