Jak odnaleźć się na studiach?
Pierwsza wizyta
Dostaniesz plan z numerami sal i pomieszczeń, które mogą być rozsiane po całym kampusie. Zacznij więc od sprawdzenia, gdzie są sekretariaty, dziekanat – tu będziesz częstym gościem, punkty ksero, stołówka. Od razu zapisz się do przychodni uczelnianej (lub najbliższej do Twojego miejsca zamieszkania) i do biblioteki. Zajrzyj do siedzib organizacji studenckich, akademickiego biura pracy czy biura Erasmusa. Przejrzyj też stronę internetową uczelni, a także swojego wydziału lub instytutu. Poszukaj informacji o stypendiach. Na naukowe pracuje się od pierwszego roku.
W dziekanacie
Załatwisz w nim m.in.: indywidualny tok nauczania, zmianę grupy ćwiczeniowej, zmianę trybu lub kierunku studiów, usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach, przedłużenie sesji, egzamin/wpis warunkowy, rezygnację ze studiów, powtarzanie semestru, stypendium socjalne, przesunięcie terminu składania pracy licencjackiej/magisterskiej, termin obrony, przesunięcie terminu płatności na studiach płatnych, urlop studencki, wydanie dokumentów w języku obcym (gdy jedziesz na stypendium zagraniczne).
W większości spraw konieczne będzie podanie. Wzory podań możesz pobrać w tym miejscu.
Tu przeczytasz, jak zorganizowane są uczelnie.
Pamiętaj o akademickiej tytulaturze. Tu dowiesz się, jak zwracać się do pracowników uczelni.
Pierwsze zajęcia
Czekają Cię ćwiczenia, wykłady, konwersatoria, laborki i inne przyjemności. Tutaj dowiesz się, co się na nich dzieje.
Na pierwszych zajęciach otrzymasz sylabus, czyli zbiór tematów oraz spis lektur do danego przedmiotu. Sylabus pomoże Ci również w przygotowaniu prac zaliczeniowych, pisemnych, referatów oraz w nauce do egzaminu. Zatrzymaj go do czasu przygotowywania licencjatu lub magisterki.
Zapisywanie się na zajęcia
Jeśli na Twoim kierunku będą zajęcia do wyboru, sprawdź ile mają punktów ECTS. W semestrze musisz zgromadzić odpowiednią ich liczbę.
Tu znajdziesz informację o punktach ECTS i systemie bolońskim.
Pamiętaj o WF-ie. Na najatrakcyjniejsze zajęcia szybko kończą się miejsca!
Biblioteka
Po zajęciach od razu wypożyczaj książki potrzebne na następne zajęcia. Dla spóźnialskich zostaje kserowanie lub czytelnia. Nie kupisz wszystkich książek wymienionych w sylabusie. Z reguły wystarczy jeden podręcznik, który poleci wykładowca. Resztę wypożyczysz lub skserujesz.
Tu znajdziesz wskazówki, jak wybierać i przeglądać książki do prac pisemnych lub referatów.
Ubezpieczenie
Nowe miejsce, nowi znajomi, mnóstwo możliwości. Pomyśl o dodatkowym zabezpieczeniu. Tym bardziej, gdy planujesz regularne uprawianie sportu. Wykup indywidulaną polisę NNW. Być może uczelnia oferuje polisę zbiorową, zapytaj w sekretariacie!
Powodzenia!