19 kwietnia 2019

Jak bezpiecznie zapakować samochód?

Pakowanie bagaży do auta ma znaczenie dla bezpieczeństwa naszej podróży. Dlatego powinniśmy przestrzegać kilku reguł i unikać pospiesznego wrzucania tobołków do pojazdu.

Żadnych przedmiotów luzem – to zasada, która powinna towarzyszyć pakowaniu rzeczy do kabiny samochodu. Książka położona luzem na siedzeniu w razie gwałtownego hamowania może solidnie uderzyć pasażera w głowę, aparat fotograficzny w razie wypadku może spowodować dodatkowe uszkodzenia ciała czy nawet zabić człowieka, a talerz z kanapkami zadziałać jak gilotyna. Rzeczy te mogą też wpaść pod nogi kierowcy i utrudnić hamowanie, powodując wypadek. Układając rzeczy w  kabinie pamiętajmy też, by nie ograniczały one widoczności kierowcy.

Dajemy radę: ​Niezależnie od tego, ile rzeczy zabieramy ze sobą, w bagażniku muszą się znaleźć: apteczka, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Przedmioty te trzeba spakować tak, żeby w razie potrzeby można je szybko wyjąć.

Do bagażnika nie powinniśmy wrzucać rzeczy dowolnie. Zmiana ciężkości samochodu na skutek złego rozmieszczenia ważących sporo bagaży źle płynie na sterowność pojazdu. Z tego powodu im cięższy przedmiot, tym powinien być niżej oraz bliżej tylnych siedzeń. Miękkie i lekkie rzeczy, takie jak śpiwory, obuwie czy kosmetyczka, możemy upychać ciasno pomiędzy cięższymi torbami i walizkami w taki sposób, żeby nie przemieszczały się w czasie jazdy?

Dajemy radę: Jeżeli mamy samochód typu kombi lub hatchback, nie demontujmy rolety lub półki oddzielającej przedział bagażowy od pasażerskiego. Wprawdzie dzięki temu mielibyśmy więcej miejsca do pakowania, ale w razie zderzenia z innym pojazdem bagaże będą fruwały po aucie, co może mieć tragiczny finał. 

Jeżeli przewozimy narty, rowery czy kajak, przyda się nam box dachowy bądź bagażnik na rowery. Tutaj o bezpieczeństwie i wygodzie trzeba pomyśleć przy zakupie. Kierowanie się jedynie ceną może zemścić się już przy pierwszym pakowaniu. Pakując rzeczy do bagażnika na dachu pamiętajmy o tym, żeby nie był on za ciężki, bo to może wpłynąć na bezpieczeństwo manewrów na drodze. Jeśli jedziemy z boxem dachowym, musimy też liczyć się z większym zużyciem paliwa oraz mniejszą prędkością przy manewrach.

Niezależnie od tego, jak daleko jedziemy i w ile osób, pakowania samochodu nie odkładajmy na ostatnią chwilę. Jeśli będziemy układać bagaże w pojeździe bez pospiechu, to lepiej zapakujemy auto i unikniemy błędów, które utrudnią jazdę. Przed wyjazdem trzeba tez pamiętać o tym, że przy bardziej obciążonym samochodzie może zmienić się wysokość padania świateł, dlatego trzeba wyregulować przednie reflektory.

Źródła

Ubezpieczenie PZU Auto AC  https://www.pzu.pl/