28 kwietnia 2016

Przygotuj auto do podróży

Wszystko spakowane – dokumenty, ubezpieczenie, potwierdzenia rezerwacji. Można ruszać? Tak, pod warunkiem, że wcześniej przygotowaliśmy do podróży również samochód. Od tego zależy przecież komfort i bezpieczeństwo jazdy. Oto lista najważniejszych czynności, które powinniśmy zrobić, zanim wybierzemy się samochodem na wakacje.

Większość czynności nie jest zbyt absorbująca, tym bardziej więc nie warto odkladać ich na później, bo konsekwencje mogą być bolesne, zwłaszcza dla Twojego portfela. Przygotowania do podróży warto zacząć od sprawdzenia stanu technicznego samochodu. Nie wolno też zapomnieć o ubezpieczeniu wyjazdu.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Pomyśl o tym odpowiednio wcześniej, bo może się okazać, że auto wymaga mniejszej lub większej naprawy – np. wymiany zużytej części. W ostatnim dniu przed wyjazdem może to być trudne. A ryzyko awarii rośnie z przebiegiem. Oceń więc właściwie, czy Twoje auto będzie w stanie pokonać zaplanowaną trasę. Jeśli masz sporo wątpliwości, a w samochodzie coś wali, stuka lub trze, warto zdecydować się na kompleksowy przegląd.

Na jakie elementy samochodu zwrócić uwage przed podróżą?

Stan opon
Sprawdź stan ogumienia oraz ciśnienie w oponach. Dzięki temu nie wydasz majątku na paliwo (kiepskie ogumienie to wyższe spalanie), będziesz też mógł bezpiecznie hamować. Przy okazji oceń stan koła zapasowego. W długie trasy zabieraj ze sobą sprawne i porządne koło zapasowe, ponieważ zestaw naprawczy może nie być wystarczający.
Stan akumulatora
Część akumulatorów ma wskaźnik naładowania. Jeśli jest naładowany, a samochodowi zdarza się nie zapalić od pierwszego przekręcenia kluczyka w stacyjce, to prawdopodobnie problemem jest rozrusznik bądź alternator. Przed podróżą trzeba to wyjaśnić w warsztacie.
Jazda na długich trasach, zwłaszcza latem, gdy korzystamy z klimatyzacji, radia i mocnego nawiewu oraz gdy mamy podłączone inne urządzenia w aucie, bywa sporym obciążeniem dla akumulatora
Oświetlenie
To kolejny krok, który zajmie Ci tyko chwilę. Wystarczy włączyć wszystkie światła i sprawdzić, czy świecą poprawnie. Zwróć też uwagę na migacze i światła stopu.
Płyny eksploatacyjne
Sprawdź olej bagnetem. Żeby zrobić to prawidłowo, wyciągnij bagnet, wytrzyj go, włóż ponownie i dopiero ocen ilość oleju. Jeśli trzeba, dolej. Sprawdź podziałki na zbiornikach pozostałych płynów.
Napięcie pasków klinowych
Jeśli uginają się za bardzo, mogą kwalifikować się do wymiany. Czym grozi jazda z takimi paskami? Zerwaniem, nieodpowiednim naładowaniem akumulatora i zbyt słabym zasilaniem klimatyzacji.
Stan silnika
Oceń optycznie, czy nigdzie nie ma śladów wycieków, zapoceń, także pod silnikiem, na podłożu, na którym stoi auto. Tęczowe plamy mogą świadczyć o ubytku jakichś płynów.
Hamulce
Samodzielnie ocenisz stan tarcz hamulcowych. Jeśli są gładkie i równe, bez rowków, szczelin oraz rantów na krawędziach, to wszystko jest w porządku. Jeśli nie, warto je wymienić.
A same hamulce? Posłuchaj, czy w suchy dzień nie piszczą. Jeśli tak, podjedź do warsztatu. W deszczowy dzień piski hamulców mogą się zdarzyć, to nie problem.
Filtr powierza
To kolejny element wyposażenia samochodu, który – jeśli jest dobrze utrzymany – sprawi, że po drodze spalisz mniej paliwa. Gdy filtr jest brudny, zapiaszczony, warto wymienić go przed wyjazdem na wakacje.
Warto dodać, że wymiana filtra powietrza nie jest czynnością czasochłonną ani kosztowną.
Klimatyzacja
Zacznijmy od oczyszczenia wlotów powietrza prowadzących do kabiny z kurzu, resztek liści, martwych owadów. Jeżeli czujesz, że klimatyzacja nie jest wystarczająco wydajna, trzeba ją napełnić w warsztacie. Ale nie wymagaj za dużo – w 30-stopniowym upale nie uda się schłodzić wnętrza do 15°C. Sprawdź to stawiając samochód w cieniu. Jeśli będą problemy z obniżeniem temperatury do ok. 17°C w normalny, ciepły dzień, podjedź do warsztatu.
A jeśli brzydko pachnie? Warto wtedy klimatyzację wyczyścić. To gwarantuje komfort jazdy.
Sprawdź kontrolki
Po odpaleniu silnika, zwróć uwagę czy zapalają się wszystkie lampki. To dość oczywiste, ale często umyka naszej uwadze.
Szyby, zamki, drzwi, pasy
Stan pasów to bardzo ważna rzecz dla Twojego bezpieczeństwa. Sprawdź, czy prawidłowo się napinają i same wsuwają po rozpięciu.
Odkręć i zamknij szyby. Czy opuszczają się swobodnie i w pełni domykają? Lepiej wiedzieć to przed wyruszeniem w drogę.
Sprawdź też mocowanie gaśnicy lub innych ciężkich przedmiotów, jeśli takie w kabinie przewozisz.

Dajemy radę: Każdy samochód może się zepsuć w podróży. Jednak w niektórych krajach wyraźnie zły stan techniczny jest powodem wysokiego mandatu. Możemy go zapłacić na przykład za łyse opony, wycieki płynów, korozję.
Przed podróżą kupmy też olej na dolewki, żarówki, bezpieczniki. Te przedmioty z dużym prawdopodobieństwem przydadzą nam się na trasie, dlatego lepiej nie przepłacać za nie na stacjach benzynowych. Żarówki muszą być dobrane do naszych reflektorów – nie kupujmy pierwszych lepszych.

Ubezpiecz się

Zastanawialiście się, ile kosztuje holowanie z autostrady np. w Niemczech? Dużo. Dlatego warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i ubezpieczyć się. OC wykupione w Polce obowiązuje w krajach UE oraz m.in. w Andorze, w Szwajcarii, Norwegii. Sprawdźmy jednak, czy nie będzie nam potrzebna tzw. zielona karta. Jeśli tak, musimy ją wykupić.

Przed wyjazdem przyjrzyjmy się też zakresowi naszego AC. W długą podróż lepiej wybrać z szerszą ochroną. Możemy też skorzystać między innymi z Karty PZU Pomoc w Drodze Europa.

Pamiętajmy koniecznie o ubezpieczeniu podróżnym.

Miłego wypoczynku!