Konkurs: Spędzasz ferie zimowe w górach? Przeczytaj poradnik i wygraj nagrody
W 2023 roku w Polsce dzieci będą się cieszyły zimowym wypoczynkiem od 16 stycznia do 26 lutego. Na ten okres przypadają bowiem ferie zimowe, podzielone na tury w zależności od województwa. Miłośnicy sportów zimowych i niepowtarzalnych widoków z ośnieżonymi szczytami w tle z pewnością zdecydują się na wyjazd w góry.
Jeśli należysz do tej grupy, musisz się do takiej wyprawy odpowiednio przygotować. Aby o niczym nie zapomnieć, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zorganizować wyjazd z dzieckiem i mieć spokojną głowę przez całe ferie.
To jednak nie wszystko – na końcu artykułu zamieściliśmy pytania konkursowe. Jeśli uważnie przeczytasz nasze porady, nie będziesz miał najmniejszego problemu z udzieleniem odpowiedzi. Na zwycięzców czekają nagrody, które przydadzą się każdemu. Zachęcamy więc do uważnej lektury i wzięcia udziału w konkursie. Pójdzie Ci szybciej, niż myślisz!
Zdrowie – zawsze najważniejsze
Jeśli organizujesz wyjazd w góry, tak jak w przypadku każdej innej podróży, powinieneś przede wszystkim zadbać o zdrowie swoje i bliskich. W tym celu skompletuj apteczkę turystyczną dopasowaną do charakteru wycieczki. Pozwoli to zaoszczędzić czas i nerwy, szczególnie w chwilach, gdy będziesz przebywać z dala od apteki.
Co powinna zawierać apteczka turystyczna:
- wodoodporne plastry z opatrunkiem (dla małych dzieci najlepiej z postaciami z bajek),
- plastry w rolce,
- plastry steri-strip (które działają jak szwy paski do zamykania trudniejszych ran),
- kompresy gazowe,
- bandaże zwykłe i elastyczne,
- środki do dezynfekcji,
- rękawiczki jednorazowe,
- nożyczki,
- podstawowe leki: przeciwbólowe, przeciwalergiczne, na przeziębienie, na dolegliwości żołądkowe, środki na stłuczenia i oparzenia,
- leki przyjmowane na stałe,
- folia ratunkowa, która chroni przed wychłodzeniem organizmu,
- trójkątna chusta do unieruchamiania uszkodzonej ręki lub nogi.
Jeśli nie masz czasu na kompletowanie apteczki turystycznej, możesz kupić gotowy zestaw. Taka apteczka ma też zazwyczaj jaskrawy kolor (np. czerwony), który ułatwia odnalezienie jej w nerwowej sytuacji.
Przed wyjazdem na ferie z dziećmi przygotuj też wszystkie niezbędne informacje na temat Waszego stanu zdrowia. Warto mieć spisane i umieszczone w bezpiecznym miejscu dane na temat chorób, alergii, przyjmowanych leków i grupy krwi. Najlepiej jest wypełnić kartę medyczną w telefonie komórkowym. Dzięki temu w razie potrzeby ratownicy szybko uzyskają potrzebne informacje – karta jest dostępna nawet bez odblokowywania telefonu.
Przed rodzinnym wyjazdem w góry przygotuj listę placówek medycznych w pobliżu Waszego miejsca pobytu i wpisz ich adresy w nawigację. W trudnej sytuacji pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu. Nie zaszkodzi też zainstalować w telefonie aplikację „Ratunek”.
Niezależnie od tego czy spędzasz rodzinne ferie w Polsce czy za granicą warto wykupić PZU Wojażer. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu otrzymasz pomoc dla siebie lub Twojej rodziny w razie nagłej choroby czy nieszczęśliwego wypadku. Kliknij, aby sprawdzić szczegóły.
Co zabrać w góry?
Na ferie z dziećmi nie jest łatwo się spakować. W polu negocjacji niech zostaną torby z maskotkami, klockami i innymi „niezbędnymi” elementami bagażu. Oprócz pozycji obowiązkowych podczas każdej podróży, takich jak dokumenty, „zwykłe” ubrania i kosmetyki pielęgnacyjne, istotne jest spakowanie odzieży dopasowanej do zimowej aury.
Oto, co każdy uczestnik wyjazdu w góry powinien mieć ze sobą:
- bielizna termoaktywna – która odprowadza wilgoć ze skóry i zapewnia komfort cieplny,
- odzież termiczna – zatrzymujące ciepło polary, bluzy, swetry,
- odzież zewnętrzna – kurtka i spodnie chroniące przed wiatrem i opadami,
- buty – dopasowane do aktywności, ale zawsze ciepłe i bezpieczne,
- czapka, komin, rękawice,
- dobrej jakości skarpety.
A ponadto:
- kremy ochronne z filtrem,
- nieprzemakalne etui na dokumenty i pieniądze,
- powerbank,
- mapa (najwygodniej mieć ją w telefonie, choć więcej frajdy całej rodzinie sprawi korzystanie z tradycyjnej mapy),
- termos i przekąski.
O tym, co zabrać w góry, decyduje oczywiście wiek podróżników i to, jak będziecie spędzać czas. Dlatego przed wyjazdem z dzieckiem zaplanuj Wasze aktywności, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.
Dla fanów sportów zimowych
Jeśli Twój wyjazd na ferie z dzieckiem łączy się z uprawianiem sportów zimowych, nie zapomnij sprawdzić, czy sprzęt jest sprawny i kompletny oraz czy całe wyposażenie (łącznie z kombinezonami) w dalszym ciągu pasuje. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które potrafią rosnąć w zaskakującym tempie. Oprócz nart czy deski oraz stroju sportowego absolutnie niezbędny jest kask. Musi być idealnie dobrany i wytrzymały. To samo dotyczy gogli.
Twoje dziecko dopiero zaczyna przygodę z białym szaleństwem? Warto zapisać je do szkółki narciarskiej. Instruktor w profesjonalny sposób pomoże mu zaznajomić się z techniką jazdy, a także nauczy zasad, które panują na stoku.
W sportach zimowych najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego nie warto oszczędzać na ekwipunku. Zdajemy sobie sprawę, że dobry sprzęt wiąże się ze sporymi wydatkami, dlatego warto rozszerzyć ubezpieczenie w zależności od charakteru wyjazdu.
W przypadku wyjazdu w góry dobrze mieć rozszerzony zakres ubezpieczenia o amatorską jazdę na nartach lub desce oraz ubezpieczenie bagażu. Natomiast dzięki dodatkowej ochronie w assistance pakiet sport, jeśli podczas nieszczęśliwego wypadku Twoje narty zostaną zniszczone, zapłacimy za ich naprawę lub wynajem sprzętu zastępczego. A w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku zwrócimy koszty niewykorzystanych skipassów.
Kliknij, aby poznać wszystkie warianty ubezpieczenia wyjazdu sportowego.
Zasady bezpieczeństwa w górach
Udane ferie z dzieckiem powinny być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego zarówno przed wyjazdem, jak i w jego trakcie należy przypominać, zwłaszcza najmłodszym uczestnikom, o zasadach bezpieczeństwa w górach. Zaprocentuje to na przyszłość – kiedy Twoje dzieci dorosną i zaczną wyjeżdżać samodzielnie, będziesz miał pewność, że potrafią o siebie zadbać.
Savoir-vivre na stoku narciarskim:
- powinieneś jeździć tak, aby nie zagrażać ani sobie, ani innym osobom na stoku,
- jeśli zobaczysz osobę poszkodowaną, masz obowiązek udzielenia jej pomocy i wezwania ratowników ,
- dostosuj prędkość jazdy i poziom trudności trasy do swoich umiejętności,
- jeśli obawiasz się, że warunki pogodowe są dla Ciebie zbyt trudne, nie ryzykuj,
- zawsze zachowuj odpowiednią odległość od innych narciarzy,
- pamiętaj o zasadzie pierwszeństwa – ma je osoba, która znajduje się przed Tobą lub niżej,
- nie zatrzymuj się bez potrzeby, szczególnie na wąskich fragmentach trasy,
- przy schodzeniu lub podchodzeniu bezwzględnie pozostawaj poza granicami trasy zjazdowej,
- jeśli upadniesz, możliwie szybko opuść tor jazdy,
- poznaj dokładnie znaki, którymi oznakowany jest stok, i ich przestrzegaj,
- na stoku, tak jak na drodze, wymagana jest całkowita trzeźwość.
Każdemu użytkownikowi stoku przyda się też dobre ubezpieczenie wyjazdu sportowego.
Ogólne zasady bezpieczeństwa w górach:
- sprawdzaj prognozę pogody na bieżąco i śledź komunikaty/alerty,
- planuj trasy ze szczegółami,
- zawsze miej przy sobie naładowany telefon z numerami służb ratunkowych,
- gdy wybierasz się na szlak, informuj obsługę hotelu lub schroniska, o której planujesz powrót (warto, by ktoś z Twoich znajomych również wiedział, dokąd idziesz),
- zawartość plecaka miej dostosowaną do bieżącej aktywności,
- nie hałasuj, szanuj przyrodę i inne osoby, które wędrują po górach.
- Zawsze przed wyjazdem w góry sprawdzaj, czy w danym kraju nie obowiązuje posiadanie konkretnego ubezpieczenia. Przykładowo każdy narciarz szusujący na stokach we Włoszech ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Przy zakupie ubezpieczenia turystycznego PZU Wojażer wystarczy po prostu dodać tę opcję. Taka kompleksowa ochrona przyda Ci się także w Polsce oraz w innych krajach, nawet tam, gdzie takiego wymogu nie ma. Z OC ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie innej osobie, jeśli ubezpieczony, jego podopieczny lub zwierzę podczas podroży nieumyślnie doprowadzi do utraty zdrowia lub zniszczenia własność innej osoby.
Kliknij, aby poznać szczegóły ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.
|