14 stycznia 2022

Aktywna zima 2022 – pomysły na zimowe aktywności podczas ferii i nie tylko!

Zima nie musi być czasem przestoju w oczekiwaniu na cieplejsze miesiące. Wręcz przeciwnie – to właśnie okres zimowy daje nam niepowtarzalne latem możliwości na aktywne spędzanie czasu. Pierwszy termin dwutygodniowych ferii zimowych przypada już 17 stycznia 2022, a cały okres ferii potrwa do 27 lutego.

Jak aktywnie spędzić zimową przerwę od obowiązków?

 

 

„Zima w mieście” 2022, czyli aktywności na ferie dla dzieci

Większość polskich miast zajmuje się organizacją zajęć dla dzieci na czas ferii. Udział w akcji Zima w mieście często jest płatny – przykładowo w Warszawie całodniowy udział w zajęciach (opieka i wyżywienie) będzie kosztował 50 zł. Rodzice mają do wyboru całe mnóstwo placówek zaangażowanych w akcję, więc dzieci mogą przebierać w rodzajach aktywności na czas ferii 2022

W ramach akcji Zima w mieście można zapisać dziecko m.in. na: zajęcia pływackie, piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, ale także na pieczenie ciasteczek, gry planszowe, gry terenowe – a nawet dedykowane dzieciom kursy programowania! Nie zapominajmy także o sportach typowo zimowych, czyli sankach, łyżwach czy nartach. Podczas Zimy w mieście najważniejsze jest bezpieczeństwo i dobra zabawa naszych pociech.

By zadbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas ferii zimowych 2022 – sprawdź ubezpieczenie PZU NNW dla dzieci i młodzieży.


Co robić w ferie w mieście – aktywności dla dorosłych

Nie tylko dzieci mogą zimą spędzić aktywnie czas – dla dorosłych także znajdzie się cały szereg aktywności bez opuszczania miasta. Wachlarz możliwości poszerza się, gdy spadnie nieco białego puchu. Można wtedy bez przeszkód odkurzyć (lub wypożyczyć) narty biegowe i wybrać się na trening na przykład do parku. W wielu miastach istnieją także specjalne naśnieżane stoki pod treningi narciarskie. Choć nie są to wielokilometrowe trasy z rześkim górskim widokiem – wciąż można poczuć prawdziwego ducha zimy i dobrze się bawić. 

Innym pomysłem na zimową aktywność dla dorosłych w mieście może być wizyta na lodowisku. Dla każdego coś dobrego – zimą czynne są zarówno lodowiska zewnętrzne, jak i te pod dachem. A dla spragnionych ekstremalnych wrażeń – polecamy niezawodne morsowanie!

 


Zimowe szaleństwo na stoku dla dzieci i dorosłych – wyjazd na narty 2022

Zimą w naszym kraju panują idealne warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardu. Do najlepszych miejsc na narty w Polsce można zaliczyć:

  • Białkę Tatrzańską
  • Szczyrk
  • Czarną Górę
  • Zieleniec
  • Jaworzynę Krynicką

To tylko pięć z całego ogromu zimowych miejscowości bogatych w profesjonalne ośrodki narciarskie oraz całą infrastrukturę turystyczną przystosowaną pod uprawianie sportów zimowych. Natomiast jeśli chodzi o zagraniczne wyjazdy, do najpopularniejszych destynacji narciarskich należą m.in. Włochy, Francja, Austria i Szwajcaria, ale też bliskie nam Czechy i Słowacja.

WAŻNE!

Od 1.01.2022 we Włoszech każdy narciarz musi mieć wykupione OC w życiu prywatnym – wykupując ubezpieczenie turystyczne Wojażer wystarczy dodać tę opcję, aby mieć kompleksową ochronę.

Podczas wyboru kierunku podróży narciarskiej warto sprawdzić, czy dana destynacja posiada trasy narciarskie o różnym stopniu zaawansowania i czy jest dostępna wypożyczalnia sprzętu. Zorientowanie się w usługach, jakie są dostępne na miejscu, znacznie pomaga w planowaniu zimowego wypadu. Podczas wyjazdów na narty pamiętajmy także o właściwym przygotowaniu do jazdy na nartach, odpowiednim ubiorze, ale też zadbajmy o ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam wsparcie w razie nieoczekiwanych problemów w podróży. Ubezpieczenie PZU Wojażer to dobry wybór dla tych, którym zależy na urlopie zimowym bez dodatkowych zmartwień.

 


Zimą nie musi być nudno – jak jeszcze aktywnie można spędzić czas? 

Jak to mówią The sky is the limit – i akurat w tym przypadku także sprawdza nam się to powiedzenie. Podczas wyboru aktywności na zimowy okres możliwości są niemal nieograniczone. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób lubimy spędzać wolny czas. Dla jednych przyjemną aktywnością będzie bieganie lub jogging w ośnieżonym pobliskim parku, dla innych – długie zimowe spacery lub nordic walking

Dobrym wyjściem jest zapoznanie się z lokalnymi atrakcjami zimowymi, ponieważ wiele ośrodków organizuje w obrębie miast zajęcia grupowe pod przeróżne zimowe aktywności. Tego roku mamy także okazję skorzystać z akcji Zimowy Narodowy – czyli największego wydarzenia zimowego podróżującego po całym kraju. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Twoim mieście! Tegoroczną odsłonę wydarzenia wspiera PZU oraz #DobraDrużyna, oferując na każdym lodowisku warsztaty i treningi łyżwiarskie, propagujące ruch wśród dzieci i młodzieży. 

Pamiętajmy jednak o tym, by bez względu na to, jaką aktywność podejmujemy, zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.