12 marca 2018

Jak przygotować się do wyjścia w góry zimą?

Przygotowanie wypraw zimowych w góry, to przede wszystkim odpowiednie planowanie, które pozwala uniknąć niebezpieczeństw. Dowiedz się więcej na temat przygotowania wypraw w góry!

Planowanie

Odpowiednie przygotowanie, to podstawa naszego bezpieczeństwa w górach. Szykując się do wycieczki pieszej lub skiturowej należy przede wszystkim zaplanować trasę, którą chce się pokonać. Trzeba usiąść z mapą, przewodnikami oraz komputerem i zebrać informacje na temat tego co nas czeka. Zanim wyruszymy w góry powinniśmy wiedzieć:

  • Jaka jest długości trasy i szacowany czas potrzebny do jej pokonania
  • ​Jakie są trudności terenowe, na które można trafić na trasie
  • Jakie są aktualne warunki na szlakach
  • Jaki jest stopień zagrożenia lawinowego i jego tendencja
  • Jakie są prognozowane warunki atmosferyczne i czy może dojść do zmiany pogody

Dysponując wszystkimi tymi informacjami należy zadać sobie kilka pytań:

  • Czy warunki panujące w górach pozwalają na zrealizowanie planu?
  • Jak prognozowana pogoda wpłynie na warunki na szlakach i zagrożenie lawinowe?
  • Czy wszyscy uczestnicy wycieczki posiadają umiejętności, wiedzę i sprzęt potrzebne do bezpiecznego osiągnięcia założonego celu?

Dajemy radę: Informacji o aktualnych warunkach pogodowych szukaj na stronach:
www.topr.pl
www.gopr.pl

By przeanalizować zebrane wcześniej informacje i na tej podstawie udzielić odpowiedzi na powyższe pytania potrzebne są wiedza i doświadczenie, które najłatwiej zdobywać pod okiem profesjonalistów np. ratowników TOPR prowadzących szkolenia z cyklu PZU kursylawinowe.pl. Nie ma lepszego sposobu na zbudowanie podstaw, które pozwolą samodzielnie zaplanować wyprawę w góry, ocenić ryzyko i podejmować właściwe decyzje, w zależności od warunków, trudności terenu czy własnych możliwości.

​Odzież 

W okresie zimowym odpowiednia odzież odgrywa w górach szczególną rolę. Ochrona przed złymi warunkami atmosferycznymi  -wiatrem, deszczem i śniegiem - a także utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, to nie tylko kwestia komfortu, ale i bezpieczeństwa. Najłatwiej do wyjścia w góry przygotować się pamiętając o zasadzie 3 warstw odzieży technicznej, z których każda pełni określoną rolę:

Bielizna termiczna, przylegająca bezpośrednio do ciała, ma przede wszystkim odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry i zatrzymywać ciepło wydzielane przez organizm.
Warstwa pośrednia, stanowiąca uzupełnienie bielizny termiczne, której głównym zadaniem jest zatrzymanie ciepła wydzielanego przez organizm i zapewnienie izolacji od zimnego powietrza.
Warstwa zewnętrzna, ma chronić przed najbardziej niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Odzież dobrana powinna być odpowiednio do planowanej aktywności i warunków, ale niezależnie od prognozy trzeba być zawsze gotowym na pogorszenie pogody. Dlatego szykując się do wyprawy należy zadbać o możliwość dołożenia jeszcze jednej warstwy np. cienkiej puchowej kurtki, zmiany rękawic na suche, czy założenia grubszej czapki.

​Sprzęt

W plecaku pakowanym z myślą o zimowej wyprawie w góry nie powinno również zabraknąć apteczki z folią NRC, czołówki, termosu z dobrze osłodzonym płynem czy pożywnych przekąsek, które dostarczą organizmowi energii potrzebnej do kontynuowania wycieczki.

Jeżeli wybieramy się w góry o charakterze alpejskim jakimi są np. Tatry, do listy obowiązkowego wyposażenia należy dopisać również sprzęt lawinowy oraz raki i czekan.

Tylko posiadanie detektora lawinowego, sondy i łopatki daje możliwość odnalezienia partnera w odpowiednio krótkim czasie. Z kolei raki i czekan nie są wbrew pozorom używane jedynie do wspinaczki. Zimą w górach jest to po prostu podstawa. Umożliwiają poruszanie się po twardym, często zlodowaciały śniegu czy tez czystym lodzie. Co więcej w razie upadku na stromym stoku tylko czekan umożliwia nam podjęcie próby hamowania. Nie chodzi oczywiście jedynie o zakup najnowszych produktów. O naszym bezpieczeństwie decyduje przede wszystkim umiejętność posługiwania się tym sprzętem, którą warto zdobywać o trenować pod okiem fachowców.

Wreszcie wychodząc z domu trzeba mieć pewność, że nasz telefon jest w pełni naładowany i mamy na nim zapisany numer alarmowy lokalnych służb ratunkowych lub zainstalowaną aplikację, która pozwala wezwać pomoc (np. Ratunek).

Przygotowanie do wypraw zimowych w góry to przede wszystkim odpowiednie planowanie, które pozwala uniknąć niebezpieczeństw. To jednak również przygotowanie się na wszelkiego rodzaju sytuacje awaryjne, w których w pierwszej kolejności będziemy zdani na siebie i naszych partnerów.

Jacek Będkowski, Kursylawinowe.pl

Źródła

Więcej o szkoleniach lawinowych: www.kursylawinowe.pl