25 lipca 2022

Jak zadbać o zdrowie podczas wakacyjnego wyjazdu

Ekspert PZU Zdrowie

Problemy zdrowotne mogą pokrzyżować nawet dokładnie zaplanowany wyjazd. Aby móc cieszyć się urlopem w pełni, już na etapie przygotowań powinniśmy pomyśleć o zdrowiu.

Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się m.in. kiedy należy wybrać się na wizytę lekarską, w którym momencie i jakie szczepienia ochronne wykonać oraz jak skompletować wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Sprawdź też, jak skorzystać z konsultacji lekarskiej w podróży.

Na krótkie wyjazdy za miasto wystarczy podróżna apteczka pierwszej pomocy, a jak przygotować się do egzotycznych podróży? O czym warto pamiętać przed wyjazdem? Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby tropikalne?
 

Szczepienia ochronne – nie tylko na wakacje z dziećmi

Zakres zalecanych szczepień różni się znacząco w zależności od destynacji i rodzaju planowanej aktywności (np. plażowanie w kurorcie versus górska wędrówka z plecakiem). Lekarz medycyny podróży pomoże dobrać te naprawdę niezbędne. Sprawdzi też, czy szczepienia z dzieciństwa są jeszcze aktualne czy wymagają odnowienia.

Europejczycy nie są uodpornieni na bakterie i wirusy występujące w krajach egzotycznych. Bez względu na to, czy planujemy wakacje z dziećmi, czy samodzielny urlop – każdy uczestnik wycieczki powinien wykonać szczepienia ochronne wymagane, bądź zalecane przed podróżą do danego kraju.

Na szczęście dzięki szczepieniom można zapobiec wielu ciężkim chorobom, które zdarzają się w trakcie egzotycznych podróży.  Należą do nich m.in. dur brzuszny, żółta febra, błonica, choroba Heinego-Medina (polio) czy wścieklizna. Jednak nawet rozważając  wakacje z dziećmi w Polsce warto przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciwko tężcowi i krztuścowi oraz zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
 

Planowanie wizyty lekarskiej przed podróżą

Wizytę najlepiej zaplanować na 4-6 tygodni przed podróżą, by mieć czas na realizację zaleceń. Jeśli jednak wybierasz się na wyjazd w ofercie last minute, a Twój wylot jest już za kilka dni – nie rezygnuj z wizyty. Wiele zaleceń profilaktycznych możesz zrealizować w krótkim czasie.

Jeżeli cierpisz na przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego, np. nieswoiste zapalenie jelit albo wyjeżdżasz w bardzo trudne warunki sanitarne (gdzie np. może występować problem z bieżącą wodą), koniecznie porozmawiaj z lekarzem o lekach, które należy zabrać na wypadek infekcji o cięższym przebiegu. Takie leki powinny się wówczas obowiązkowo znaleźć w podstawowym wyposażeniu apteczki.
 


 

Ochrona przed słońcem i odwodnieniem

Oparzenia słoneczne i odwodnienie to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych towarzyszące wyjazdom na niższe szerokości geograficzne. Krem z wysokim filtrem słonecznym (minimum SFP 30, a najlepiej SFP 50 i więcej) to podstawa – nie tylko podczas wakacji z dziećmi. Nie każdy wie, jak przebiega proces aklimatyzacji w miejscach tropikalnych, ani jak dostosować do niego ilość i rodzaj spożywanych płynów. Dlatego ten temat również warto poruszyć na wizycie lekarskiej.
 

Kierunek podróży dla osób ze szczególnymi potrzebami zdrowotnymi

Ciąża, wakacje z dziećmi (szczególnie małymi), ciężkie alergie, niepełnosprawność ruchowa albo poważna choroba przewlekła? Lekarz medycyny podróży to najlepszy doradca przy wyborze ekscytującego, a zarazem bezpiecznego miejsca na spędzenie wakacji marzeń.
 

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Niezależnie od tego, czy podróżujesz sam czy z dziećmi, każda apteczka powinna zawierać podstawowe wyposażenie pierwszej pomocy, które rozszerza się w zależności od konkretnych potrzeb zdrowotnych.
 

Co powinno być w apteczce? 

 • leki przyjmowane na stałe
 • bezalkoholowy środek do dezynfekcji
 • plastry w kilku rozmiarach
 • nożyczki
 • bandaże elastyczne
 • jałowe gaziki
 • maść lub żel na opuchliznę bazujący np. na octawinianie glinu
 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zawierające w składzie paracetamol bądź ibuprofen
 • dla dorosłych – leki przeciwbiegunkowe zawierające w składzie loperamid, natomiast dla dzieci – smektyn
   

Apteczka pierwszej pomocy – dodatkowe środki:

 • preparaty z odpowiednim filtrem ochronnym, aby zapobiegać oparzeniom słonecznym
 • preparaty zawierające pantenol (inne nazwy – dekspantenol, D-pantenol, prowitamina B5, kwas pantotenowy), które działają łagodząco oraz regenerująco na naskórek
 • leki na chorobę lokomocyjną
 • środki odstraszające owady

Najważniejszym elementem wyposażenia apteczki pierwszej pomocy są leki przyjmowane na stałe. Przed podróżą sprawdź koniecznie, czy Twoja apteczka jest kompletna i czy jej zawartość wystarczy na cały urlop. Nie zapomnij także o środkach, z których korzysta się rzadziej lub tylko okresowo – takich jak leki na alergię czy inhalatory na astmę. Jeśli pilnie potrzebujesz recepty, aby uzupełnić zapasy leków, możesz skorzystać z konsultacji telemedycznej i odebrać e-receptę przez portal mojePZU. Portal pacjenta przyda Ci się również w podróży. Masz tam dostęp do lekarskich zaleceń z wizyty i wyników badań, swoich i niepełnoletniego dziecka.
 

Jak się przygotować na wakacje z dziećmi?

Planując wakacje z dziećmi za granicą, weź pod uwagę, że mogą pojawiać się różne komplikacje, także zdrowotne. Na szczęście część tych wyzwań da się przewidzieć i odpowiednio się do nich przygotować. 

Warto wykonać kontrolną konsultację u pediatry, który oceni ogólny stan zdrowia malucha. W razie wątpliwości lekarz zleci wykonanie morfologii i sprawdzenie poziomu CRP, które wykluczą ewentualne stany zapalne czy choroby będące potencjalnym przeciwwskazaniem do wyjazdu. Pediatra wyjaśni również, jakie szczepienia wykonać i podpowie, co zrobić, gdyby podczas wakacji z dziećmi pojawiły się problemy zdrowotne u malucha, np. zatrucie pokarmowe.
 

Kontakt z lekarzem w czasie wypoczynku 

Pomimo przygotowań, może zdarzyć się tak, że podczas urlopu Ty albo Twoje dzieci będziecie potrzebować wizyty lekarskiej. Znalezienie odpowiedniego specjalisty w nieznanym miejscu bywa wyzwaniem. Warto jednak pamiętać, że nawet bez pakietu PZU Zdrowie pacjenci mogą skorzystać z placówek medycznych w całej Polsce m.in. w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Płocku, Kielcach, Katowicach, Częstochowie, Radomiu, Ustce i wielu innych. Lokalizację najbliższego centrum medycznego sprawdzisz w wyszukiwarce na stronie https://zdrowie.pzu.pl/lekarze-i-placowki.

Jeśli urlop spędzasz poza Polską, jednym z rozwiązań z których możesz skorzystać jest konsultacja telemedyczna. Umówisz ją w łatwy sposób w portalu mojePZU, również w weekendy i święta oraz poza standardowymi godzinami pracy placówek, jeśli przebywasz w innej strefie czasowej. W wielu przypadkach lekarz będzie mógł udzielić porady zdalnej, a w razie bardziej złożonego problemu, wyjaśni, o co pytać lekarza na miejscu i skonsultuje wyniki, które wykonasz w lokalnej placówce medycznej.

Więcej informacji o korzystaniu z usług medycznych PZU Zdrowie znajdziesz tutaj: https://zdrowie.pzu.pl/dla-pacjenta#przewodnik-pacjenta