16 lutego 2023

Udany urlop – jak zabezpieczyć dom przed włamaniem i innymi zdarzeniami

Marzysz o spokojnych wakacjach, bez rozmyślania o tym, co dzieje się u Ciebie w domu? Sprawdź, jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop i wypoczywaj bez przeszkód!

Kobieta na łóżku pakuje walizkę na wyjazd

Jakie są wyznaczniki udanego urlopu? Dobrze wybrany kierunek, doskonała pogoda, piękne wspomnienia… Przed wakacjami starasz się dopiąć wszystko na ostatni guzik, aby móc spędzić je jak najlepiej. Żeby jednak pourlopowy nastrój nie minął zaraz po powrocie, przygotuj swoje cztery kąty na czas nieobecności domowników. Zadbaj o zabezpieczenie domu przed kradzieżą, zalaniem, wyciekiem gazu… O czym jeszcze powinieneś pamiętać podczas przygotowań do urlopu?
 

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem

Sposoby na zabezpieczenie domu przed kradzieżą mogą być bardzo różne – od prostych i tanich po skomplikowane i kosztowne. Najlepszym wyjściem byłoby połączenie kilku z nich.
 


 

Bez dopływu gazu

Myśląc o tym, jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop, pamiętaj, by zakręcić główny zawór gazu. Unikniesz ryzyka związanego z jego ewentualnym ulatnianiem się. A jeśli mieszkasz w domu wielorodzinnym, zapewnisz bezpieczeństwo również swoim sąsiadom.
 

Zabezpieczenie przed zalaniem

Zakręcając wodę, zadbasz o zabezpieczenie przed zalaniem. Pamiętaj o tym, bo awaria może narobić kłopotów i Tobie, i Twoim sąsiadom. Telefon z administracji przerywający wakacyjną sielankę nie jest Ci do niczego potrzebny. Poza tym unikniesz strat wody w przypadku gdy kran lub spłuczka zaczną przeciekać. Warto rozważyć zakup czujnika zalania. Dzięki niemu w sytuacji awaryjnej dopływ wody zostanie odcięty, co zagwarantuje skuteczne zabezpieczenie przed zalaniem domu.
 

Dlaczego warto obniżyć temperaturę

Wyjeżdżasz w sezonie grzewczym? Przykręć ogrzewanie. Jeden ruch pozwoli Ci obniżyć kwotę na rachunku. Nie zapomnij o tym w ferworze przygotowań do urlopu.
 

Zabezpieczenie przed zwarciem

Odetnij od prądu wszystko, co się da – telewizor, dekoder, mikrofalówkę, pralkę. Wyciągnij z gniazdek ładowarki. Zadbasz w ten sposób o zabezpieczenie przed zwarciem i awarią sprzętu domowego. A przy okazji choć trochę zaoszczędzisz na rachunkach.
 

Lodówka na urlopie?

Podczas przygotowań do urlopu, szczególnie dłuższego, zastanów się, czy nie warto odłączyć od prądu również lodówki. To dobry sposób na zabezpieczenie przed zwarciem, uszkodzeniem sprzętu, a także zepsuciem pozostawionych produktów. Może się bowiem okazać, że podczas Twojej nieobecności wystąpią przerwy w dostawie prądu. Poza tym po powrocie unikniesz ewentualnego wyrzucenia jedzenia, które się przeterminuje. Sprawę może utrudniać pełna zamrażarka, ale jeśli już zdecydujesz się na odłączenie urządzenia, nie kupuj żadnych zapasów, wyjmij wszystkie produkty i zostaw uchylone drzwiczki. Jeśli w Twojej lodówce można ustawić tryb wakacyjny, warto włączyć go przed wyjazdem. Wtedy zamrażarka będzie pracować jak zawsze, ale temperatura w chłodziarce utrzyma się na poziomie kilkunastu stopni. Sprzęt co prawda pozostanie włączony, ale będzie pobierać mniej prądu.
 

Para w średnim wieku sprawdza dokumenty na laptopie
 

Ubezpieczenie mieszkania/domu

Odpowiedzią na pytanie, jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop, jest też odpowiednia polisa. Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie domu lub ubezpieczenie mieszkania zawiera wszystko, czego aktualnie potrzebujesz. Może warto – w dobie rosnących cen nieruchomości i wyposażenia – zwiększyć kwotę, na którą się ubezpieczasz? Albo rozszerzyć zakres polisy, bo np. od niedawna jesteś właścicielem instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła i chcesz je zabezpieczyć przed awarią, zniszczeniem, kradzieżą?

Sprawdź nasze propozycje:

Urlop bez odsetek

Bezpieczne wakacje to również spokój, że z niczym nie zalegasz. Dlatego przed wyjazdem opłać wszystkie rachunki, nawet jeśli po powrocie będziesz miał na to jeszcze kilka dni. Po udanym urlopie nie zawsze pamięta się o „przyziemnych” sprawach. Poza tym wyjazd może się przecież przedłużyć, a odsetek od nieterminowych opłat lepiej unikać.
 

Bezpieczne wakacje dzięki wsparciu z zewnątrz

Kolejnym punktem na liście pt. jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop, jest zwrócenie się do zaufanej osoby. Poproś, aby co jakiś czas zajrzała do Ciebie, wyjęła korespondencję ze skrzynki i podlała kwiaty. Nie informuj nikogo więcej. Nie opowiadaj wszem wobec, że wyjeżdżasz, nie ogłaszaj tego w mediach społecznościowych. Twoja nieobecność to okazja dla złodziei. Dyskrecja to zabezpieczenie domu przed kradzieżą.
 

Kwiaty bez szwanku

Zapewnij bezpieczne wakacje również swoim kwiatom. Jeśli masz sporą plantację i nie chcesz robić kłopotu zaufanej osobie, oddaj rośliny do hotelu dla kwiatów albo kup system samonawadniający. Taki system możesz wykonać samodzielnie – w internecie znajdziesz instrukcje, które Ci w tym pomogą.
 

Przyjemniejszy powrót

Posprzątaj przed wyjazdem. Być może jest to najmniej istotny punkt, jeśli chodzi o przygotowania do urlopu. Pomyśl jednak, jak przyjemnie będzie wrócić do czystego mieszkania! Rozpakowanie bagażu i zrobienie prania to już wystarczające pourlopowe niedogodności.


Wakacje powinny być czasem radosnego wypoczynku, dlatego podczas przygotowań do urlopu zadbaj o odhaczenie wszystkich punktów pozwalających na zabezpieczenie domu przed kradzieżą, zwarciem i innymi zdarzeniami. Na koniec dokładnie zamknij drzwi i okna, weź głęboki oddech i skup się już tylko na wakacyjnych przyjemnościach!
 


*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w OWU na  https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/dom-i-mieszkanie/ubezpieczenie-mieszkania

**Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w OWU na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/dom-i-mieszkanie/ubezpieczenie-domu
 
***Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w OWU na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/dom-i-mieszkanie/eko-energia