16 czerwca 2017

Co zrobić gdy Cię okradną?

Twój dom jest twoją twierdzą, w której czujesz się w bezpiecznie? Może się jednak zdarzyć tak, że wyjazd na wakacje, a nawet wyjście do pracy czy na zakupy stanie się doskonałą okazją dla złodzieja, aby go okraść. Co zrobić, gdy spotka cię taka nieprzyjemna sytuacja?

Zgłoś sprawę na policję

Kiedy po powrocie do domu zorientujesz się, że drzwi są otwarte, nie wchodź sam do środka. Istnieje niebezpieczeństwo, że będzie w nim jeszcze złodziej, który pod wpływem zaskoczenia może Ci wyrządzić krzywdę. Najlepiej poproś o pomoc sąsiadów i jak najszybciej zgłoś sprawę na policję. Najczęściej jest jednak tak, że zastajemy puste i splądrowane mieszkanie.

Dajemy radę: Czekając na przybycie służb, pamiętaj, żeby niczego nie dotykać i nie zacierać śladów. Ułatwisz w ten sposób pracę funkcjonariuszom.

​Zrób listę cennych przedmiotów

Po przybyciu policji będziesz musiał złożyć zeznania oraz przekazać listę przedmiotów, które zostały skradzione. Przekazanie takiego wykazu będzie o wiele  prostsze jeśli będziesz miał gotowy spis wartościowych przedmiotów, które znajdują się w domu. Warto zachować również paragony lub faktury potwierdzające nabycie tych przedmiotów. Co powinieneś zawrzeć w takiej ewidencji? 

Pamiętaj, żeby ewidencja zawierała: nazwę i rodzaj przedmiotu, markę, model, datę nabycia oraz jego znaki charakterystyczne.

Dajemy radę: ​Warto spisać numery i znaki szczególne posiadanego sprzętu. Ułatwi to później proces likwidacji szkody czy zgłoszenie na policję. ​Powiadom bank, operatora telekomunikacyjnego i ubezpieczyciela

Po złożeniu zeznań i określeniu co zginęło z domu koniecznie powiadom:

  • bank - jeśli skradzione zostały karty kredytowe lub płatnicze, aby je jak najszybciej zablokować;
  • operatora - jeśli skradziono telefon i trzeba zablokować Twój numer;
  • ubezpieczyciela - jeśli masz wykupioną polisę mieszkaniową.

Jeśli posiadasz ubezpieczenie assistance, jak najszybciej zadzwoń na podany numer alarmowy i opisz co się stało.  Ubezpieczyciel zadba o to, aby została ci zorganizowana pomoc w związku z włamaniem np. możesz otrzymać pomoc ślusarza, osoby do pomocy w posprzątaniu mieszkania, czy ochrony domu, jeśli wymiana zamków i drzwi „od ręki” jest niemożliwa. Jeśli wynajmujesz mieszkanie o włamaniu powinieneś także powiadomić właściciela. Jeśli nieruchomość była monitorowana przez agencję ochrony, właściciel poda wszelkie dane kontaktowe, numery umów oraz zakres obowiązków i odpowiedzialności agencji. Twój ubezpieczyciel będzie potrzebował tych danych do likwidacji szkody.

Żeby zrekompensować sobie straty związane z włamaniem, wiele osób decyduje się na ubezpieczenie mieszkania już po tym kiedy dotknęła ich ta nieprzyjemna sytuacja. Oferta ubezpieczycieli jest zróżnicowana, a szczegóły dotyczące zakresu ochrony oraz praw i obowiązków znajdują się w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU). Przy zawarciu umowy zapytaj swojego agenta o to jakie zabezpieczenia musza być spełnione, żeby ubezpieczyć mienie od kradzieży oraz w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty. Koniecznie zwróć również uwagę na wymagania związane z zabezpieczeniami antykradzieżowymi. To właśnie od nich w dużej mierze zależy czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Jeżeli chcesz, żeby twoja polisa była tańsza, zapewnij sobie więc solidne drzwi i okna antywłamaniowe oraz wytrzymałe zamki z atestem, które trudno sforsować, wówczas otrzymasz zniżkę za dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe. Świetnym zabezpieczeniem będzie również instalacja takich systemów jak: monitoring, alarm czy czujki ruchu. 

Dajemy radę: Jeśli dom jest dla Ciebie najważniejszym miejscem na ziemi ubezpiecz go, bo nawet najlepsze zabezpieczenia nie dadzą Ci całkowitej gwarancji.

 

Źródła

Ubezpieczenie PZU Dom: https://www.pzu.pl/