Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Spis treści:
- Statystyki rowerowe
- Jak uchronić się przed kradzieżą roweru?
- Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
- Wybierz ubezpieczenie dla rowerzystów
Statystyki rowerowe
Popularność jazdy na jednośladach rośnie zwłaszcza na wiosnę, kiedy część Polaków rezygnuje z korzystania z auta lub komunikacji miejskiej albo wybiera się rekreacyjnie na weekendowe wycieczki. Do przesiadki na rower przekonują ich wysokie ceny paliw, ale również chęć dbania o zdrowie. Podążają także za trendami z zachodniej Europy.
Warto przy tym dodać, że Polska jest jednym z największych producentów rowerów w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu liderem w 2023 roku była Portugalia z wynikiem 1,8 mln wyprodukowanych sztuk. Kolejne pozycje zajęły Rumunia (1,5 mln), Włochy (1,2 mln) i właśnie Polska (800 tys.) (2).
Ceny rowerów są bardzo zróżnicowane. Bez względu na to, ile przyszłoby Ci zapłacić za Twój rower, z pewnością nie chcesz go stracić. Z oficjalnych statystyk policyjnych wynika, że rocznie w krajach należących do Unii Europejskiej dochodzi do kradzieży ok. 1,3 miliona rowerów (3). Prawdopodobnie rzeczywista liczba takich zdarzeń jest znacznie większa, tylko przeważnie nie są one zgłaszane.
Ryzyko kradzieży jest bardzo duże m.in. ze względu na łatwość jej dokonania. Może do niej dojść, jeśli nieodpowiednio zabezpieczysz jednoślad albo pozostawisz go w miejscu, w którym nie ma kamer.
Jak uchronić się przed kradzieżą roweru?
Nie istnieją rozwiązania, które zagwarantują skuteczną ochronę Twojego roweru. Pamiętaj jednak, że okazja czyni złodzieja i w dużej mierze to od Ciebie zależy, czy przestępca będzie mieć możliwość popełnienia przestępstwa. Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- Rower nie powinien znajdować się w miejscu ogólnodostępnym. Pozostawienie go na klatce schodowej, nawet jeśli korzystasz z zapięcia typu u-lock, jest bardzo ryzykowne. Najlepiej trzymać go w zamkniętym pomieszczeniu, a nie w miejscach publicznych.
- Korzystaj z zabezpieczeń rowerowych. Jest ich wiele i omówimy je w dalszej części artykułu. Żadne nie gwarantuje, że unikniesz kradzieży, ale zwiększa poziom ochrony. Jeśli złodziej będzie chciał zerwać zabezpieczenie, to zajmie mu to dużo czasu. Być może wtedy zrezygnuje z próby kradzieży, bo akurat ktoś będzie przechodzić w pobliżu. Najlepiej wykorzystaj więcej niż jedno zabezpieczenie.
- Cienkie linki i delikatne urządzenia nie zabezpieczą Twojego roweru. Złodziej może sobie z nimi poradzić dosłownie w kilkadziesiąt sekund.
- Jeśli rower zostawiasz w piwnicy, dopilnuj, aby drzwi były dobrze zabezpieczone i nie było widać, co znajduje się wewnątrz.
- Ubezpiecz rower, nawet jeśli nie ma bardzo dużej wartości.
- Jeśli przypinasz rower w miejscu publicznym, sprawdź, czy jest tam monitoring.
- Zachowaj kartę gwarancyjną roweru, sfotografuj jednoślad i zapisz jego numer fabryczny – te dane zwiększą szansę na odzyskanie pojazdu przez policję w razie kradzieży.
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Istnieją różne rozwiązania, dzięki którym jednoślad może być bezpieczniejszy. Przykładowo:
- Wykorzystaj tzw. „tajnopis” – polega to na oznaczeniu roweru za pomocą specjalnego mazaka. Dzięki niemu na częściach jednośladu możesz umieścić znaki widoczne wyłącznie w promieniach ultrafioletowych. Takie dodatkowe znakowanie roweru może ułatwić rozpoznanie skradzionego jednośladu.
- Zapięcie w formie linki – często jest to metalowa linka z gumową osłoną i zamkiem na klucz lub szyfr. Niestety wystarczą obcęgi, aby ją przeciąć w ciągu kilku sekund. Takie zapięcie może co najwyżej zabezpieczyć Cię przed przypadkowymi złodziejami, którzy nie mają przy sobie odpowiednich narzędzi. Postaw na solidniejsze rozwiązania – na przykład na zapięcie na linkę stalową, spiralną lub pancerną, łańcuchy z zamkiem, zapięcia kabłąkowe (szeklowe) z zamkiem lub zabezpieczenia składane.
- Zdecydowanie lepszym pomysłem będą łańcuchy. Składają się one z odpornych na zniszczenie metalowych ogniw. Mogą być różnej długości i grubości. Ogniwa są najczęściej owinięte specjalną otuliną, aby nie uszkodzić jednośladu. Ten rodzaj zapięcia do roweru jest zaliczany do najskuteczniejszych zabezpieczeń, ale duże znaczenie ma grubość znajdujących się w nim ogniw. Zwróć uwagę, aby były z utwardzanej stali o grubości min. 8 mm.
- Sprawdzą się też zapięcia kabłąkowe (szeklowe) z podwójnie blokowanym zamkiem ze stali hartowanej lub zabezpieczenia składane o grubości min. 5 mm. Wtedy zwykłe nożyce nie wystarczą do ich przecięcia.
- Zapięcie u-lock – ma postać wygiętego kawałka metalu o wysokiej wytrzymałości, w kształcie litery U. Zwykle wykonany jest z utwardzanej stali, a pręt przeważnie owinięty jest gumową otuliną, aby nie uszkodzić elementów jednośladu. U-locki są oceniane jako jedne z najlepszych rozwiązań antykradzieżowych.
- Blokada tylnego koła roweru – to dodatkowe zabezpieczenie w postaci ramienia zamykającego, może być wykonane z hartowanej stali i wyposażone m.in. w mechanizm ochrony przed przewierceniem. Dzięki niemu złodziej nie odjedzie Twoim jednośladem. Oczywiście może go podnieść i w ten sposób przenieść w inne miejsce, dlatego blokada powinna być dodatkowym, a nie jedynym zabezpieczeniem.
- Zapięcie z alarmem do roweru – to dodatkowego rozwiązanie standardowego zapięcia. Kiedy złodziej będzie próbował je pokonać, skutecznie może go odstraszyć głośny sygnał dźwiękowy.
- Nadajniki GPS – kiedy inne zabezpieczenia zawiodą i dojdzie do kradzieży, to nie oznacza, że nie masz szans odzyskać rower. Umieść w nim nadajnik GPS, sprawdź lokalizację i powiadom policję, gdzie znajduje się jednoślad.
- Zdalna blokada silnika – masz rower elektryczny? Część jednośladów tego typu umożliwia właścicielowi połączenie przez aplikację z silnikiem urządzenia i jego wyłączenie za pośrednictwem smartfona.
Podsumowując – aby skutecznie zabezpieczyć rower przed kradzieżą, postaw na więcej niż jedno rozwiązanie. Pamiętaj, aby nie zapinać blokadę na ramie, ewentualnie na ramie i kole jednocześnie.
Wybierz ubezpieczenie dla rowerzystów
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą z włamaniem za pomocą odpowiedniej polisy? Kup ubezpieczenie dla rowerzystów w PZU, które przygotowało ofertę specjalną. Razem z ubezpieczeniem PZU Rowerzysta otrzymasz polisę NNW, do której możesz dokupić np. Casco roweru. Obejmuje ono m.in. rabunek, czyli odebranie siłą jednośladu. Możesz otrzymać również odszkodowanie, gdy ktoś ukradnie Twój rower mimo zabezpieczenia antykradzieżowego. Więcej informacji o ofercie specjalnej PZU Rowerzysta uzyskasz u agenta, w oddziale lub za pośrednictwem infolinii.
Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU NNW dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.
Źródła
https://www.statista.com/chart/25156/share-using-bike-for-transportation-regularly/,
https://www.pap.pl/aktualnosci/polska-nadal-jednym-z-najwiekszych-producentow-rowerow-w-ue,
https://ecf.com/news-and-events/news/bike-theft-across-europe-and-securing-better-bike-parking