05 września 2022

Profilaktyka w dojrzałym wieku. O jakich badaniach nie można zapomnieć?

Ekspert PZU Zdrowie

Ludzie zaawansowani wiekiem są coraz bardziej świadomi tego, jak bardzo ich codzienne wybory i nawyki żywieniowe, mają wpływ na zdrowie i jakość życia. Coraz częściej widzimy osoby dojrzałe na rowerach, z kijkami do nordic walkingu lub na basenie. Czy można powiedzieć, że polskie społeczeństwo staje się dzięki temu zdrowsze?

Niestety badania wskazują, że przeciętny polski pacjent w zaawansowanym wieku przyjmuje średnio pięć różnych leków, a kilkunastoprocentowa grupa chorych zażywa nawet dziesięć i więcej medykamentów. Z kolei prawie połowa polskich silversów zmaga się jednocześnie z trzema różnymi schorzeniami. Rekordziści leczą jednocześnie nawet osiem różnych chorób. Troska o zdrowie i regularne poddawanie się badaniom pomaga wykryć wszelkie nieprawidłowości zachodzące w organizmie. Aby czerpać z życia jak najwięcej w dojrzałym wieku, należy wykonywać regularnie badania profilaktyczne. Niezależnie od tego czy jest się osobą  50+ czy 60+  warto odwiedzać lekarza i badać się zgodnie z przyjętymi normami. Organizm za odpowiednią opiekę w późniejszym czasie odpowiednio podziękuje.
 

Dlaczego warto regularnie się badać?

Regularne badania zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn niosą za sobą same pozytywne skutki, ponieważ dzięki nim można skontrolować stan zdrowia, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Systematyczne przeprowadzanie badań pozwala dostrzec wiele symptomów mogących świadczyć o rozwoju poważniejszej choroby. Dzięki zdiagnozowaniu ich we wczesnym stadium szanse na wyleczenie są ogromne. Pakiet badań po 50. i po 60. roku życia może sprawić, że będzie ono długie i szczęśliwe.
 

Pomóż mamie zachować zdrowie na wysokim poziomie

Wiele kobiet po 50-tce niechętnie odwiedza lekarzy. Wynika to często z braku czasu lub niewiedzy dotyczącej tego, jakie badania powinny regularnie wykonywać. Mimo tego, iż kobiety w tym wieku są niezależne, silne i pewne siebie, bardzo często potrzebują motywacji do tego, aby o siebie zadbać. Warto podpowiedzieć mamie, jakie badania na menopauzę oraz inne dolegliwości powinna wykonać. Trzeba zachęcić ją też do regularnego badania krwi, moczu oraz systematycznej mammografii. Część z badań, takie jak pomiar ciśnienia czy glukozy może wykonywać samodzielnie w domu. 

Kobiety w wieku 50 lat najczęściej borykają się z problemami związanymi z menopauzą. W przypadku niektórych objawów menopauzy badania laboratoryjne są szczególnie wskazane do tego, aby ocenić czy mają one faktycznie związek z przekwitaniem, czy zwiastują zupełnie inne choroby. Interpretacja wyników badań pozwala to ustalić i wdrożyć ewentualne leczenie. Po rozpoczęciu menopauzy badania, jakie warto wykonać to przede wszystkim stężenia poszczególnych hormonów, a także poziom wapnia, fosforu i żelaza. W tym wieku warto przyjmować preparaty witaminowe, takie jak multiwitamina dla kobiet. Panie po 50. roku życia muszą pamiętać nie tylko o regularnych badaniach krwi, ale także o wykonywaniu mammografii i cytologii. 

Kobiety po ukończeniu 50. roku życia, podobnie jak mężczyźni, muszą wykonywać badania krwi oraz moczu co najmniej raz w roku. Powinny także kontrolować poziom glukozy i cholesterolu i trójglicerydów. Raz w roku konieczna jest wizyta u ginekologa i wykonanie badania cytologicznego oraz mammografii. Warto także wykonywać przesiewowe badania w kierunku raka jelita grubego. Bardzo istotne są także wizyty u stomatologa oraz dokładne obserwowanie skóry, co pomoże zauważyć wszelkie zmiany mogące mieć podłoże nowotworowe.
 


 

Zdrowie po 50. roku życia – badania profilaktyczne dla mężczyzn

Ukończenie 50. roku życia to ważny moment także dla mężczyzn. Wówczas zauważają oni najczęściej spadek formy, problemy z widzeniem czy też układem moczowym. W tym wieku znacząco wzrasta zagrożenie wystąpienia raka prostaty. Mężczyźni w owym wieku są także z reguły bardziej podatni na cukrzycę czy choroby związane z układem krążenia. Wczesne ich wykrycie daje dużą gwarancję powrotu do pełni zdrowia.

Mężczyźni po 50-tce powinni raz w roku wykonywać morfologię krwi oraz ogólne badanie moczu. Średnio co 3 lata należy badać stężenie glukozy na czczo. Mężczyźni w tym wieku nie mogą zapominać także o wykonywaniu samobadania jąder, gdyż pozwala to na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Panowie muszą także regularnie zgłaszać się do lekarza na badania w kierunku wykrywania raka prostaty oraz utajonej krwi w kale. Raz na 10 lat wskazane jest wykonanie kolonoskopii. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu moczowego konieczna jest niezwłoczna wizyta u urologa. Może pomóc on również w przypadku zaburzeń czynności seksualnych.
 

Zdrowie 60+ 

Po 60. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelit, który czasami rozwija się bez widocznych objawów, konieczne jest więc wykonywanie przynajmniej raz na dwa lata badania na obecność krwi utajonej w kale oraz kolonoskopii. Nawet dobrze widzący i słyszący seniorzy co dwa, trzy lata powinni skontrolować swój wzrok i słuch u okulisty i laryngologa. Tak samo często lekarze zalecają wykonanie badania poziomu elektrolitów, lipidogramu i RTG płuc.

Co 3 miesiące wskazane jest kontrolne badanie ciśnienia tętniczego.

Raz w roku należy wykonać komplet podstawowych badań, które obejmują:

 • poziom glukozy,
 • poziom cholesterolu (LDL, HDL) i trójglicerydów,
 • EKG,
 • USG jamy brzusznej,
 • wzrok w kierunku jaskry i zaćmy,
 • słuch.

Raz na 5 lat profilaktycznie wykonuje się:

 • kolonoskopię,
 • badanie kału na obecność krwi utajonej,
 • RTG klatki piersiowej,
 • gęstość kości (densytometria),
 • stan prostaty i odbytu,
 • badanie ginekologiczne.
   

Opieka medyczna dla osób dojrzałych

Każdy powinien samodzielnie dbać o swoje zdrowie, świadomie podejmując zachowania prozdrowotne. Jednym z rozwiązań jest zadbanie o stałą opiekę medyczną, bez ograniczeń. Pakiety indywidualne dla osób 67+ to skrojone w zależności od potrzeb kompleksowe rozwiązania, dzięki którym regularne dbanie o zdrowie staje się prostsze. Z pakietu może skorzystać jedna dorosła osoba, która ukończyła 67 rok życia, ale nie przekroczyła 80-go.

Każdy pakiet to oferta opieki medycznej, która obejmuje konsultacje lekarzy oraz badania diagnostyczne, w tym wizyty stacjonarne w placówkach PZU Zdrowie oraz porady telemedyczne. W wybranych pakietach możliwe jest rozszerzenie o usługi stomatologiczne i rehabilitację. 

"Pakiet medyczny 67+" ma pomóc osobom dojrzałym utrzymać dobry stan zdrowia, a także być zabezpieczeniem w razie jego pogorszenia. Pacjenci mogą wybrać jeden z trzech zakresów opieki medycznej: standardowy, poszerzony lub maksymalny. Każdy obejmuje konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji oraz badania diagnostyczne, dobrane z uwzględnieniem specyfiki potrzeb seniorów.

Pakiety medyczne i profilaktyczne PZU Zdrowie dostępne są w portalu #mojePZU, gdzie pacjenci także wygodnie umówią wizyty lekarskie i badania. Usługi można zrealizować w sieci placówek medycznych PZU Zdrowie w całej Polsce.

Więcej informacji o pakiecie:

https://zdrowie.pzu.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/abonamenty-medyczne-pzu-zdrowie-teraz-takze-dla-seniorow