24 maja 2022

Profilaktyka zdrowotna kobiet – nie tylko na dzień matki!

Ekspert PZU Zdrowie

26 maja to wyjątkowy dzień dla polskich mam. Bardzo często od swoich pociech słyszą one na Dzień Matki „Dużo zdrowia, szczęścia…”. Same życzenia jednak to nie wszystko – szczególnie istotne jest bowiem, aby te życzenia były realizowane w praktyce.

Profilaktyka zdrowotna to idealny prezent na dzień mamy

Rosnąca świadomość profilaktyki zdrowotnej powoduje, że kobiety coraz częściej myślą o swojej przyszłości w długofalowej perspektywie i dostrzegają więcej powodów do dbania o zdrowie. Wynika to z badania przeprowadzonego w ramach kompendium „Masz wpływ na swoje życie”. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, 9,5 miliona kobiet w Polsce zdaje sobie sprawę z faktu, że regularne wizyty i badania pozwalają wykryć choroby we wczesnym stadium. Dlatego zgodnie z maksymą: „lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć”, warto dbać cały czas o wysoką jakość swojego zdrowia za pomocą prostych metod. Dzięki badaniom profilaktycznym, kobiety mogą skutecznie zapobiec rozwojowi wielu chorób, z nowotworowymi włącznie. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co kupić na dzień mamy – może dobrym pomysłem będzie właśnie pakiet badań profilaktycznych?
 

Zdrowie kobiety w każdym wieku

Aby każda z nas mogła cieszyć się dobrym zdrowiem na długie lata, musimy pamiętać o badaniach profilaktycznych. Powinnyśmy poddawać się im nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że jesteśmy zupełnie zdrowe. Wiele chorób daje pierwsze symptomy dopiero wtedy, gdy są one już mocno rozwinięte. A właśnie szybkie zdiagnozowanie choroby zwiększa skuteczność jej leczenia. 

Warto wiedzieć, jakie badania należy wykonywać w poszczególnych przedziałach wiekowych, przy czym równie ważne jest, by troszczyć się o siebie już od najwcześniejszych lat życia.
 

Badania profilaktyczne dla kobiet po 20 roku życia

Kobiety, które wkraczają w dorosłe życie, przede wszystkim powinny znaleźć zaufanego ginekologa. Zanim rozpoczną współżycie, powinny również zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV. Zakażenie tym wirusem zwiększa bowiem ryzyko rozwinięcia się raka szyjki macicy. Zalecane jest również szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Jeśli chodzi o badania profilaktyczne, to należy pamiętać o regularnej cytologii i samobadaniu piersi. Chociaż ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta dopiero po 50 roku życia, nowotwór ten coraz częściej diagnozuje się także u młodszych kobiet. Profilaktyka jest szczególnie ważna, gdy w rodzinie występowały przypadki danej choroby. Inne zalecane badania to USG jamy brzusznej co 3-5 lat i RTG klatki piersiowej raz na 5 lat – szczególnie w przypadku kobiet palących papierosy.
 

Badania profilaktyczne dla kobiet po 30 roku życia

Po 30 roku życia warto włączyć do profilaktyki badanie wzroku u okulisty. Wystarczy raz na pięć lat, a częściej w przypadku wady wzroku. Poza tym kontynuujemy samobadanie piersi, regularne badania ginekologiczne i cytologię. Po trzydziestce warto też przynajmniej raz w roku wykonywać USG piersi.

W przypadku chorób krążenia w rodzinie, warto też raz w roku wykonać lipidogram. Oprócz tego zaleca się USG jamy brzusznej co 3-5 lat i RTG klatki piersiowej co 5 lat.
 

Badania profilaktyczne dla kobiet po 40 roku życia

Po 40 roku życia zwiększa się liczba badań profilaktycznych, na które powinnyśmy zwrócić uwagę. Raz w roku zgłaszamy się na cytologię i badanie ginekologiczne, raz na dwa lata na USG dopochwowe narządów rodnych. Dodatkowo co miesiąc wykonujemy samobadanie piersi, raz na dwa lata USG piersi i mammografię. Po 40 urodzinach warto też wykonać badanie poziomu hormonów tarczycy.

Dodatkowo do kalendarza wpisujemy: 

 • EKG raz na 3 lata
 • RTG klatki piersiowej raz na 5 lat 
 • USG jamy brzusznej co 3-5 lat 
 • Gastroskopię raz na 5 lat

W ramach profilaktyki nowotworów jelita grubego warto również raz w roku wykonać badanie na obecność krwi utajonej w kale. Między 40 a 50 rokiem życia – w ramach profilaktyki osteoporozy – warto też wykonać badanie densytometryczne, czyli badanie gęstości kości. Regularnie wizytujemy też okulistę i dentystę.
 

Badania profilaktyczne dla kobiet po 50 roku życia

Po 50 roku życia większość kobiet wchodzi w okres menopauzy. Obniża się wtedy poziom hormonów, co nie pozostaje bez wpływu na stan kości i układ krążenia. Oprócz podstawowych badań, do kalendarza warto wpisać wizytę u endokrynologa i badanie poziomu hormonów płciowych i hormonów tarczycy we krwi. 

Poza tym:

 • Cytologia, badanie ginekologiczne i USG narządów rodnych raz w roku
 • Samobadanie piersi co miesiąc
 • Mammografia raz na dwa lata 
 • EKG raz w roku

W ramach profilaktyki raka jelita grubego raz na pięć lat warto wykonać kolonoskopię i raz w roku badania na obecność krwi utajonej w kale. Dodatkowo raz na 10 lat wykonujemy badanie gęstości kości, w ramach profilaktyki osteoporozy.
 

Badania ogólne, które warto wykonywać regularnie niezależnie od wieku

 • Ogólne badanie moczu. Testowi poddawana jest próbka moczu dostarczonego przez pacjentkę. Na jej podstawie wywnioskować można, jak przebiega praca nerek, ale też czy swoje funkcje prawidłowo spełnia układ moczowy oraz wątroba. Badanie moczu jest często zlecane przez lekarzy ze względu na jego uniwersalność. Nieprawidłowe wyniki sugerują też występowanie chorób układowych i cywilizacyjnych (otyłość, cukrzyca, nadciśnienie). 
 • Morfologia pełna. Stanowi ona badanie składu krwi z wyszczególnieniem dodatkowych frakcji elementów morfotycznych. W odróżnieniu od podstawowej morfologii krwi poznamy tu dokładną ilościową zawartość poszczególnych grup leukocytów we krwi. Morfologia pełna ułatwia wykrywanie infekcji, stanów zapalnych, anemii, problemów z krzepliwością krwi, białaczki czy problemów z odpornością.
 • Badanie OB. Badanie, które najczęściej wykonywane jest razem z morfologią krwi. Dzięki pomiarom Odczynu Biernackiego stwierdzić można stany zapalne oraz prawdopodobieństwo wystąpienia chorób autoimmunologicznych bądź nowotworów. 
 • Badanie glukozy. Stężenie glukozy we krwi, które nie mieści się w normie, to często wskaźnik cukrzycy, ale też możliwych zaburzeń pracy nadnerczy i przysadki mózgowej. W niektórych przypadkach wiąże się z nietolerancją glukozy lub obecnością guza insulinowego. 
 • Pomiar elektrolitów. Jony obecne w osoczu krwi to źródło danych na temat gospodarki elektrolitowej organizmu. Nieprawidłowe stężenie elektrolitów takich jak sód i potas może przyczyniać się do złego samopoczucia, drażliwości, osłabienia, zaparć czy obrzęków.
 • Lipidogram. Badanie poziomów cholesterolu i trójglicerydów jest ważne ze względu na możliwość oceny gospodarki tłuszczowej organizmu. Na podstawie testów krwi jesteśmy w stanie określić ryzyko miażdżycy i jej konsekwencji, w tym udaru lub zawału serca. 
 • Pomiar ALT. Badanie poziomu aminotransferazy alaninowej (ALT), czyli enzymu związanego z wątrobą, umożliwia wykrycie marskości wątroby, żółtaczki, stanów zapalnych czy choroby Wilsona. 
 • Pomiar AST. Enzym aminotransferaza asparginowa (AST) to druga obok ALT próba wątrobowa, którą dobrze jest wykonać w ramach badań ogólnych dla kobiet. Wykroczenie poza normy może świadczyć o chorobach wątroby takich jak zapalenie wirusowe wywołane przez HBV lub HCV. 
 • Stężenie mocznika. Test krwi pod kątem mocznika to jedno z badań skoncentrowanych na analizie stanu nerek. 
 • Badanie poziomu kreatyniny. Kreatynina to kolejny obok mocznika wskaźnik sprawności nerek. Zazwyczaj sprawdza się jej poziom w surowicy krwi lub w moczu. 
 • Badanie stężenia kwasu moczowego. Monitorując stężenie kwasu moczowego we krwi, można zdiagnozować schorzenia takie jak kamica moczowa i dna moczanowa. 
 • Badanie TSH. Jednym z hormonów ważnych w diagnostyce zdrowotnej kobiet jest TSH. Produkuje go przysadka mózgowa, aczkolwiek jego wpływ jest kluczowy w kontekście tarczycy. Niewłaściwy poziom TSH może wiązać się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, a jego badanie jest istotne w procesie diagnostycznym problemów z płodnością.

Więcej informacji jakie badania są zalecane w dla kobiet i mężczyzn w zależności od wieku, można znaleźć w Kompendium „Masz wpływ na swoje życie” które powstało w ramach współpracy PZU Życie i PZU Zdrowie.
 

Zostań Ambasadorką Zdrowia

Dzień matki to idealny czas, by przypomnieć sobie, co jest w życiu najważniejsze. Prezenty na dzień mamy nie muszą być materialne. Znacznie większą wartość mają bowiem te prezenty, które procentują w przyszłości. A takim właśnie prezentem może być profilaktyka zdrowotna. Warto więc namawiać do regularnego badania najbliższe sobie kobiety – mamę, babcię, siostry i przyjaciółki. Przy okazji dnia mamy, ale też na co dzień. Należy się wspierać i zachęcać do badań, by zapobiec rozwinięciu się chorób oraz utrzymać dobre zdrowie na długie lata. Dlatego każda z pań może stać się nieformalną Ambasadorką Zdrowia w swoim otoczeniu, aby nieustannie przypominać i namawiać do kontrolowania swojego zdrowia.
 

Zdrowie kobiety szyte na miarę 

Pęd, pośpiech, życie w stresie czy łączenie kilku ról społecznych jest dla wielu kobiet wyzwaniem, które może negatywnie odbijać się na ich zdrowiu. Przy czym często nie dostrzegamy objawów różnych chorób na ich wczesnym etapie. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, mogą one bowiem uchronić nas przed poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Dzięki szerokiemu zakresowi badań laboratoryjnych dostępnych w placówkach PZU Zdrowie, będziesz mogła szybko poznać aktualny stan swojego zdrowia.  Każda z pań ma do dyspozycji pakiet „Zdrowa kobieta” z możliwością realizacji pakietu podstawowego lub rozszerzonego:

Natomiast pakiet onkologiczny jest skierowany do kobiet, które chcą wykonać szereg badań profilaktycznych w tym zakresie:

Pakiety można wykupić i następnie umówić się na ich realizację na stronie moje.pzu.pl

Lista centrów medycznych PZU Zdrowie, gdzie można wykonać badania dostępna jest tutaj.

Codziennie należy pamiętać o zasadach zdrowego stylu życia oraz ryzyku wynikającym z palenia tytoniu, picia alkoholu czy używania innych substancji psychoaktywnych. Ogromne znaczenie ma aktywność fizyczna, dostosowana do sylwetki i trybu życia. Bardzo ważne jest też spożywanie regularnych posiłków, bogatych w warzywa i owoce oraz wypijanie odpowiedniej ilości wody. Warto także pamiętać o regularnym odpoczynku, który można wpisywać na swojej liście „to do”.
 

Zadbaj o swoją mamę nie tylko od święta

Nigdy nie jest za późno, by zadbać o najbliższych. Dzień mamy powinien jednak skłonić do przemyśleń o zaopiekowaniu się jej zdrowiem. Nasze mamy myślą przede wszystkim o swoich dzieciach, często zapominając przy tym o samej sobie. A cóż jest ważniejsze od zdrowia? Zatem na dzień mamy i w każdy inny dzień – rozmawiajmy o profilaktyce zdrowotnej i badaniach okresowych. Tylko świadomość i profilaktyka są w stanie zabezpieczyć nas i nasze mamy przed chorobami. Prezent na dzień mamy to Twoja uwaga, zainteresowanie. Dawniej to one dbały o nasze zdrowie, teraz czas się odwdzięczyć.