15 października 2014

Pomoc w razie ciężkiej choroby

Zdrowy tryb życia, regularne badania, świadomość ryzyka poważnych chorób to jedno. Pomyślmy również o zabezpieczeniu finansowym na wypadek nowotworu i innych ciężkich chorób. O tym rozmawiamy z Adamem Gawryłą, ekspertem PZU

A.D.Dlaczego warto ubezpieczyć się na wypadek poważnej choroby? Czy to nie przesadna zapobiegliwość?

A.G.Nie. Póki jesteśmy zdrowi, wszystko wydaje się proste. Weźmy jednak pod uwagę wydatki, które się pojawią, gdy zachorujemy. Przy nowotworze, udarze czy zawale potrzebne są pieniądze na ratowanie życia, bez żadnych ograniczeń. Po to jest ubezpieczenie „PZU Pomoc od serca”. Jeśli zachorujemy, dostaniemy pieniądze na dowolny cel. To może być leczenie, rehabilitacja lub utrzymanie się na czas choroby lub po niej. Jeśli nie zachorujemy, pieniędzy nie dostaniemy. Jednak będziemy mieli poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że w razie czego nie zostaniemy bez pomocy. To działa jak autocasco, tylko dla zdrowia. 
Zdarza się, że przez chorobę wypadamy z rynku pracy, tracimy kontrahentów, zamówienia, gdy prowadzimy własną firmę. Potrzebne są wówczas pieniądze, by stanąć na nogi. Co więcej, jeśli wygramy z chorobą, wielomiesięczna, a czasem wręcz wieloletnia diagnostyka i lekarstwa mogą kosztować znacznie więcej niż samo leczenie! Wiele osób dopiero po wyleczeniu zaczyna mieć poważne problemy finansowe. 

A.D.Co obejmuje ubezpieczenie?

A.G.Nowe ubezpieczenie, „PZU Pomoc od serca”, możemy wykupić wraz z najprostszym ubezpieczeniem na życie, jako jego rozszerzenie. Są jego dwa warianty. Podstawowy obejmuje m.in. nowotwory złośliwe, zawał serca, udar mózgu, operację zastawek, by-passy, itd.
Pełną listę chorób objętych pakietem podstawowym znajdziesz tutaj.

Wariant rozszerzony oprócz chorób z wariantu podstawowego dodatkowo obejmuje 15 poważnych schorzeń, takich jak: stwardnienie rozsiane, sepsa, choroba Parkinsona i inne.
Pełną listę chorób objętych pakietem rozszerzonym znajdziesz tutaj.
 
W wersji rozszerzonej dostaniemy ponadto bezpłatną diagnozę i weryfikację sposobu leczenia za granicą. PZU, niezależnie od wypłaty pieniędzy, tłumaczy i wysyła dokumentację choroby do najlepszych specjalistów w danej dziedzinie na świecie. Ci przygotowują swoją opinię. Dokument zawiera również wykaz najnowszych publikacji o chorobie z kluczowymi informacjami dla danego przypadku. Dodatkowa diagnoza często potwierdza chorobę i zastosowaną terapię. Może jednak sprawić, że zmieni się sposób leczenia, ponieważ lekarz prowadzący dostrzeże nowe możliwości. 

A.D.​Ile kosztuje ubezpieczenie?  

A.G.Trzydziestolatek, który wykupi najprostsze ubezpieczenie na życie (choćby za 30 zł miesięcznie) i rozszerzy je o ubezpieczenie „PZU Pomoc od serca” na sumę 100 tys. zł zapłaci dodatkowo 26 zł. W razie wykrycia np. nowotworu złośliwego ubezpieczony dostanie z tej polisy 100 tys. zł. Maksymalna kwota, na jaką można się ubezpieczyć wynosi 500 tys. zł ze składką 130 zł miesięcznie. Ubezpieczyć się mogą osoby w wieku od 18 do 60 lat.

A.D.Czy musimy mieć badania, które potwierdzają stan zdrowia przy zawarciu umowy?

A.G.Nie. Przed podpisaniem umowy trzeba tylko odpowiedzieć na pytania o stan zdrowia. Wywiad zawiera pytania podstawowe, np. o wagę, wzrost, wiek, jak i zdrowotne, czyli o przebyte ostatnio choroby, przyjmowane leki. A także, czy chorowaliśmy na te choroby, które obejmuje ubezpieczenie. Najczęściej to wystarcza do oceny ryzyka i obliczenia składki za ubezpieczenie.
Jeśli z ankiety medycznej wynika, że są obciążenia, klient pali, ma nadwagę, a w rodzinie już ktoś chorował na raka, to kierujemy taką osobę na dodatkowe, bezpłatne badania. Możemy również skorzystać z badań, które klient sam niedawno wykonywał. Rzadko zdarza się, że trzeba odroczyć podpisanie umowy ubezpieczenia lub odmówić jej zawarcia.
Ubezpieczenie zawiera się na 5 lat. Można je potem przedłużyć.
Składka jest taka sama przez czas trwania umowy. A jeśli zajdzie potrzeba wyższej lub niższej ochrony, raz w roku możemy zmienić sumę ubezpieczenia.

Rozmawiała Agnieszka Durska

Źródła

PZU Pomoc od serca – dowiedz się więcej http://pzupomocodserca.pl/