25 kwietnia 2022

Teleporady jako szybki i wygodny sposób kontaktu z lekarzem

Ekspert PZU Zdrowie

Nieustanny postęp technologiczny i innowacyjne rozwiązania na dobre wkraczają do codziennego życia, w tym także do opieki zdrowotnej. Pandemia COVID-19 jeszcze mocniej przypieczętowała wdrożenie telemedycyny na stałe w codziennym funkcjonowaniu opieki medycznej w Polsce. Dla wygody pacjentów PZU Zdrowie, zostały udostępnione zdalne konsultacje medyczne w formie rozmowy telefonicznej, wideo i czatu. Możesz skonsultować się z lekarzami kilkunastu specjalizacji, a także z położną.

E-wizyta, zdalna konsultacja lekarska, telekonsultacja, porada przez Internet, wizyta u lekarza online, lekarz na telefon – wszystkie te określenia odnoszą się do telemedycyny, czyli formy pełnoprawnego świadczenia usług medycznych oraz opieki zdrowotnej, która wykorzystuje nowoczesne rozwiązania informatyczne, telekomunikacyjne i medyczne. Dzięki telemedycynie możesz otrzymać poradę lekarską i diagnozę, poprosić o wystawienie e‑zwolnienia, czy skonsultować wyniki badania bez konieczności odwiedzania placówki medycznej. W razie potrzeby zostanie Ci zalecona stacjonarna wizyta u lekarza.


Jak działają konsultacje online?

Kontakt ze specjalistą odbywa się za pośrednictwem czatu, połączenia telefonicznego lub wideokonferencji. To pacjent wybiera, jaka forma rozmowy jest najbardziej odpowiednia. Aby wizyta przebiegła możliwie najsprawniej, jeszcze przed nawiązaniem połączenia z lekarzem PZU Zdrowie, można opisać swój problem i przesłać pliki potrzebne lekarzowi (np. wyniki badań, zdjęcia).

Jeśli lekarz uzna, że są ku temu przesłanki medyczne, podczas telekonsultacji może wystawić e-receptę oraz e-zwolnienie.


Korzyści telekonsultacji

Niezaprzeczalną zaletą zdalnej konsultacji z lekarzem jest wygoda – otrzymuje się potrzebną pomoc bez wychodzenia z domu i samodzielnie można wybrać termin oraz godzinę konsultacji. W PZU Zdrowie lekarz ma dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta i w wielu przypadkach może natychmiast wystawić diagnozę. Konsultacje przez Internet lub telefon są świetnym dopełnieniem tradycyjnych wizyt. Lekarze potwierdzają, że w większości przypadków pacjent nie musi fizycznie znajdować się w placówce, by uzyskać oczekiwaną pomoc.


Dla kogo e-wizyty?

Telemedycyna to dobre rozwiązanie między innymi dla osób:

 • z chorobami przewlekłymi (np. cukrzycą, astmą, nadciśnieniem);
 • regularnie przyjmujących leki;
 • potrzebujących wstępnej oceny stanu zdrowia w sytuacjach nagłych;
 • chcących omówić wyniki badań laboratoryjnych i pomiarów;
 • korzystających z terapii psychologicznej;
 • mieszkających poza granicami dużych miast;
 • o ograniczonej mobilności (np. osób starszych, schorowanych, z niepełnosprawnościami trwałymi lub czasowymi);
 • żyjących w pośpiechu;
 • przebywających poza granicami kraju.
   

Telekonsultacje medyczne – dla kogo nie będą odpowiednie?

Kiedy specjalista nie może osłuchać pacjenta ani przyjrzeć się jego objawom, zleca bezpośrednią wizytę stacjonarną. Takie rozwiązanie może być również zaproponowane w momencie, gdy zalecenia z wcześniejszej teleporady nie skutkowały albo wymagana jest dodatkowa konsultacja i badanie. 

Lekarz może też odstąpić od świadczenia telemedycznego, jeśli uzna, że nie ma wystarczających kompetencji lub ze względu na niewłaściwe zachowanie pacjenta, np. agresywną postawę lub niestosowanie się do zaleceń.


Jak się przygotować do teleporady?

Teleporada to forma wizyta lekarskiej, do której warto odpowiednio się przygotować.

 • Przeanalizuj swoje samopoczucie i ustal objawy, które chcesz omówić z lekarzem.
 • Zastanów się, co chcesz powiedzieć lekarzowi i o co go zapytać. Możesz sporządzić listę pytań.
 • Spisz leki, jakie zażywasz wraz z ich dawkowaniem.
 • Zadbaj o komfort rozmowy – poszukaj miejsca, w którym spokojnie porozmawiasz z lekarzem. Upewnij się, że nikt nie będzie Wam przeszkadzał.
 • Jeśli korzystasz z portalu mojePZU, przed wizytą umieść na swoim profilu dokumenty, z którymi lekarz powinien się wcześniej zapoznać.
   

Informacje, o których warto wiedzieć planując teleporadę w PZU Zdrowie: