16 grudnia 2024

Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy? Co warto wiedzieć o przeglądzie komina?

Zimą w domu ma być ciepło i przytulnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Czy pamiętasz o niezbędnym przeglądzie kominiarskim? Jeśli chcesz mieć gwarancję, że przewody kominowe i wentylacyjne są sprawne, skorzystaj z usług kominiarza przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Spis treści: 

  1. Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy? 
  2. Jak znaleźć kominiarza z uprawnieniami?  
  3. Co obejmuje przegląd kominiarski? 
  4. Co zawiera protokół kominiarski? 
  5. Skąd bierze się sadza w kominie? 
  6. Co robić, gdy wybuchnie pożar? 
  7. FAQ 

Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy? 

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego ogień w piecach rozpalaj powoli i pal paliwami, które są odpowiednie dla danego paleniska. Poza tym pamiętaj o regularnych przeglądach stanu technicznego przewodów kominowych i instalacji wentylacyjnej oraz czyszczeniu przewodów kominowych. 

To twój obowiązek, o którym mówią art. 62 ustawy prawo budowlane oraz rozporządzenie ministra MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Odpowiada za to właściciel budynku czy zarządca obiektu.  
 

Jak często wykonywać przegląd?

  • Paleniska opalane paliwem stałym (np. węglem) czyści się w okresie grzewczym raz na 3 miesiące. 
  • Paleniska opalane przez kocioł gazowy albo olejem – raz na pół roku. 

Obowiązkowy przegląd kominiarski należy zlecić kominiarzowi lub innej osobie, która ma kwalifikacje kominiarskie (uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności). Kominiarz raz w roku powinien też sprawdzić drożność przewodów wentylacyjnych. 
 

Jak znaleźć kominiarza z uprawnieniami?  

Jeśli nie znasz żadnego takiego specjalisty z polecenia, skorzystaj ze strony Krajowej Izby Kominiarzy. Znajdziesz na niej dane kontaktowe do fachowców w twoim mieście, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Czy specjalista musi mieć tytuł mistrza kominiarskiego? Nie jest to konieczne. Zazwyczaj takie uprawienia oznaczają, że zajmuje się on wyłącznie wydawaniem ekspertyz i opinii. Natomiast do typowych usług kominiarskich kieruje czeladnika, który wykonuje te zadania pod jego okiem. 
 

Co obejmuje przegląd kominiarski? 

W ramach kontroli kominiarskiej powinny być wykonane następujące prace: 

  • sprawdzenie drożności i szczelności komina oraz instalacji; 
  • czyszczenie komina (wewnętrznych ścian); 
  • usunięcie wszystkich zanieczyszczeń w kominie powstających podczas spalania; 
  • usunięcie substancji smolistych, które powstają głównie przy spalaniu drewna oraz sadzy ze spalania węgla. 
     

Co zawiera protokół kominiarski? 

Przede wszystkim powinna się tam być informacja o przejściu przeglądu. Poza tym w protokole po przeglądzie kominiarskim znajdziesz: 

  • opis systemu wentylacji i jego uwarunkowania, 
  • informacje o urządzeniach grzewczych i systemie odprowadzania spalin. 

Warto przypomnieć, że we wrześniu 2023 roku uruchomiono wszystkie funkcjonalności Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (system CEEB). Od tamtej pory kominiarze nie wystawiają protokołów w formie papierowej. Dokument potwierdzający sprawność instalacji bądź wskazujący na występujące w niej nieprawidłowości można otrzymać wyłącznie w wersji elektronicznej. 
 

Skąd bierze się sadza w kominie? 

Jeśli palisz w piecu drewnem mokrym lub iglastym, węglem słabej jakości albo miałem węglowym, w kominie osadza się dużo smoły i sadzy. Może się uzbierać nawet centymetrowa warstwa, która stopniowo osłabia jego konstrukcję. Podobnie dzieje się, gdy palisz w piecu nie tym paliwem, do którego jest on przeznaczony. 

Wyobraź sobie komin, którego ściany po wewnętrznej stronie mają po 14 cm. Jeśli pokrywa je centymetrowa warstwa osadu, to światło komina znacznie się zmniejsza. Gdy zdarzy się, że sadza się zapali i dojdzie do pożaru , komin może tego nie wytrzymać i pęknąć. To poważne zagrożenie dla domowników. 
 

Co robić, gdy wybuchnie pożar? 

Jeśli uznasz, że zagrożenie nie jest duże i sobie poradzisz, możesz samodzielnie ugasić pożar. Wygaś, „przyduś” palenisko (nigdy nie używaj do tego wody) i szczelnie zamknij jego drzwiczki. Poproś dorosłego domownika, aby obserwował komin z zewnątrz, czy nie powstają w nim pęknięcia i szczeliny. Jeśli wszystko jest w porządku, pozwól, by ostygnął. 

W przypadku, gdy zagrożenie jest duże, poinformuj o nim osoby, które znajdują się w domu. Wyjdźcie na zewnątrz i wezwijcie straż pożarną (numer alarmowy: 112 lub 998). Nie wchodźcie do środka. 

Jeżeli myślisz o ubezpieczeniu nieruchomości, sprawdź naszą ofertę. Ubezpieczenie domu w ramach polisy PZU Dom może zapewnić ci odszkodowanie, które zrekompensuje poniesione przez ciebie straty materialne w wyniku różnych zdarzeń m.in. pożaru w kominie. 
 

FAQ 

Czy przeglądy kominiarskie są obowiązkowe? 

Tak. Obowiązek wykonywania przeglądu kominiarskiego wynika z art. 62 ustawy prawo budowlane. W przypadku domów ogrzewanych paliwem stałym, takim jak węgiel, należy go przeprowadzać co najmniej 4 razy do roku. 
 

Kiedy jest wymagany przegląd kominiarski? 

Przegląd kominiarski powinien być wykonywany, jeśli w danym budynku zainstalowane jest źródło ciepła, piec centralnego ogrzewania.  

 


Zakładem ubezpieczeń jest PZU SA. Ten materiał nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, w tym o wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych ogólnych warunkach ubezpieczenia PZU Dom dostępnych na pzu.pl, w naszych oddziałach i u naszych agentów.