17 listopada 2020

Inwestuj, oszczędzaj i obniżaj w ten sposób swój podatek

Kierownik projektu inPZU
Jak to zrobić? Dowiedz się, czym jest IKE i IKZE. Zacznij inwestować z myślą o przyszłej emeryturze już w tym roku. To nie tylko ma sens i jest konieczne, ale także daje Ci możliwość skorzystania z ulg podatkowych. I to niebagatelnych, bo wysokość podatku możesz obniżyć nawet o 2007,17 zł. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jakie są zalety inwestycji w IKZE i IKE.

Oszczędzanie na emeryturę – czy to konieczne?

W obecnej sytuacji i w związku ze zmianami systemu emerytalnego inwestowanie z myślą o własnym bezpieczeństwie finansowym po zakończeniu aktywności zawodowej jest koniecznością. Powinniśmy rozpocząć je jak najwcześniej, pamiętając, że im dłużej oszczędzasz, tym większe zyski możesz wypracować. Nawyk oszczędzania i inwestowania na poczet okresu emerytalnego powinien wejść nam w krew na jak najwcześniejszym etapie życia zawodowego. O tym, jakie korzyści przynosi regularne odkładanie małych kwot pisaliśmy w artykule o procencie składanym.

Dlaczego warto inwestować w produkty emerytalne?

Zazwyczaj, kiedy myślimy o korzyściach, jakie płyną z odkładania na emeryturę, oczekujemy korzyści w przyszłości i to nie najbliższej. Tymczasem,  może być zupełnie inaczej. Ustawodawca zadbał o to, żeby odpowiedzialne podchodzenie do tematu emerytury miało wymierne korzyści już tutaj i teraz. Jak to możliwe? W przypadku produktu IKZE, czyli Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, zainwestowaną kwotę możesz odliczyć od dochodu, tym samym zmniejszyć wysokość podatku dochodowego. Już w 2020 roku kwota odliczenia od podatku może wynieść nawet 2007,17 zł, przy założeniu maksymalnej wpłaty na IKZE i opodatkowania stawką 32%. Jeśli podatek dochodowy płacisz na poziomie 17% – maksymalna kwota ulgi w 2020 r. wyniesie 1066,30 zł. Z kolei w przypadku podatku liniowego, czyli 19% będzie to 1191,57 zł.

Co zyskujesz w przyszłości? Środki zainwestowane w produkty IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, jeśli skorzystasz z nich po osiągnięciu uprawnień emerytalnych. W IKE moment ten przypada na 60. rok życia, natomiast w przypadku IKZE jest to 65. rok życia. Warto wiedzieć, że żadna inna prywatna inwestycja emerytalna nie daje zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych. Jedynym obciążeniem kwoty wypłacanej na emeryturze jest ustawowo wymagany zryczałtowany 10% podatek pobierany przy wypłacie środków z IKZE.

Jeśli jesteś zainteresowany porównaniem IKZE i IKE lub dokonaniem inwestycji w obu produktach zapraszamy na stronę www.inpzu.pl.

Na inPZU możesz zbudować swój własny portfel IZKE lub IKE i inwestować w 9 funduszy pasywnych odzwierciedlających dane indeksy oraz w 5 funduszy cyklu życia. Inwestorzy nie mający czasu na śledzenie rynków finansowych i swoich inwestycji mogą skorzystać właśnie z funduszy cyklu życia, które oferują dostosowanie składu portfela inwestycyjnego do wieku inwestora.

Dlaczego warto inwestować w inPZU?

Inwestowanie w fundusze inPZU SFIO jest gwarancją jednych z najniższych opłat na rynku. W naszej ofercie koszt zarządzania wynosi zaledwie 0,5%, a w jednym z naszych funduszy opłata  za zarządzanie została zmniejszona do 0% na okres 12 miesięcy. Mowa tu o funduszu inPZU Inwestycji Ostrożnych, który można rozpatrywać jako alternatywę do lokaty. Dodatkową zaletą inwestycji na inPZU jest brak jakichkolwiek opłat manipulacyjnych.

Nasi eksperci codziennie analizują rynki i na tej podstawie dokonują odpowiednich decyzji inwestycyjnych. Wybierając naszą ofertę, możesz korzystać z ich doświadczenia. Dzięki naszym funduszom inwestycyjnym dajesz sobie szansę na inwestowanie na wielu rynkach i w różne instrumenty finansowe, często niedostępne dla indywidualnego inwestora w innej formie. Wszystko to już przy niewielkich (min. 100 zł) kwotach i minimalnych opłatach. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort finansowy już dzisiaj. Odwiedź nas na www.inpzu.pl

Co jeszcze warto wiedzieć?

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Informacje o funduszu inPZU SFIO znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Kwoty odliczenia od podatku to obliczenia własne TFI PZU SA. Nie uwzględniliśmy zerowego PIT dla osób do 26. roku życia. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może ulec zmianie w przyszłości.