30 października 2020

Naucz się zarabiać, inwestując równowartość kilku kaw miesięcznie – poznaj procent składany

Dyrektor Biura Produktów i Projektów, TFI PZU
Jeśli uważasz, że nie znasz się na finansach, a oszczędzanie jest za trudne i nie przynosi pożądanych efektów, pozwól, że opowiemy Ci o procencie składanym.

To w gruncie rzeczy prosty sposób na regularne inwestowanie nawet niewielkich kwot, które może przynieść zaskakujące efekty inwestycyjne. O jakich kwotach mówimy? Na przykład równowartości kilku kaw. To niewiele, prawda? Naucz się oszczędzania z nami i zyskaj bezpieczeństwo finansowe, tak ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach. 

Magia czy matematyka finansowa – czym jest procent składany?

Choć może się wydawać skomplikowany, procent składany jest w rzeczywistości sposobem oprocentowania zainwestowanych środków. Działa tak, że odsetki (czyli zyski) za dany okres oprocentowania doliczane są do wkładu (czyli podlegają kapitalizacji). W ten sposób „składają się” na rosnący zysk wypracowany w kolejnych okresach oprocentowania. Pomyśl tylko, oznacza to, że co miesiąc powiększa się twój kapitał inwestycyjny, a odsetki są coraz większe i większe. Im częstsza kapitalizacja, tym Twój kapitał wzrasta szybciej. Sprawdź, jak to działa w poniższej tabeli wyliczeń procentu składanego z kapitalizacją odsetek co miesiąc. 

Jak zarabiać na procencie składanym? Propozycja wkładu

Przyjmijmy, że na oszczędzanie chcesz przeznaczać 100 zł miesięcznie. To równowartość 8 kaw kupionych w kawiarni, więc naprawdę niewiele. Dodatkowo, okres pandemii powoduje, że wizyty w lokalach gastronomicznych siłą rzeczy są ograniczone, a środki dotychczas przeznaczane na ten cel możesz spożytkować inaczej. Niepewność wywołana kryzysem gospodarczym i obawą o utratę pracy jest silnym bodźcem do zadbania o bezpieczeństwo finansowe i budowania oszczędności. Chcesz więc przeznaczyć wartość 8 kaw, czyli ok. 100 zł, a może nawet 16 kaw, czyli ok. 200 zł.

Przekonaj się, że nie jest to magia, a raczej matematyka finansowa. Dokładną symulację dla miesięcznych oszczędności na poziomie 100 i 200 zł w okresie od 1 roku do 10 lat dla różnych poziomów oprocentowania – przedstawia tabela.

Co ważne, dobrze jest wybrać takie produkty inwestycyjne, które mają jak najczęstszą kapitalizację odsetek. W funduszach inwestycyjnych możliwość „odłożenia zysku” zachodzi w każdym dniu wyceny, czyli każdego dnia, w którym wylicza się wartość jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Pamiętaj jednak, że wycena jednostek uczestnictwa może się wahać (wzrastać i maleć), ponieważ jest uzależniona od sytuacji rynkowej oraz typu instrumentów finansowych, w jakie inwestuje fundusz (obligacje, bony skarbowe, akcje, kontrakty terminowe itp.). Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, zapoznaj się z webinariami TFI PZU.

Jak zacząć inwestować?

Po pierwsze – im szybciej, tym lepiej. Jeśli rozpoczniesz proces inwestowania wcześnie i będziesz utrzymywać regularność wpłat, tym większy kapitał uzyskasz w przyszłości. Ostatnie wydarzenia na świecie związane z pandemią pokazują, że zawsze warto być przygotowanym na nadejście kryzysu, a przysłowiowa czarna godzina może się nadarzyć zupełnie niespodziewanie. Oszczędzanie jest bardzo dobrym sposobem na to, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe. Pamiętaj jednak o comiesięcznych regularnych wpłatach, których wysokość możesz dowolnie dostosowywać do bieżących możliwości finansowych. Warto przemyśleć wysokość regularnie inwestowanych kwot np. w oparciu o wzrost zarobków i z biegiem lat inwestować wyższe kwoty. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Szczegóły znajdziesz w prospektach informacyjnych funduszy na pzu.pl. TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.