23 sierpnia 2021

Młodzi ludzie też mogą oszczędzać i inwestować

W tekście postaramy się przybliżyć, jak ważne jest zdobywanie kompetencji związanych z oszczędzaniem, czym jest świadomość oszczędzania oraz jakie czynniki powinni wziąć pod uwagę młodzi ludzie, zaczynając swoją przygodę z oszczędzaniem i pomnażaniem swojego kapitału.

Na początek kilka istotnych danych, które pomogą zobrazować aktualną sytuację  i  podejście społeczeństwa do oszczędzania.

Oszczędzanie w czasie pandemii.

W czasach wielkich kryzysów, wielu z nas myśli o przyszłości. Podstawowe wartości takie jak zdrowie, bezpieczeństwo finansowe, nabierają większego znaczenia. Z badań dla BIG InfoMonitor z 2021 r. wynika, że co piąty Polak (19 proc.) zaczął oszczędzać po wybuchu pandemii koronawirusa, 35 proc. oszczędzało już przed wybuchem pandemii. Natomiast 26 proc. uważało, że zarabia zbyt mało by móc odłożyć pieniądze, a 7 proc. nie widziało potrzeby oszczędzania.
Głównym motywatorem do oszczędzania jest zabezpieczenie przyszłości: 44 proc. badanych oszczędza, by mieć zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych wydatków a 32 proc. oszczędza, by mieć „za co żyć” w sytuacji utraty źródła utrzymania.

Jak wyglądają oszczędności młodych Polaków? 

Z badań przeprowadzonych w 2019 r.  wynika, że w grupie wiekowej 30 plus  - 90 proc. ankietowanych planuje wcześniej swoje wydatki, 78 proc. deklaruje, że stara się oszczędzać a  33 proc. osób robi to, co miesiąc.

Ta grupa wiekowa oszczędza przede wszystkim na zakup lub remont mieszkania, kupno auta i wakacje oraz na zabezpieczenie przyszłości dzieci.

Cel, horyzont inwestycyjny i świadomość oszczędzania

Jasne zdefiniowanie celu, na jaki chcemy przeznaczyć nasze oszczędności, jest pierwszym krokiem od którego należy zacząć. Może to być głównym impulsem do  regularnego oszczędzania i wyrobienia sobie nawyku odkładania nawet niewielkich kwot.

W potocznym języku ekonomicznym funkcjonuje powiedzenie: „im wcześniej zaczniesz, tym więcej zarobisz”. Po określeniu celu, horyzont inwestycyjny, czyli okres na jaki planujemy zainwestować nasze oszczędności jest jednym z podstawowych czynników, jaki należy wziąć pod uwagę planując regularne oszczędzanie. Powinniśmy zaplanować jak długo chcemy oszczędzać, a dopiero w następnym kroku zdecydować jaki instrument finansowy wybrać. W  głównej mierze, to systematyczność i długość okresu oszczędzania, dzięki  prostemu schematowi procentu składanego decyduje o wysokości zgromadzonego kapitału. Pieniądze przyrastają coraz szybciej, ponieważ na kolejne odsetki pracują również zyski z poprzednich lat. Dobrą wiadomością, zwłaszcza dla młodych ludzi jest fakt, że wcale nie trzeba zaczynać od dużych kwot, wystarczy 50 - 100 zł miesięcznie, żeby odłożyć większą sumę. Ciekawy przykład inwestycji o równowartości kilku kaw miesięcznie możemy znaleźć pod tym linkiem; https://blog.pzu.pl/home/lista/artykul/naucz-sie-zarabiac

Ważna jest też świadomość oszczędzania, czyli nabycie podstawowej wiedzy i kompetencji związanych z oszczędzaniem. Takie pojęcia jak horyzont inwestycyjny, stopień ryzyka czy dywersyfikacja to podstawowe pojęcia, z którymi powinien się zapoznać każdy początkujący inwestor. W obecnych realiach w pozyskaniu odpowiedniej wiedzy mogą być pomocne strony www czy blogi dedykowane omawianej tematyce. (Polecamy: Baza wiedzy inPZU)

Systematyczność kluczem do sukcesu!

Zaczynając oszczędzanie, przyjmij określoną zasadę i konsekwentnie się jej trzymaj np.: odkładaj 5%  swojego miesięcznego dochodu netto. 

Przykład:

Trzydziestoletnia Ania mieszkająca w dużym mieście zarabiająca 5 tys. zł netto miesięcznie,  nie oszczędza tłumacząc to tym, że wydaje tyle ile zarabia, ale czy rzeczywiście odkładając 5% miesięcznie (250zł) jej standard życia drastycznie się zmieni? 
Ania planuje remont mieszkania i chce na to odłożyć, w jaki sposób Ania może zacząć oszczędzać? 
Naszą propozycją jest otwarcie konta w serwisie inPZU i przelewanie w każdym miesiącu określonej kwoty na rejestr prowadzony w funduszu inwestycyjnym. Początkujący mogą skorzystać z Pomocnika inwestycyjnego, który po określeniu m. in. horyzontu inwestycyjnego i akceptowalnego ryzyka, pomoże w wyszukaniu odpowiednich funduszy do  portfela. Oszczędzanie można rozpocząć od najbezpieczniejszego funduszu z oferty inPZU: inPZU Inwestycji Ostrożnych, w którym do stycznia 2022 roku nie ma żadnych opłat za zarządzanie czy obsługę.

Wnioski

Decyzji o rozpoczęciu oszczędzania nie należy odkładać. Kluczowe  są nasze chęci i wiedza, dlatego warto już w młodym wieku nauczyć się gospodarować swoimi zasobami finansowymi i wykorzystywać nowoczesne narzędzia (np. inPZU)  do pomnażania kapitału i zapewnienia lepszej przyszłości sobie i swoim bliskim.