09 sierpnia 2022

Temat dla Rzecznika: Wypadki chodzą po ludziach. Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW?

Rzecznik Klienta

Niefortunne wypadki przytrafiają się niezależnie od pory roku czy pogody. Wiosną oraz latem, są to najczęściej zdarzenia na rowerach i hulajnogach. Z kolei jesienią i zimą dochodzi do częstych złamań w wyniku śliskiej nawierzchni.

Moja obserwacja zdarzeń związanych z wypadkami, podczas których ktoś ponosi uszczerbek na zdrowiu pokazuje, że najbardziej niebezpieczne są pozornie błahe sytuacje. Większość wypadków zdarza się przy prozaicznych czynnościach, jak majsterkowanie, tudzież wkręcanie żarówki gdy stoi się na drabinie. Dzieci natomiast często ulegają urazom w trakcie zabawy na trampolinie, czy hulajnodze. Zdarza się, że te elektryczne, powodują ciężkie urazy u dorosłych, ponieważ użytkownicy zwykle jeżdżą szybko i nie używają kasków.

Które ubezpieczenie NNW wybrać?

Osobom zatrudnionym, polecam sprawdzenie oferty ubezpieczenia grupowego. Polisy te mają szeroki zakres i zawsze zawierają ubezpieczenie od nagłych, nieszczęśliwych wypadków. Każdy może też zawrzeć ubezpieczenie indywidualne, np.: Indywidualne ubezpieczenie na życie PZU Ja plus (szczegóły:https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/zycie-i-zdrowie/ochrona-po-wypadku/wsparcie-po-nieszczesliwym-wypadku).

Polisa ta daje szeroką ochronę. Świadczenie otrzymasz m.in. za:

  • złamanie kości spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem;
  • pobyt w szpitalu po nieszczęśliwym wypadku – dłuższy niż 4 dni (maksymalnie za 90 dni pobytu w jednym roku);
  • trwałe inwalidztwo po nieszczęśliwym wypadku.

Zakres wielu zawieranych przez nas polis, można rozszerzyć o dodatek NNW, np. polisy komunikacyjne, mieszkaniowe czy turystyczne. Warto dokupić takie rozszerzenie.

Co ważne, trzeba także zwrócić uwagę na wyłączenia, które zawsze są wymienione w OWU (ogólne warunki ubezpieczeń). Ubezpieczenie często nie obejmuje (lub trzeba dokupić odpowiednią klauzulę) zdarzeń, gdy ubezpieczony uprawiał niebezpieczne sporty w wyniku czego powstały urazy, np.: sporty walki, sporty motorowe i motorowodne, sporty lotnicze, wspinaczkę wysokogórską i skałkową, speleologię, nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem, który umożliwia oddychanie pod wodą, skoki do wody, skoki na linie. Jeżeli jesteś fanem ekstremalnych aktywności - sprawdź dokładnie warunki.

Kiedy doznajemy urazu, zawsze jest z tym związany problem. To między innymi absencja w pracy czy szkole, dodatkowe koszty leczenia, dojazdów do lekarzy czy rehabilitacji. Niestety także ból i cierpienie. Dobrze w takim momencie mieć wsparcie finansowe, które chociaż częściowo zniweluje te niedogodności.

Co zrobić, gdy już dojdzie do urazu?

  • Do zgłoszenia świadczenia, konieczna jest dokumentacja medyczna. Dlatego po urazie musisz koniecznie odwiedzić lekarza.
  • Zrób zdjęcie/skan tej dokumentacji i uzupełnij formularz na stronie:
    https://zgloszenie.pzu.pl.
  • Opiekun szkody wyda decyzje na podstawie załączonych dokumentów. W trudniejszych przypadkach, zostaniesz zaproszony na badanie lekarskie, niezbędne do ustalenia i przyznania świadczenia.

Zależnie od polisy, świadczenie wypłacane jest za konkretne zdarzenie (np. złamanie, pobyt w szpitalu) lub za procent uszczerbku na zdrowiu, który jest ustalany na podstawie dokumentacji medycznej lub badania.

Bądź mądry przed szkodą - ubezpiecz się!

Pamiętaj, że jestem tu dla Was, więc jeśli potrzebujesz pomocy w powyższym temacie – skontaktuj się ze mną za pomocą formularza kontaktowego:
www.pzu.pl/pl/rzecznik-klienta.

Z przyjemnością udzielę wsparcia i rozwieję wszelkie wątpliwości w zakresie ubezpieczenia NNW.