29 marca 2022

Rzecznik Klienta odpowiada na Wasze pytania!

Rzecznik Klienta

Zapraszamy do Q&A z Rzecznikiem Klienta.

1. Jak się ubezpieczyć, aby pokryte zostały szkody spowodowane podczas jazdy hulajnogą? Istnieje w ogóle taka możliwość?

Tak, taką ochronę daje ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym. PZU odpowiada za szkody, jakie ubezpieczony wyrządzi podczas użytkowania, np. hulajnogi elektrycznej.
Zabezpieczenie takie daje także OC komunikacyjne w PZU. Pokryjemy koszty (aż do 5000 zł) szkód rzeczowych lub na osobie, które wyrządzisz, poruszając się np. rowerem, hulajnogą, hulajnogą elektryczną, segwayem, wózkiem inwalidzkim lub monocyklem elektrycznym. Wystarczy, że będziesz właścicielem lub użytkownikiem auta z OC w PZU.

2. Chętnie zadam pytanie. 🙂 W pracy zaproponowali mi ubezpieczenie grupowe - co to takiego? Jakie są plusy i minusy takiego ubezpieczenia?

Ubezpieczenie grupowe na życie daje szeroką ochronę za rozsądną cenę. Jest to szerokie wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych (choroba, wypadek, a nawet śmierć). Pomaga też finansowo w radosnych momentach (świadczenie za urodzenie dziecka). Dużym plusem jest znaczna ilość dodatków (np.: wypłata za: pobyt w szpitalu, operacje chirurgiczne, leczenie specjalistyczne) oraz wysokie sumy ubezpieczenia. Pewną niedogodnością może być konieczność wyboru jednego wariantu dla konkretnej ilości osób.

3. Co to  jest okres karencji? -  tutaj dokładnie to omówiłem:

Karencja to okres, w którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenie objęte ubezpieczeniem. Trwa najczęściej od 30 do 180 dni w zależności od rodzaju ubezpieczenia. Więcej na temat karencji wyjaśniam w poniższym wpisie:
https://blog.pzu.pl/home/lista/artykul/temat-dla-rzecznika-karencje

4. Dostałam odmowę za uraz głowy. Spowodowany był omdleniem. Dlaczego?

Aby otrzymać świadczenie za następstwa nieszczęśliwych wypadków konieczne jest, aby zdarzenie było zgodne z definicją, która brzmi: nieszczęśliwy wypadek to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony niezależnie od swej woli doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł. Co to oznacza?  Wypadek nie może być spowodowany stanem chorobowym, np.: zawrotami głowy czy omdleniem, a musi do niego doprowadzić przyczyna zewnętrzna, np. poślizgnięcie, uderzenie, czy skaleczenie.

5. Po wypadku (zostałam potrącona przez samochód) nie pracowałam 8 miesięcy. Czy mogę za to otrzymać jakieś odszkodowanie?

W tym przypadku potrzebny jest dokładny opis stanu faktycznego. Ale przyjmując, że sprawca został uznany za winnego -  takie odszkodowanie należne jest z OC sprawcy. Dodatkowo, poszkodowany może wystąpić o zadośćuczynienie, pełny zwrot kosztów leczenia, opieki, dojazdów, a nawet rentę.

6. W jaki sposób polisa może pomóc na wypadek zachorowania na raka?

Zachorowanie na nowotwór wywraca do góry nogami nasze życie. Posiadanie polisy może pomóc w tym trudnym momencie. Zależnie od polisy, osoba ubezpieczona może: otrzymać wsparcie finansowe, a także drugą opinię lekarską u zagranicznego specjalisty lub drugą opinię medyczną, w związku z którą, wyniki badań zweryfikuje zagraniczny lekarz i zaproponuje plan leczenia. Dzięki temu można liczyć na wsparcie specjalistów – zagraniczni lekarze ustalą odpowiedni plan leczenia i miejsce, w którym się ono odbędzie. Nie musisz wówczas szukać rozwiązania na własną rękę. Polisa pokryje koszty leczenia i jego organizacji: transportu, pobytu w szpitalu, operacji, leków, wyżywienia, itd.