09 września 2014

Posłuchaj swojego auta…

Nauczymy Cię słuchać samochodu. Oto krótki przewodnik po dźwiękach, które mogą być sygnałem różnych usterek.
  • Pisk z okolicy kół, który słychać przy hamowaniu na suchej powierzchni

Klocki hamulcowe są tak wykonane, że gdy zużyją się ich powierzchnie cierne, głośno piszczą przy hamowaniu na suchej jezdni. Tego nie da się z niczym innym pomylić, więc jedź do warsztatu i je wymień.

Wprawdzie klocki mogą piszczeć również po przejechaniu przez kałużę, ale nie jest to wówczas objaw ich zużycia. Zdarza się, że nowe piszczą, zanim się dotrą lub jeśli nie zostały odpowiednio przygotowane przez mechanika. Tym się nie martw.

  • Nieprzyjemny pisk spod maski silnika, który ustaje po dodaniu gazu lub po ruszeniu

Pojawia się często po pierwszym porannym zapaleniu silnika, przy ruszaniu, zwłaszcza jesienią i zimą. Możesz go usłyszeć po włączeniu klimatyzacji lub gdy stajesz na światłach.

Ten dźwięk jest objawem poślizgu paska klinowego. Oznacza zbyt małe napięcie lub po prostu zużycie jednego z pasków klinowych (tak, tak – w aucie może być ich kilka, np. od alternatora, układu klimatyzacji). Lepiej sprawdź to w warsztacie. Pasek może się nadawać do wymiany. Jeśli jednak jego stan nie budzi zastrzeżeń – nie jest popękany, poszarpany, a jest odpowiednio napięty – wystarczy go posmarować odpowiednim preparatem. Przy wymianie warto pamiętać o sprawdzeniu stanu roleknapinaczy.

  • Gdy słychać nierówną pracę silnika na luzie albo hałas przy wciskaniu lub puszczaniu sprzęgła, a auto szarpie…

To może oznaczać kłopoty i sporą naprawę. Posłuchaj uważnie silnika po przejażdżce. Jeśli na luzie, czyli neutralnym biegu, pracuje głośno lub nierówno, a objawy te ustają po wciśnięciu sprzęgła, oznacza to, że prawdopodobnie jest ono do naprawy. W warsztacie warto sprawdzić tarczę sprzęgła, dociskwysprzęglik.

  • Trzaski, stuki i tarcie (mechaniczne zgrzytanie) ze skrzyni biegów

Zgrzyty mogą oznaczać, że źle wrzuciłeś bieg. Niestety, mogą też sygnalizować zużycie elementów w skrzyni biegów. Zwłaszcza, gdy pojawiają się trudności z wrzuceniem lub wyjęciem biegu. Im szybciej pojedziesz do warsztatu, tym lepiej.

W  warsztacie może się okazać, że w skrzyni biegów jest za mało oleju lub jest zbyt spracowany i nadaje się do wymiany. Jeśli jednak uszkodzone są synchronizatory i prowadnice, trzeba będzie zdemontować całą skrzynię. To już spory koszt.

Dajemy radę: Nigdy nie wrzucaj wstecznego biegu, zanim samochód całkowicie się nie zatrzyma, bo grozi to poważnym uszkodzeniem skrzyni biegów.

 

  • Głuche lub metaliczne stukanie przy kręceniu kierownicą, na zakrętach czy przy manewrach na parkingu

To może być sygnał, że zużyły się lub uszkodziły elementy układu kierowniczego, np. maglownica lub końcówki drążków kierowniczych. Może to też oznaczać pęknięte lub urwane osłony półosi lub przegubów kół. Podobne objawy pojawiają się również przy zużyciu elementów metalowo-gumowych w zawieszeniu, np. silentblocków, końcówek wahaczy, drążków reakcyjnych, różnego rodzaju sworzni czy tulei, jakie znajdują się w podwoziu auta.

Jedź do warsztatu, bo te elementy mają wpływ na zużywanie się kolejnych, między innymi amortyzatorów i opon. A to grozi utratą przyczepności i niekontrolowanym poślizgiem na drodze.

  • Nietypowy hałas wydobywający się spod samochodu (przedmuchy z układu wydechowego, które słychać jak… „pryknięcia”*)

I do tego spaliny pod autem, a nie z końca rury wydechowej.

Twój samochód sygnalizuje kłopoty z układem wydechowym! A to oznacza kilka możliwości: od nieszczelności układu wydechowego (tłumika, katalizatora), aż po uszkodzenia mechaniczne samego silnika lub jego osprzętu.

Dziękujemy za pomoc i konsultacje Rafałowi Cimochowskiemu z warsztatu Auto-Szaser.

* Słowo „pryknięcia” nie padło z ust pana Rafała. Jest pomysłem autorki na w miarę wierne zilustrowanie tego dźwięku.

Źródła

Co sprawdzić w samochodzie, zanim wybierzemy się w trasę?

Jak dbać o turbosprężarkę? http://www.motofakty.pl/

Jak naprawić zmatowiałe lampy? http://www.auto-swiat.pl/

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu http://www.pzu.pl/