Opiekun PZU – kto to taki?
W 2015 roku w Polsce doszło do prawie 33 tys. wypadków drogowych, w których prawie 40 tys. osób zostało rannych, w tym ciężko – ponad 11 tys. Na polskich drogach śmierć poniosło prawie 3 tys. osób.
- 2.938 - zabici
- 11.200 – ciężko ranni
- 39.778 – ranni
- 42.716 – poszkodowani
- 137 – zabite dzieci w wieku 0-17 lat
- 4.795 – ranne dzieci w wieku 0-17 lat
- 694 – zabici w wieku 25-39 lat
- 11.342 – ranni w wieku 25-39 lat
Poszkodowani odczuwają różnego rodzaju trudności emocjonalne, które jeśli nie są leczone, mogą przekształcić się w głębokie i długo utrzymujące się zaburzenia psychiczne i somatyczne. Może to być na przykład:
- lęk związany z jazdą samochodem,
- uporczywe powracanie myślami do traumatycznego zdarzenia,
- problemy ze snem i koncentracją,
- nadpobudliwość.
Dlatego powinni otrzymać pomoc psychologiczną jak najszybciej po zdarzeniu. To jest równie ważne jak przywracanie sprawności fizycznej.
U 13 proc. osób, które uczestniczyły w wypadku drogowym, pojawia się tzw. zespół ostrego stresu (ASD) czyli trwające do 30 dni od wypadku zaburzenia po stresie traumatycznym. U ponad jednej czwartej ofiar objawy utrzymują się dłużej niż 30 dni, czasami nawet kilka lat. Są określane jako zespół stresu pourazowego. Gdzie można uzyskać pomoc psychologiczną, do jakich instytucji się zwrócić po wsparcie?
Co robić, gdy jesteś uczestnikiem wypadku, utraciłeś w wypadku bliską osobę i potrzebujesz wsparcia?
Warto skorzystać z pomocy fundacji, które udzielają bezpłatnego wsparcia lub kierują do specjalistów. Więcej informacji znajdziesz tu:
Program TRAKT - bezpłatna pomoc terapeutyczna dla ofiar wypadków,
Nagle Sami - fundacja wspierająca osoby, które utraciły bliskich.
Pomoc Opiekunów PZU
Jeśli jesteś poważnie poszkodowany w wyniku zdarzenia, którego sprawca wykupił OC w PZU, skorzystaj z pomocy Opiekunów PZU. Ułatwią Ci załatwianie spraw oraz powrót do zdrowia i pracy, skontaktują ze specjalistami. O ich pomoc możesz też poprosić, jeśli w wypadku utraciłeś swoich bliskich.
Opiekunowie to doświadczeni pracownicy PZU, eksperci w dziedzinie prawa cywilnego i ubezpieczeń. Działają na terenie całego kraju i dojeżdżają do potrzebujących. Ich wsparcie jest bezpłatne.
Jak pomagają Opiekunowie PZU?
Podczas rozmowy z poszkodowanym Opiekunowie PZU ustalają, w jakiej sytuacji się znajduje i w czym trzeba mu najpilniej pomóc. Określają możliwe ścieżki leczenia, rehabilitacji medycznej i społecznej, wsparcia psychologicznego i aktywizacji zawodowej. Pomagają załatwić formalności i zebrać dokumenty, by uzyskać należne świadczenia z PZU i instytucji państwowych, np. ZUS, KRUS, NFZ, PFRON. Kierują też do odpowiednich fundacji i stowarzyszeń, działających na rzecz ofiar wypadków.
Kto korzysta z pomocy Opiekunów PZU?
O włączeniu pomocy Opiekuna PZU decyduje prowadzący sprawę (Likwidator), który analizuje zgromadzoną dokumentację. W niektórych przypadkach Opiekunowie PZU podejmują działania jeszcze przed zgłoszeniem szkody. Tak działają, gdy dojdzie do katastroficznych wypadków – bezpośrednio po zdarzeniu, by jak najszybciej udzielić wsparcia poszkodowanym.
Opiekun PZU pomoże Ci, jeżeli w wypadku doznałeś poważnych obrażeń ciała, które wymagają:
- długotrwałego leczenia lub rehabilitacji,
- likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania,
- likwidacji barier w przemieszczaniu się,
- przekwalifikowania się do nowego zawodu i znalezienia zatrudnienia,
- wsparcia psychologa lub psychoterapeuty.
Jeśli utraciłeś w wypadku najbliższego członka rodziny, Opiekun pomoże Ci, gdy potrzebujesz:
- wsparcia psychologa lub psychoterapeuty,
- pomocy w zgłoszeniu szkody i zgromadzeniu dokumentacji,
- porad prawnych i urzędowych, np. w zakresie formalności związanych z pogrzebem, postępowaniem spadkowym, uzyskaniem renty z ZUS.
Zajrzyj na stronę https://opiekunpzu.pl/opiekunowie i sprawdź, kto jest Opiekunem PZU w Twoim województwie.
Możesz też napisać na adres: opiekun@pzu.pl lub zadzwonić (+48) 22 505 16 81.