01 września 2022

Jak inwestować w czasie inflacji?

Specjalista PTE PZU
Dzięki opisanym poniżej krokom planowania oszczędności nauczysz się efektywnie gromadzić pieniądze oraz dowiesz się, jak możesz próbować chronić majątek w czasie inflacji.
 • 5 kroków planowania oszczędności
 • Ważne reguły oszczędzania
 • Oszczędności na przyszłość z ulgą podatkową
 • Jak zacząć inwestować – co musisz wiedzieć?
 • Jak inwestować pieniądze? 
 • W co warto inwestować w czasie inflacji?

Odłożone pieniądze dają nam poczucie bezpieczeństwa oraz są zabezpieczeniem na przyszłość. Niestety obecnie w wyniku rosnącej inflacji mają coraz mniejszą siłę nabywczą. Najlepsi ekonomiści zastanawiają się nad rozwiązaniami, mogącymi uchronić pieniądze przed spadkiem wartości. Fizycznie pieniędzy nie ubywa, jednak możemy za nie kupić coraz mniej. Nie możemy wpłynąć na poziom cen surowców energetycznych, które w 2022 r. drastycznie podnoszą koszt produkcji szeregu dóbr i usług. Nie jesteśmy jednak w tej sytuacji kompletnie bezsilni. Możemy bowiem nauczyć się oszczędzać efektywnie i możliwie maksymalnie chronić swoje pieniądze.
 

Oszczędzanie nie zbuduje oszczędności
 

Około 80% młodych Polaków posiada oszczędności1, które przez inflację mogą znacznie tracić na swojej wartości. Są to bowiem pieniądze zgromadzone głównie na kontach bankowych, a czasem po prostu w gotówce.

Co ciekawe, około 50% młodych Polaków definiuje oszczędzanie jako porównywanie cen towarów przed zakupem w poszukiwaniu tańszego produktu.  Może się jednak okazać, że takie podejście nie jest wystarczającą metodą na zbudowanie oszczędności. Zgromadzone w ten sposób środki nietrudno przecież bezwiednie wydać na inny cel. Warto więc dobrze się przygotować do oszczędzania, aby wyciągnąć z niego maksimum korzyści i starać się zabezpieczyć swoje pieniądze przed negatywnymi skutkami inflacji.

5 kroków planowania oszczędności:


Ważne reguły oszczędzania:
 

 • Inflacja jest wyjątkowym wrogiem oszczędzających gotówkę w tzw. „skarpecie”. 
  W co inwestować w czasie inflacji? Wybieraj metody, w których Twoje pieniądze mają szansę pracować i nie tracić na wartości.
 • Reguła 24h
  Nie ulegaj chwilowym zachciankom. Odłóż decyzję zakupu nieplanowanego produktu na co najmniej 24h. Przemyśl, czy możesz tę kwotę lepiej zagospodarować, odłożyć zakup do czasu wyprzedaży lub poszukać tańszego zamiennika.
 • Oszczędzaj regularnie. 
  Nie od początku roku, miesiąca i nawet nie od jutra – zacznij oszczędzać już dziś. Doskonale wiesz, że odkładanie na „lepszy czas” to tylko wymówki oddalające Cię od realizacji Twojego celu.
 • Polub swoje pieniądze i pozbądź się negatywnych uprzedzeń. 
  Myślenie typu: „pieniądze się mnie nie trzymają”, „pieniądze szczęścia nie dają” czy „nie skupiam się na pieniądzach, a one zawsze są” utrwala brak szacunku do własnych ciężko zarobionych pieniędzy. Tego typu podejście będzie Cię odciągać od realizacji Twojego celu oszczędzania.
 • Trudne czasy są argumentem, ale nie mogą być wymówką do rezygnacji z oszczędzania.
  Nie chcesz chyba, aby powiedzenie „Mądry Polak po szkodzie” dotyczyło właśnie Ciebie? Weź sprawy w swoje ręce i zacznij działać. Wyprzedzaj fakty i zabezpiecz swoją przyszłość, w tym również czas emerytalny. Im dłuższy okres do emerytury, tym większa szansa na zgromadzenie liczniejszych oszczędności.
   

Oszczędności na przyszłość z ulgą podatkową
 

Rosnąca świadomość Polaków w kwestii finansów oraz chęć zapewnienia sobie dostatecznego poziomu życia po przejściu na emeryturę, skłania do odkładania dodatkowych pieniędzy już teraz. Oszczędzanie na przyszłość w ramach produktów emerytalnych to nie tylko dobra metoda inwestycji środków, lecz także możliwość uzyskania ulg podatkowych.

Ilu Polaków oszczędza na przyszłość z pomocą gotowych produktów emerytalnych, takich jak np. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i korzysta z corocznej ulgi podatkowej? - > zobacz tutaj

Jak policzyć wysokość przyszłej emerytury? -> zobacz tutaj


Jak zacząć inwestować – co musisz wiedzieć?
 

Pamiętaj, że:

 • Nigdy „nie wkładaj wszystkich jaj do jednego koszyka”.
  Dywersyfikacja jest zasadą nr 1 w inwestycjach.
 • Inwestycje wiążą się z szansą na większy zysk, ale również z ryzykiem straty.
 • Czas jest Twoim przyjacielem.
  Im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym więcej wysoko rentownych lokat powinno być w Twoim portfelu.
 • Inwestowanie to nie hazard.
  Nie możesz traktować go jako sposobu na szybkie wzbogacenie się.
 • Nie musisz wpłacać jednorazowo dużej kwoty. Możesz zacząć inwestować regularnie wpłacając małe kwoty – nawet od 50 zł.
 • Inwestowanie może wiązać się z kosztami prowadzenia oraz podatkiem od zysków kapitałowych.
  Istnieją jednak produkty (jak m.in. IKZE), które pozwalają na korzystanie z ulg podatkowych, co może zaoszczędzić kilka procent w skali roku.
 • Odsetki z tytułu zadłużeń należy pokryć w pierwszej kolejności.
  Pokrycie ich zyskami z inwestycji może się okazać niemożliwe. 
 • Zamknięcie wybranych lokat może wiązać się z kosztami.
  Im niższe są te koszty tym większą będziesz mieć elastyczność w przypadku zmiany planowanego okresu inwestycji.
   

Jak inwestować pieniądze?
 

1. Wyznacz kwotę, którą możesz zainwestować. Ustal jaką część przyszłych dochodów zamierzasz odkładać.

2. Określ portfel inwestycyjny oraz uwzględnij istniejące w nim różne stopnie ryzyka.

​Rozplanuj budżet:

a) Pieniądze na tzw. „czarną godzinę”. Jest to kwota, która będzie zabezpieczeniem dostępnym niemal od ręki. To niewielki zastrzyk gotówki na nieprzewidziane sytuacje (komunia dziecka czy wakacje nie są taką sytuacją). 
b) Płynny bufor bezpieczeństwa w postaci np. lokat na żądanie. 
c) Pieniądze będące zabezpieczeniem celów w perspektywie kilku lat, zdeponowane w mniej płynnych instrumentach jak akcje czy obligacje lub fundusze inwestujące w nie.
d) Pieniądze, które mają stanowić dodatkowe zabezpieczenie Twojej przyszłości emerytalnej oraz być zabezpieczeniem dla Twoich najbliższych. Oszczędności w programach emerytalnych jak IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) są zwolnione z podatku od spadków i darowizn. 
Oszczędności na IKZE można odliczyć od podatku dochodowego w corocznej deklaracji PIT poprzez pomniejszenie podstawy opodatkowania. Jeżeli nie czujesz się pewnie stawiając pierwsze kroki w świecie inwestycji – skonsultuj się ze specjalistą lub zaufaj doświadczonej firmie.

3. Ustal, jak i kiedy będziesz kontrolować swoje inwestycje. Staraj się skupiać na wartości całego portfela a nie poszczególnych inwestycji. Uwaga, zbyt częsty monitoring wartości inwestycji może narazić Cię na  silne emocje, które nie są dobrym doradcą. Podejmowanie ważnych decyzji pod wpływem emocji może być niekorzystne i kosztowne.
 

W co inwestować w czasie inflacji?
 

Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Poznaj sposoby na dywersyfikację swoich inwestycji i zmniejsz ryzyko utraty wszystkich oszczędności. Możesz to zrobić, lokując swoje środki w różnych klasach aktywów.

Aktywa finansowe:

 • Konta oszczędnościowe – pozwalają na swobodniejsze korzystanie ze zgromadzonych na nich pieniędzy. Zwykle jednak nie możemy liczyć na wysokie oprocentowanie rachunku.
 • Lokaty – jest to bardzo popularne narzędzie do odkładania oszczędności. Wiąże się jednak z koniecznością dotrzymania wyznaczonego terminu obowiązywania lokaty. Wysokość oprocentowania (około 5-10% w skali roku) nadal odbiega mocno od aktualnej inflacji (która w lipcu 2022 r. wyniosła 15,5%).
 • Obligacje – charakteryzują się niższym ryzykiem, ale musimy zakładać długi czas inwestycji.
  • obligacje Skarbu Państwa –  wolne od ryzyka niewypłacalności ale o długim horyzoncie inwestowania (nawet do 10 lat)
  • obligacje korporacyjne – wyższe ryzyko oraz wyższa stopa zwrotu, przy czym trudniejsze jest wycofanie pieniędzy
 • Fundusze inwestycyjne – instytucje, które oferują nam konkretne fundusze zawierające portfele różnych lokat, w szczególności akcji i obligacji. Oferowane fundusze różnią się m.in. stopniem i rodzajem ryzyka. Niektóre fundusze dywersyfikują ryzyko łącząc akcje, obligacje i inne papiery wartościowe w jednym produkcie. Możesz to oczywiście osiągnąć samemu kupując jednostki kilku różnych wyspecjalizowanych funduszy.
  Fundusze są ściśle kontrolowane przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego) i są zobligowane do codziennej publikacji wartości ich jednostki rozrachunkowej oraz stopy zwrotu.
  ​Wykupowanie jednostek jest proste i wymaga jedynie dokonania wpłat, które po przeliczeniu, możemy codziennie obserwować na naszym koncie online.

Aktywa rzeczowe:

 • Złoto – fizyczne wykupienie sztabek złota i/lub złotych monet. W odróżnieniu od walut, wartość surowców jest w niewielkim stopniu zależna od poziomu inflacji. 
 • Nieruchomości (w tym również House Flipping czy Crowd Fund Investing.) Forma lokaty o wysokiej wartości jednostkowej oraz ewentualnych kosztach adaptacji.

W co inwestować pieniądze – mniej znane metody:

 • Life Settlements – rynek wtórny ubezpieczeń na życie w USA. Inwestor zobowiązany jest do opłaty składek na życie dla jej posiadacza i staje się osobą uposażoną, która nabywa prawo do części ubezpieczenia po zapadnięciu polisy. 
 • Flipping jubilerski – zakup bardzo rzadkiego surowego diamentu w dobrej cenie, a następnie jego sprzedaż po obróbce. 
 • Kryptowaluty – bardzo zmienne ceny kryptowalut mogą stać się wielką szansą na zysk lub ogromną stratą dla jej posiadacza.
   

Inteligentne oszczędzanie w czasach inflacji
 

Inflacja jest naturalnym zjawiskiem w gospodarce rynkowej. Jeżeli występuje, jak obecnie, w okresie spowolnienia gospodarczego, jest bardzo bolesna dla konsumentów i oszczędzających. Na szczęście istnieją sposoby na zabezpieczenie się przed jej negatywnym skutkiem. Zdyscyplinowany inwestor może uchronić swoje środki poprzez inwestowanie w klasy aktywów, które osiągają lepsze wyniki na rynku właśnie w warunkach inflacji. Przede wszystkim, istnieją obligacje płacące oprocentowanie zależne od poziomu inflacji. Aktywa rzeczowe (takie jak nieruchomości, złoto czy srebro) oraz akcje były historycznie postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją. W sytuacji mocnego spowolnienia gospodarczego nie musi mieć to miejsca. W takiej sytuacji fundusze spółek wydobywających surowce mogą być największym beneficjentem. Inwestor obawiający się wysokiej inflacji, może więc łączyć te klasy aktywów w swoim portfelu.

Inwestorzy powinni jednak pamiętać, że inflacja nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na ich portfele. Przyjęcie holistycznego podejścia do konstrukcji portfela, uwzględniającego różne potencjalne ryzyka, przy jednoczesnym skupieniu się na konkretnych celach, generalnie prowadzi do lepszych wyników inwestycyjnych.
 


1 Badania SW Research na zlecenie PFR Portal PPK.