03 kwietnia 2017

Czy warto mieć samochód w dużym mieście

Posiadanie samochodu to z pewnością duże ułatwienie komunikacyjne, niezależnie od tego czy mieszka się w dużym mieście czy na wsi. Bycie niezależnym od komunikacji miejskiej i możliwość dotarcia praktycznie wszędzie, bez konieczności przesiadania się, jest zdecydowanie plusem posiadania auta. Czy na pewno warto mieć samochód w dużym mieście?

Koszty posiadania samochodu

Posiadanie samochodu to z pewnością duże ułatwienie komunikacyjne, niezależnie od tego czy mieszka się w dużym mieście czy na wsi. Bycie niezależnym od komunikacji miejskiej i możliwość dotarcia praktycznie wszędzie, bez konieczności przesiadania się, jest zdecydowanie plusem posiadania auta. Czy na pewno warto mieć samochód w dużym mieście

Decydując się na zakup samochodu trzeba pamiętać o jednej istotnej rzeczy — koszt zakupu samochodu to dopiero początek wydatków. Samochód to tak naprawdę inwestycja, do której stale trzeba dokładać. Jakie są koszty związane z posiadaniem samochodu?

Ubezpieczenie OC i AC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest opłatą obowiązkową dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego, niezależnie od tego czy dany samochód jest użytkowany czy też stoi w garażu. W przypadku przyczynienia się do wypadku jako poszkodowany lub sprawca, za brak ważnej polisy OC możemy zapłacić karę w wysokości nawet 4000 zł. Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. AC ubezpiecza samochód przed np. skutkiem złych warunków pogodowych, zderzenia ze zwierzęciem czy kradzieży. Najlepiej posiadać zarówno ubezpieczenie OC jak i AC, a warto również pamiętać, że ceny tych polis w pakiecie zazwyczaj są bardziej atrakcyjne. Roczny koszt zakupu ubezpieczenia OC i AC to kwota rzędu 1000-1500 zł.

Naprawy

Naprawy samochodu i koszty z tym związane to tak naprawdę kwestia bardzo trudna do oszacowania. Wszystko zależy od stanu pojazdu, który posiadamy, jego wieku, przebytych kilometrów oraz sposobu użytkowania. Jedno czego można być pewnym to tego, że koszty naprawy samochodu są często dużo wyższe niż nasze szacunki i wyobrażenie o tym. Niestety samochód często wymaga wymiany różnych części, których nieprawidłowe działanie skutecznie utrudnia użytkowanie pojazdu. W przypadku nowego samochodu również musimy brać pod uwagę koszty związane z np. wymianą filtru oleju, wycieraczek, klocków czy tarczy, a także systematyczne czyszczenie klimatyzacji. Średnio można oszacować, że naprawy w ciągu roku to koszt również 1000-1500 zł.

Wymiana opon

Koszt wymiany opon nie należy do tych najwyższych, ale również trzeba go brać pod uwagę. W ciągu roku powinniśmy zrobić to dwukrotnie co kosztuje ok. 100 zł, w zależności od cennika jaki oferuje wybrana przez nas wulkanizacja. Zdecydowanie droższy od samej wymiany jest koszt opon — to kwota ok. 900 zł za komplet opon.

Paliwo

Paliwo to jeden z podstawowych kosztów związanych z użytkowaniem samochodu i tutaj niestety nie da się oszczędzić inaczej niż rezygnując z częstego poruszania się autem, co mija się z celem. Przeciętnie można oszacować, że miesięczny koszt paliwa kształtuje się na poziomie mniej więcej 300 zł, co rocznie daje ok. 3600 zł.

Amortyzacja i spadek wartości

Niestety nawet najdroższy i najpiękniejszy samochód za 5-10 lat znacznie obniży swoją wartość. Związane jest to z użytkowaniem samochodu, rosnącym jego wiekiem, ale również rozwojem branży samochodowej. Nowe modele z innowacyjnymi rozwiązaniami powodują, że starsze auto nie ma szans z tym nowoczesnym. Sprzedaż kilkuletniego samochodu jest oczywiście możliwa, ale starta finansowa, w porównaniu z kosztem zakupu, będzie zdecydowanie widoczna. Mniej więcej można oszacować, że spadek wartości samochodu wynosi ok. 10-15% rocznie, liczonych od ceny zakupu auta.

Inne koszty

Nie wszystkich stać na zakup samochodu za gotówkę — nawet te najtańsze to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W wielu przypadkach konieczne będzie zaciągnięcie kredytu na zakup auta, co wiąże się ze spłatą dodatkowych odsetek nakładanych przez bank. Do kosztu zakupu samochodu (cena samochodu + 2% podatek od czynności cywilnoprawnych + rejestracja pojazdu) oraz tych wszystkich opłat dochodzą również inne związane z przeglądami okresowymi, których częstotliwość jest ściśle związana z wiekiem samochodu. Obecnie koszt przeglądu to ok. 100 zł, a od 2018 roku będzie wynosił 126 zł. Trzeba również pamiętać, że jeśli chcemy dbać o samochód musimy liczyć się z tym związanymi wydatkami tkj. korzystanie z myjni samochodowych, wymiana żarówek czy płynu do spryskiwaczy. Nie są to wielkie sumy, ale po dodaniu wszystkich wydatków związanych z eksploatacją pojazdu, w najlepszym wypadku, otrzymujemy kwotę ok. 6000-8000 zł rocznie plus wyraźny spadek wartości auta. Miesięcznie jest to więc minimum 500 zł. W przypadku korzystania z komunikacji miejskiej możemy oszczędzić ok. 300-400 zł na miesiąc.

Kolejnym istotnym minusem korzystania z samochodu w wielkim mieście jest problem z parkowaniem oraz licznymi korkami ulicznymi. Niekiedy czas dojazdu do pracy oraz znalezienia miejsca, w którym bezpiecznie możemy zostawić nasze auto, jest dłuższy niż skorzystanie z komunikacji miejskiej. W mieście, które posiada metro bądź tramwaje poruszające się po szynach, komunikacja miejska jest nie tylko rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić czas, ale również tym bardziej ekologicznym. Należy również pamiętać o tym, że prowadząc samochód musimy w 100% skoncentrować się na jeździe, natomiast wybierając środki komunikacji miejskiej czas spędzony w autobusie lub tramwaju możemy przeznaczyć na czytanie ulubionej lektury, rozmowę ze znajomym czy chociażby dodatkowych kilka minut snu.

Na koniec trzeba wspomnieć o tym, że samochód to maszyna o  potężnej mocy. Jego nieprawidłowe użytkowanie, ale również zaniedbania związane z wymianą opon, omijaniem przeglądów okresowych czy lekceważeniem sygnałów, które pojazd wysyła, mogą być wręcz tragiczne w skutkach. Zgodnie ze statystykami, prowadzonymi przez policję, dotyczącymi stanu bezpieczeństwa w ruchu tylko w styczniu 2017 roku doszło do 1769 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć w wypadku samochodowym poniosło aż 149 osób, a 2148 zostało rannych. W tym samym miesiącu na polskich drogach miało miejsce aż 33 196 kolizji. Jak wynika ze statystyk problem wypadków i kolizji drogowych nie jest marginalny, a może spotkać każdego. Warto więc szczególnie poważnie podejść do kwestii związanych z ubezpieczeniem pojazdu, które nie tylko dadzą nam — kierowcom — większe poczucie bezpieczeństwa, chroniąc nas przed ewentualnymi kosztami wyrządzonych szkód osobowych, ale również uświadomią nam zagrożenia związane z prowadzeniem samochodu.

Źródła

Kup ubezpieczenie on-line https://moje.pzu.pl/