28 listopada 2022

Zdrowy student. W jaki sposób dbać o siebie w młodym wieku?

Ekspert PZU Zdrowie

Młodość to czas, który nieszczególnie kojarzy się z troską o zdrowie. Warto jednak zawczasu zadbać o profilaktykę, aby małe zaniechania nie doprowadziły do negatywnych konsekwencji w dalszym życiu.

Nasza młodzież ma dziś silne pragnienie luksusu, (...) Wolą zajmować się bzdurami zamiast nauką (...) Sprzeciwiają się rodzicom (…) Tyranizują swoich nauczycieli.”  - nie jest to opis wchodzącego na rynek pracy pokolenia Z, a spojrzenie na młodzież sprzed 2500 lat, które przypisuje się Sokratesowi. Jak widać, narzekanie na nowe generacje to stały element cyklu życia. Paradoksalnie, dzisiejsi młodzi dorośli jako najważniejszy aspekt życia wskazali nie dobrą zabawę, lecz zdrowie fizyczne i emocjonalne (63%), bliskie relacje (51%) a dopiero później dobrobyt materialny (39%). Zdrowie jest także częstym tematem rozmów (50%), przewyższa je tylko rozwój zawodowy (51%) i relacje społeczne (53%). Dane z raportu Merck„Zrównoważony rozwój albo nic. Wymarzona przyszłość Europejczyków z pokoleń Y i Z” wskazują, że 2/3 młodych Polaków dobrze ocenia swoją kondycję zdrowotną, jednak niewiele ponad połowę (58%) uważa, że jest w dobrym zdrowiu emocjonalnym.
 

Zdrowie psychiczne młodych dorosłych

Choć wiele osób w dojrzałym wieku uważa inaczej, młodość to czas stresu. Często wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, poszukiwaniami pierwszego mieszkania czy nowym otoczeniem. Również wejście na rynek pracy oraz uczelniane obwiązki to stresory, które nadszarpują kondycję psychiczną. Nie bez znaczenia dla zdrowia mentalnego młodych dorosłych okazała się także pandemia i jej następstwa. Według badania „Zdalna edukacja i jej skutki na obszarach peryferyjnych” przeprowadzonego w trzy miesiące po powrocie do szkół z nauki zdalnej, aż 48% badanych uczniów cierpi na nastroje depresyjne - zgodnie ze skalą WHO 5. Niestety, początkowe objawy depresji takie jak niska samoocena, niepokój i brak motywacji bywają często bagatelizowane, czego rezultatem jest stopniowy rozwój choroby.

Następstwa zaniedbań zdrowia psychicznego są tragiczne w skutkach. Według dostępnych statystyk2 w wyniku samobójstw w Polsce ginie prawie dwa razy więcej osób, niż w wypadkach komunikacyjnych. Korzystanie z pomocy terapeuty, psychologa czy psychiatry nie jest powodem do wstydu, a wyrazem troski o własne zdrowie.
 


 

Dieta w świecie digital native 

Wielu młodych ludzi boryka się z zaburzeniami odżywiania, których podłożem jest nieprawidłowy stosunek do jedzenia. W takich przypadkach warto skonsultować się z nie tylko z dietetykiem, ale i psychologiem, który wdroży optymalne leczenie. 

W mediach społecznościowych ścierają się kultura fit i dążenie do posiadania pięknej sylwetki z ruchem body positive. Ten drugi promuje akceptowanie swojego ciała,  nawet jeśli nie wpisuje się ono idealnie w obowiązujące powszechnie kanony. Dlatego właśnie tak ważne jest promowanie rzetelnej wiedzy dietetycznej bazującej na aktualnych badaniach naukowych.  Artykuły zawierające porady dietetyczne oraz zdrowe przepisy pisane przez wyspecjalizowanych lekarzy i dietetyków znaleźć można np. tu.

Należy pamiętać, że czasem w ułożeniu właściwego jadłospisu pomoże konsultacja dietetyczna. Dzięki niej dietetyk może ułożyć spersonalizowany jadłospis uwzględniający indywidualne uwarunkowania swojego pacjenta jak np. nietolerancje pokarmowe czy choroby typu cukrzyca lub zaburzenia hormonalne.
 

Profilaktyka w młodym wieku

Choroby cywilizacyjne nie omijają młodych ludzi. Wśród czynników, odpowiadających za pogarszające się zdrowie, oprócz pandemii wymienia się:  złą dietę, niezdrowy styl życia, uzależnienia, a także… media społecznościowe serwujące zniekształcony obraz świata.

Młodzi mężczyźni są w grupie ryzyka nie tylko z powodu urazów wynikających ze sportowego stylu życia. Według danych statystycznych rak jądra to najczęstszy nowotwór u mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat. Na szczęście wcześnie wykryty daje duże szanse na wyleczenie, ale tu ważna jest profilaktyka polegająca na regularnym samobadaniu i corocznym USG jąder. Również młode kobiety powinny zachować czujność i regularnie badać swoje piersi oraz odwiedzać gabinet ginekologiczny. Na blogu PZU Zdrowie znajdują się ilustrowane instrukcje przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, przedstawiające jak skutecznie przeprowadzać samobadanie w domowym zaciszu.
 


 

Opieka medyczna w aplikacji

Studia to nienormowany czas zajęć, połączony często z pracą w godzinach wieczornych oraz w weekendy. Funkcjonując w ten sposób trudno znaleźć czas na wizytę u lekarza. Pacjenci PZU Zdrowie mają ułatwione zadanie w postaci dostępu do aplikacji mojePZU, w której mogą umówić wizytę w dogodnym dla siebie terminie. Sieć medyczna PZU Zdrowie liczy 130 placówek własnych, w tym pracownie diagnostyki obrazowej, oraz 2400 placówek partnerskich w 600 miastach w Polsce.

Osoby w wieku 18-28 lat mogą skorzystać ze specjalnego „Pakietu medycznego dla Studenta”. Usługa dostępna jest w trzech zakresach: S, M i L, które zapewniają dostęp nawet do 20 specjalizacji lekarskich i 230 badań np. dermatologa, ginekologa, endokrynologa, alergologa i okulisty, a także konsultacje z psychologiem i dietetykiem. 

Pakiet gwarantuje terminy wizyt – do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w ciągu 2 dni roboczych, a opieki specjalistycznej w ciągu 5 dni roboczych. „Pakiet medyczny dla Studenta” oraz pozostałe pakiety medyczne w formie abonamentowej dostępne są w internetowym sklepie PZU Zdrowie.
 


1Zrównoważony rozwój albo nic. Wymarzona przyszłość Europejczyków z pokoleń Y i Z (merckgroup.com)
2#ŻyjDobrze - Zdrowie psychiczne - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku - Portal Gov.pl (www.gov.pl)