14 lipca 2022

Temat dla Rzecznika: Wojażer - Bezpieczne wczasy. Jaką polisę kupić, aby nie martwić się kosztami leczenia za granicą?

Rzecznik Klienta

Wyjazd na wakacje to, oprócz wielu pozytywnych emocji, lekka doza stresu. Zastanawiamy się na przykład czy nie spóźnimy się na samolot. Chcemy mieć pewność, że będziemy bezpieczni. Co jeżeli zachorujemy? Jak zorganizujemy potencjalną wizytę u lekarza i kto pokryje koszty? Wreszcie, co gdybyśmy przypadkiem wyrządzili komuś krzywdę lub musieli wcześniej wrócić z wczasów?

Odpowiedzią na te pytania jest solidna polisa turystyczna. Obszerny zakres a zarazem przystępną cenę ma tego typu polisa PZU Wojażer. Dzięki niej możemy na przykład uzyskać refundację  kosztów leczenia (zarówno na skutek wypadku, jak i choroby). Warto podkreślić, iż została ona także dostosowana do realiów pandemii. W przypadku zarażenia się koronawirusem podczas wakacji, polisa pokryje koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. Ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci późniejszy powrót do domu.

Przy zawieraniu polisy należy koniecznie zwrócić uwagę  na sumę ubezpieczenia. Jeżeli wybieramy się do krajów europejskich to standardowa kwota w wysokości ok. 200 tys. zł jest wystarczająca. Z kolei w przypadku Ameryki Północnej, czy Południowej suma gwarantowana powinna być znacznie wyższa. Koszty leczenia w takim kraju jak USA są bowiem bardzo wysokie.

Do niezwykle istotnych kwestii należą także: rozszerzenie i wyłączenia. Jeżeli zamierzamy np. pływać skuterem wodnym czy jeździć quadem,  warto uwzględnić punkt: uprawianie sportu podwyższonego ryzyka. Polisa koniecznie musi zawierać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Jeśli nieumyślnie wyrządzimy komuś szkodę na wyjeździe, wypłaceniem odszkodowania zajmie się ubezpieczyciel. Dotyczy to również zniszczenia mienia. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to, w mojej ocenie, jedno z ważniejszych ubezpieczeń, które zapewnia nam ochronę prawną i finansową.

Ważny jest także aspekt organizacyjny. W sytuacji wystąpienia choroby lub wypadku dzwonimy na podany w polisie numer. Wówczas centrum alarmowe organizuje transport, leczenie czy zakwaterowanie. Jest to szczególne  ważne podczas pobytu za granicą. Nie musimy się wtedy martwić szukaniem placówki medycznej. Ubezpieczyciel zorganizuje także zakup i dostarczenie leków. Jeżeli wybraliśmy się w podróż samochodem a na skutek urazu nie możemy przemieszczać się tym środkiem transportu, zorganizowany zostanie dla nas transport lotniczy. Według mnie spokojne wczasy to tylko takie, które zabezpieczy nam odpowiednio dobrana polisa turystyczna.
 


 *Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w OWU na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/dom-i-mieszkanie/ubezpieczenie-domu 

*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w OWU na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/podroze/ubezpieczenie-wyjazdu-turystycznego